Lubieżne mniszki: seks, czary, muzyka i intrygi we włoskich klasztorach

Okładka książki Lubieżne mniszki: seks, czary, muzyka i intrygi we włoskich klasztorach Craig Monson
Craig Monson Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
powieść historyczna
Nuns behaving badly : tales of music, magic, art, and arson in the convent of Italy
Bellona
2011-11-04
2011-11-04
Dorota Strukowska
XVI wiek państwa włoskie zakony zakonnice

Jest tak słaba że obrazek z okładki to tylko fikcja! zmyliła mnie hahha oceniłem po okładce ;)

Strasznie nudna książka, polski tytuł specjalny podciągnięty pod granicę erotyki, żadnego seksu tam nie ma, ani lubieżności, no chyba że lubieżnością kiedyś było przebranie się za księdza... Czyta się dość ciężko, dużo nazwisk, które trudno zapamiętać, gdy rozdziały czytamy w odstępach czasowych. Z pozytywów wspomnę dobrą lekcje historii, można się zagłębić w charakter życia kobiet po epoce średniowiecza, zadziwiła mnie rola i ilość klasztorów w tamtych czasach. Ogólnie mocno średnia.

Jedna z najbardziej wyróżniających się pozycji w mojej biblioteczce, zdecydowanie najbardziej szokujący tytuł. Okładka wraz z tytułem sugeruje wiele, na kartach jednak nie znalazłam klasztornych seksafer a mniszki nie okazały się lubieżne - w czasach, w których żyły z pewnością szokowały swoim zachowaniem, współczesny czytelnik jednak nie będzie raczej zaskoczony.

Choć sama książka nie należy do szalenie interesujących to na duży szacunek i podziw zasługuje autor - przekopanie się przez sterty dokumentów spoczywających w archiwach watykańskich w celu wyjaśnienia historii kilku zakonnic to nie lada wyczyn!

Krótko pisząc - tytuł "Lubieżne mniszki" z pewnością zainteresuje wielu, zawartość książki zaciekawi jednak przede wszystkim czytelników pasjonujących się religią, historią katolicyzmu czy historią w ogóle.

Choć...

Tytuł nie przystaje do treści, nie znajdziemy tu taniej sensacji, opisów orgii, itp., co nie jest bynajmniej wadą. Znajdziemy natomiast kilka historii odkrytych przez autora w archiwach watykańskich dotyczących życia i konfliktów w żeńskich zakonach we Włoszech począwszy od XVw. Historie te opisane są barwnie, z wdziękiem i lekkim przymrużeniem oka, niemniej pozwalają wyobrazić sobie ówczesne czasy i ich bohaterki w habitach, które jak się okazuje, nie zamierzały poświecić się wyłącznie Bogu. Sympatyczna lektura wakacyjna.

• Italia
  • Feminizm
  • Historie trochę inne
  • Zakonnice
  • 2015

Dodaj cytat z książki Lubieżne mniszki: seks, czary, muzyka i intrygi we włoskich klasztorach