Panna młoda w szkarłacie

Okładka książki Panna młoda w szkarłacie Liz Carlyle
Okładka książki Panna młoda w szkarłacie
Liz Carlyle Wydawnictwo: BIS Cykl: Bractwo Świętego Jakuba (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Bractwo Świętego Jakuba (tom 2)
The Bride Wore Scarlet
BIS
2012-07-01
2012-07-01
2011-07-26
Anna Pajek

Autorka wyraźnie wychowała się na książkach Aleksandra Dumasa i chociaż daleko jej do mistrza jednak bardzo mi ta książka przypominała "Józefa Balsamo". Trochę intrygi, trochę tajemnic, spisków i tajemniczych bractw i oczywiście trochę seksu. Wszystkiego po trochu ale jednocześnie tyle, żeby wystarczyło na wieczorną lekturę przed snem. I nic ponadto.

Druga część serii o członkach Towarzystwa Świętego Jakuba.Tym razem bohaterami są Geoffrey Besset,najlepszy przyjaciel lorda Adriana Ruthveyna oraz Anais de Rohan.Dziewczyna pragnie wstąpić w szeregi Towarzystwa pomimo przepisów,iż Strażnikiem nie może zostać kobieta.Bractwo oczywiście odmawia,jednakże w niedługim czasie dziewczyna zostaje poproszona o pomoc w bardzo delikatnej i zarazem niebezpiecznej sprawie.Razem z Geoffreyem mają udawać małżeństwo i odbić porwaną Giselle,dziewczynkę posiadającą Dar przewidywania przyszłości,którą porwał i przetrzymuje wraz z jej matką Charlottą bezwzględny i śmiertelnie niebezpieczny Lezennes.Zadanie wydaje się niebezpieczne od początku.Jednakże to rodzące się uczucie pomiędzy Anais a Geoffreyem nosi znamiona niebezpieczeństwa,dzikości,mroczności i niepewności.Czy tajemnicza przepowiednia dotycząca Anais pozwoli im wspólnie odnaleźć się pośród szalejącego wszędzie zła i przeciwności losu?Wartka akcja,ciekawe opisy,wyczuwane w powietrzu niebezpieczeństwo i dreszczyk emocji sprawiają,że książkę czyta się szybko.Bardzo gorąco polecam!!!

Nie do końca moja bajka;)
2/52 - typowy romans

Nie do końca moja bajka;)
2/52 - typowy romans

Książka wciągająca, trochę akcji, trochę erotyki. Co prawda gubiłam sie w tych wszystkic Darach, nie przemawiały do mnie zbyt mocno i przekonująco, ale przynajmniej podobała mi sie postać głownej bohaterki. Często lepiej są portretowani mężczyźni, ale tutaj akurat postać Anais jest bardziej wyrazista.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dlaczego jedynie płeć ma decydować o tym czy jest się zdolnym do podjęcia pewnych obowiązków lub nie? Jeżeli przeszło się długą drogę edukacji, spełniło wszystkie wymagania, a na dodatek posiada się talent, który jest podstawą by zostać przyjętym do odpowiedniej grupy czemu patrzy się nie na te elementy, lecz całkiem na zupełnie coś innego? Gdzie w tym wszystkim jest najlepsze rozwiązanie? Może podstawą podejmowania decyzji wcale nie jest rozsądek, a jedynie to co bierze się za niego? Czasem konwenanse nie pozwalają na obiektywizm, bo wybór byłby całkowicie inny niż do tej pory ...

W dziewiętnastowiecznej Anglii kobieta ma dość określone miejsce i Anais de Rohan wie o tym doskonale, ale czy przyjęła to do wiadomości? Raczej nie było jej to dane, od dziecka wiedziała, że jej przyszłość to nie kobiece robótki przy kominku, a coś zupełnie odwrotnego. Teraz pozostaje jedynie wejście w świat, w którym niebezpieczeństwo jest chlebem powszednim, podobnie jak ciągłe zagrożenie. Lord Besset nieraz już bywał w opałach, każda jego misja wiąże się z dużym ryzykiem, ta, będąca przed właśnie przed nim jest jedną z najtrudniejszych. Jest tylko jeden sposób by zadanie miało jakąkolwiek szansę powodzenia i w tym miejscu zaczyna się problem ... Współpracownikiem ma być właśnie Anais, po pierwsze kobieta, po drugie dama, chociaż jej maniery są dość niekonwencjonalne i po trzecie - znowu kobieta! Jak do tej pory płeć ta nie była brana pod uwagę jako czynny uczestnik w pracach Stowarzyszenia Św. Jakuba, lecz teraz sytuacja wymaga niecodziennych metod. No, ale Anais jest kobietą, co z jej honorem, opinią o niej i tym podobnymi sprawami? Dziewczyna ma całkiem inne zdanie niż członkowie tego szacownego i bardo konserwatywnego bractwa. Jednak bez niej misja na pewno nie ma żadnych szans powodzenia, a z nią i owszem. Co ważniejsze cel czy środki? Szczególnie, że trzeba pomóc osobie bezbronnej, której grozi śmiertelne zagrożenie.

