Saga o Gunnlaugu Wężowym Języku

Gunnlangs Saga Ormstungu
literatura piękna
Apolonia Załuska-Strömberg
skandynawia literatura skandynawska Islandia

Prawdopodobnie najbardziej dynamiczna, wciągająca i najciekawiej napisana saga islandzka. Pojedynki skaldów bardzo przystępne, dzięki znakomitej pracy tłumacza. Na pewno w odbiorze pomaga fakt, że nie jest to saga najdłuższa.

Niesamowicie wciągająca, utrzymująca w napięciu do końca, choć napisana trudnym językiem.

Z "Sagi rodu Laxdela" wyniosłam przekonanie, że przy maksymalnie obiektywnym stylu narracji, w którym zachowania bohaterów za sadzie nie są oceniane w kategoriach dobrze/źle, skalę uczuć i przeżyć czytelnik musi odtworzyć sobie sam i to od jego wrażliwości zależy, na ile opowieść będzie dla niego żywa i przejmująca. Jak zatem przekazana będzie historia opowiadająca o...

Miałam swoim zwyczajem rozpocząć tę recenzję od naszkicowania ładnego zarysu fabuły: że Helga Miss Islandii, że oczko w głowie tatusia (zresztą potomka Egila, więc nie byle kogo!), że pyskaty Gunnlaug, że podróż życia, wielka miłość, rozstanie... Ale szczerze powiedziawszy, trudno zgrabnie przedstawić fabułę (dość przewidywalną zresztą) tego typu utworów... Cóż, dziś mi nie...

• Studia
  • Literatura skandynawska