Geniusz Kuba

2013-01-16
2013-01-16
978-83-10-12177-6
Małgorzata Słabicka-Turpeinen

Kuba jest aktualnie w szóstej klasie i jak większość znanych mi osób w tym okresie chce się sprawdzić - również i głównie w miłości. Obiektem zainteresowania Kuby staje się Viola - rok starsza, piękna i mądra przyszła primabalerina. Chłopak nie robi sobie ze swoich uczuć żartów. O nie! Uważa się za inteligentnego, toteż traktuje to na poważnie. "Adorować" - można ale "zdobyć" już nie tak łatwa. Droga do zdobycia serca Violi jest kręta. Kuba musi się wykazać się dużą wytrzymałością. By przypodobać się dziewczynie próbuje pokazać się jej ze strony WYBITNEGO football-isty. Nie...do końca dobrze to wychodzi... To może piłka ręczna? - Nie! Violi tutaj nie ma.''Przerzuca'' się na pływanie oraz skakanie do wody. To też nie...jest najlepszym sposobem, ponieważ chłopak ma lęk wysokości i panicznie boi się wejść na 3-metrowa wieżę do skoków. Kuba stacza wiele daremnych prób. Pewnego razu wraz ze swoimi kumplami Nikiem i "Butem" postanawia czatować na forach na stronie szkoły. Okazuje się, że jest tam również chyba i Viola. Kuba musi to sprawdzić więc zapisuje się na zajęcia... baletu!

PRZEZABAWNA historia młodego nastolatka, geniusza w każdym calu. Można uśmiać się do łez. Zastosowane są różne rodzaje komizmu(-sytuacyjny, słowny itp.)i są ze sobą świetnie splecione, tworzą logiczną całość.
Książka warta przeczytania. Nawet jeśli komuś nie spodoba się jej wnętrze to polecam przeczytać do końca. Warto się trochę pośmiać, prawda?

Nieporozumienie. Mutacja "Koszmarnego Karolka", "Dziennika cwaniaczka", "P.Rosiaka", "Mateuszka" itp. Wielka jest moja alergia na tego typu bohaterów.
Uczciwie zaznaczam, że:
- dobrnęłam do 2/3 i odłożyłam, żeby nie marnować czasu,
- młodym się podoba; śmieją się z żartów i pomysłów,
- doceniam lekkość tłumaczenia.

Uczciwie zaznaczam, że:
- dobrnęłam do 2/3 i odłożyłam, żeby nie marnować czasu,
- młodym się podoba; śmieją się z żartów i pomysłów,
- doceniam lekkość tłumaczenia.

Niestety ta książka strasznie mnie wymęczyła. Rozumiem, że jest to pozycja dla dzieci 10+. Że opowiada historię Kuby, który ma 10 czy 11 lat, czyli jest jeszcze dzieciakiem, który wkrótce wejdzie w okres dojrzewania, niby dziewczyny go nie interesują, całowanie go obrzydza itp., ale o rok starsza dziewczyna jednak wpadła mu w oko. Kuba to chłopak, który żyje wyobrażeniami, wydaje mu się, że będzie wielkim sportowcem i że… nie musi trenować, żeby nim zostać. Ogółem taki głupi dzieciak, któremu wydaje się, że pozjadał wszystkie rozumy i tym mnie strasznie irytował. Zmieniło się to pod koniec książki, bo ostatnie kilkadziesiąt stron było na tyle ciekawych, że cieszyłam się, że jednak doczytałam to do końca (a zastanawiałam się czy nie rzucić tego w połowie). Co więcej, zakończenie sprawiło, że ta historia wydaje mi się urocza.

Nigdy nie byłam chłopcem i wiem, że jest stereotyp, że mali chłopcy są debilami i dorastają później niż dziewczyny. Ta książka tylko powiela ten stereotyp. Naprawdę, nie wydaje mi się, żeby którykolwiek z moich kolegów, w wieku ok. 10 lat był takim idiotą z sianem w głowie zamiast mózgu, jak Kuba. Nawet najgłupsi z nich wydają mi się mądrzejsi od Kuby. Oczywiście tu mam na myśli kolegów, których znałam już jako dzieci :)

No ale z drugiej strony nie interesowałam się wtedy chłopakami i nie siedziałam im w mózgach, więc… kto wie. Może inaczej spojrzałabym na tę książkę, gdyby napisał ją facet. A póki co… nie czytajcie tego. Szkoda czasu.

Rewelacyjna dla dzieci +- 10lat. Jeżeli dziecko samo sięga bez nakłaniania do czytania, oznacza że wciąga. Polecam

• Do zdobycia- biblioteka
  • 2015
  • Opowieści o szkole
  • Biblioteka szkoła
  • Akcja 52 książki (2015)

Dodaj cytat z książki Geniusz Kuba