Besset i Anais doskonale zdają sobie sprawę o jaką stawkę toczy się rozgrywka, występuje ona nawet w liczbie mnogiej. Dwoje ludzi skazanych na siebie i wzajemną współpracę czasem może połączyć coś więcej niż tylko to co mają osiągnąć. Niełatwo jest przyznać się do błędu, podobnie jak do słabości, jedno i drugie najczęściej jest chowane pod maską obojętności i dumy, a od tego krok do ranienia kogoś.

Jak zakończy się misja Anais de Rohan i lorda Besseta? Zwycięży dobro czy zło? To co uważane jest za wadę okaże się zaletą, a słabość siłą?

"Panna młoda w szkarłacie" to historia spod znaku awanturniczej przygody, tajemniczego bractwa oraz konfliktu pomiędzy powinnością, a pragnieniem. Liz Carlyle jest jedną z najpoczytniejszych autorek tego gatunku, splata w swych opowieściach historyczny drugi plan wraz jego tłem społecznym oraz wątkami przygodowymi i motywem obyczajowym. Z jednej strony jej książki to fabuła z rodzaju romansowego, z drugiej - spod znaku tajemnicy. Jak okazuje się, jeden motyw z drugim wcale nie wyklucza się, a połączone stanowią świetną rozrywkę dla czytelników.

"Panna młoda w szkarłacie" jest drugą częścią z cyklu książek o Towarzystwie Świętego Jakuba. Nie czytałam niestety pierwszej części pt: "Uwikłana", jednak sądzę, że nie są one ze sobą na tyle powiązane, aby nie można ich było czytać osobno. Wręcz przeciwnie, każda z nich opowiada o zupełnie innych ludziach i wydarzeniach.

Akcja książki toczy się w 1837 roku. Towarzystwo Świętego Jakuba jest tajnym stowarzyszeniem gdzie członkami są jedynie mężczyźni. Odbywają się tak przeróżne narady, rozwiązuje się tam tajemnicze i niebezpieczne sprawy, a bardzo wielu z tych mężczyzn posiada Dar. Jedni mniejszy i słabszy inni potężny i mocny. Każdy jest nieco inny, inaczej się przejawia, co innego czyni. Główny bohater - lord Geoff Bessett - posiadał dar, którego szczerze nienawidzi jednak nie może się go pozbyć. Pewnego dnia w bractwie zjawia się młoda kobieta. Anais de Rohan prosi o przyjęcie jej do Towarzystwa Świętego Jakuba, mężczyźni za nic nie chcą się zgodzić. Mężczyźni odsyłają ją z kwitkiem. Jednak kiedy okazuje się, że lord Bassett będzie miał do wykonania naprawdę trudne zadanie wymagające przykrywki i w tym celu będzie potrzebna mu młoda dama, aby mogła udawać jego żonę, od razu postanawia poprosić o pomoc Anais. Ta oczywiście się zgadza, ponieważ zrobi wszystko, aby móc pomóc Bractwu w potrzebie. I takim oto sposobem Geoff oraz Anais wyruszają w daleką podróż za granicę, aby wspólnie zamieszkać w domu i udawać młode małżeństwo. Oczywiście łatwo można się domyśleć, że mieszkanie z przystojnym mężczyzną nie jest wcale łatwe. Oboje coś do siebie czują, oboje nie potrafią się powstrzymać, ponieważ pożądanie jest zbyt wielkie. Jednak podczas niebezpiecznej i tajnej misji nic nie powinno zaprzątać im głowy, ale to wcale nie jest takie proste...

Już nie raz wspominałam, że od jakiegoś czasu zaczęłam lubować się w romansach historycznych i z przyjemnością sięgam po nie kiedy tylko mam taką okazję :) Tym razem obawiałam się nieco, że skoro nie czytałam pierwszej części, mogę mieć problemy ze zrozumieniem, kto jest kim i o co w tym wszystkim chodzi. Jednak moje obawy okazały się nie słuszne. Historia ta faktycznie przez pierwsze kilka kartek wydawała mi się skomplikowana, ponieważ nie mogłam odnaleźć się w tych wszystkich imionach , nazwiskach i tytułach, jednak szybko zrozumiałam o co chodzi i równie szybko wciągnęłam się w tę opowieść. Od początku bardzo polubiłam główną bohaterkę. Nie była ona taka jak inne damy w tamtych czasach. Była pewna siebie, silna, mądra, wiedziała czego chce i za wszelką cenę dążyła do wyznaczonych celów, potrafiła doskonale o siebie zadbać. Daleko jej było do delikatnych kobiet w wytwornych sukniach dbających o swe nieskazitelne maniery. Nie, Anais była inna i zapewne dlatego od razu ją polubiłam. Dzięki niej książka ta wydaje mi się jeszcze bardziej ciekawa, zapewne gdyby nie ona i jej charakterek nie działoby się tutaj tak wiele :)

Podczas czytania czuć emocje bohaterów, towarzyszyło mi też napięcie i chęć dowiedzenia się co się wydarzy dalej, jak dana akcja się rozegra... Powieść tą czytało mi się bardzo lekko i szybko. Klimat tutaj panujący przepełniony był tajemnicą, strachem, złem, ale również pożądaniem, miłością, szczęściem. Było kilka wartkich akcji co zdecydowanie nadało książce tempa. Moim zdaniem jest to ciekawa i miła historia, która wciągnie nas w świat arystokracji z dawnych czasów na dobre kilka godzin :)

Akcja książki toczy się w 1837 roku. Towarzystwo...

"Panna młoda w szkarłacie" to druga po "Uwikłanej" książka z serii o tajemniczym Towarzystwie Świętego Jakuba. Towarzystwo to ma wiekowe i międzynarodowe tradycje, zrzesza braci szczególnie płci męskiej i działa na dwóch płaszczyznach. Oficjalnie jako klub intelektualny a w tajemnicy jako Strażnicy ludzi obdarzonych szczególnym Darem, swoistym jasnowidzeniem- umiejętnością zobaczenia tego co dla zwykłych ludzi jest niedostrzegalne.

W szeregi Bractwa chce wstąpić młodziutka Anais de Rohan. Od lat jest szkolona do służby Strażnika. Nie boi się niebezpieczeństwa, walk wręcz czy śmierci za to jest pełna determinacji by spełnić swoje zadanie i marzenie. Jej pojawienie się na ceremonii inicjacyjnej powoduje oburzenie i konsternację wszystkich braci. Kobieta w tajnym bractwie?!!! Nigdy! Jednak Anais de Rohan okazuje się być potrzebna. Z narażeniem własnej reputacji zgadza się udawać nowo poślubioną żonę lorda Basseta, jednego z przywódców Towarzystwa Świętego Jakuba. Wyruszają w tajną misję mającą na celu uratować małą dziewczynkę posiadającą Dar. Ta podróż przyniesie wiele doświadczeń, odczuć i emocji. Roznieci żar, który trudno będzie ujarzmić.

Bardzo spodobała mi się postać Anais. Jeżeli szukać kobiety znacznie wyprzedzającej swoje czasy, to na pewno będzie to nasza bohaterka. Anais nie boi się wejść w zupełnie obce, a do tego męskie środowisko. Nie zważa na odmowy ale prze bez ustanku w kierunku, który ją interesuje i fascynuje. Anais mimo młodego wieku nazbierała sporo doświadczeń i życiowych, i zawodowych, i miłosnych. To nie jest płoche dziewczę, które można zbyć byle czym. Oprócz tego jest inteligentna, bystra, błyskotliwa, szybko kojarzy fakty, nie daje się zaskoczyć, celnie ripostuje i do tego jest obdarzona poczuciem humoru, potrafi również odczytać przyszłość z kart, czym kupiła mnie bez reszty. Polubiłam ją natychmiast i kibicowałam w wyborach.

Natomiast lord Basset to prawdziwy przedstawiciel romansowego światka. Postawny, przystojny, uwodzicielski z odrobiną mroku w oczach. Któż nie lubi takich mężczyzn. Od pierwszej chwili zafascynował i mnie i Anais. Lord Basset jest posiadaczem Daru, współodczuwa emocje wszystkich ludzi. Co dodaje mu tajemniczości i atrakcyjności.

Razem tworzą duet idealny. Piękni, inteligentni, bogaci...

Liz Carlyle idealnie stopniuje napięcie , fascynację i pożądanie między bohaterami żonglując przy okazji naszymi emocjami. Przyciąga ich ku sobie i odpycha, daje odrobinę wytchnienia przed kolejną falą seksualnego podniecenia. Jednak samych opisów scen erotycznych jest mało, a wyrażone one są słowami przemyślanymi i subtelnymi, które mają pobudzić wyobraźnię a nie salwy śmiechu.

Oprócz wątku typowo romansowego, odnajdziemy w "Pannie młodej w szkarłacie" całkiem logiczną i pomysłową intrygę. Miło było razem z bohaterami obmyślać chytre plany i patrzeć jak sprawdzają się one w praktyce.

Akcja powieści gna na złamanie karku i nie sposób jej zatrzymać ani na chwilę. A zresztą po co? Nie znajdziecie w książce dłużyzn ani zbędnych opisów jedynie samą przyjemność z lektury i wspaniałą rozrywkę.

"Panna młoda w szkarłacie" to doskonały romans z historią w tle, z odrobiną paranormalu, z ciekawymi bohaterami. Jesteśmy świadkami fantastycznej przygody kobiety, dla której wyzwania są sensem życia.

Lekko i szybko się czyta. Trochę emocji, erotyki, nadziei. Pozytywnie nastawia do życia, pozwala odreagować codzienne stresy.

Bardzo ciekawa polecam :)

Bardzo ciekawa polecam :)

Miłość, intryga, sensacja. Momentami trzymająca w napięciu, choć przewidywalna oczywiście ;). Mimo wszystko polecam bardzo, jeśli ktoś szuka lekkiej i przyjemnej powieści o charakterze romansu z lekką nutą kryminału.

• Romans historyczny
  • Romans
  • Romanse historyczne

Dodaj cytat z książki Panna młoda w szkarłacie