rozwińzwiń

Szlachta polska i jej państwo

Okładka książki Szlachta polska i jej państwo Jarema Maciszewski
Okładka książki Szlachta polska i jej państwo
Jarema Maciszewski Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
303 str. 5 godz. 3 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1969-01-01
Liczba stron:
303
Czas czytania
5 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
8321405266
Tagi:
Maciszewski Szlachta Historia Polska Polityka
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Słownik historii Polski Jolanta Choińska-Mika, Jan Dzięgielewski, Jarema Maciszewski
Ocena 6,5
Słownik histor... Jolanta Choińska-Mi...
Okładka książki Encyklopedyczny SŁOWNIK HISTORII POLSKI Jolanta Choińska-Mika, Jan Dzięgielewski, Jarema Maciszewski
Ocena 0,0
Encyklopedyczn... Jolanta Choińska-Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
234
234

Na półkach: , ,

Kolejna świetna pozycja z serii „Biblioteka wiedzy historycznej”. Jarema Maciszewski pokusił się o zobrazowanie dziejów szlachty polskiej w szerokim rozumieniu tego słowa. Wprawdzie najwięcej informacji mamy tu o wiekach XVI i XVII (w którym autor się specjalizował),niemniej jednak rzecz dotyczy całej epoki nowożytnej. W książce znajdziemy bardzo dużo informacji podanych w przystępny, popularnonaukowy sposób. Dowiadujemy się sporo o istocie państwa szlacheckiego, ideologii sobiepanów, ich obyczajów politycznych w ujęciu ewolucyjnym, roli i stosunku Kościoła i innych wyznań do państwa szlachty, a najważniejsze wydarzenia czasów I Rzeczpospolitej, ujęte chronologicznie, przedstawiają wpływ tego najważniejszego stanu społecznego na bieg wydarzeń. Autor bardzo płynnie przechodzi od ogółu do szczegółu, podając bardzo dużo interesujących przykładów na poparcie swych twierdzeń. Całość ma jak najbardziej ręce i nogi. Każdy kogo interesuje historia Polski nowożytnej znajdzie w tym dziele wiele wzbogacającego wiedzę materiału.
Na uwagę zasługuje również krytyczne podejście Maciszewskiego do przedmiotu swych badań. Nie hołubi on szlachty i państwa które stworzyła. Widzi zarówno blaski, jak i cienie życia szlacheckiego. Dostrzega głupotę, ale i wiele mądrości w ówczesnym społeczeństwie – coś na wzór Respublica mixta, jak się często o tamtym państwie mówi. Niestety złych zjawisk w tamtym czasie było dużo więcej niż dobrych. Najwytrawniejsi statyści doskonale orientowali się w bolączkach trawiących organizm państwowy, apelowali o rozsądek i opamiętanie. Na próżno. Jeden z ciekawszych myślicieli doby XVII wieku – Krzysztof Opaliński trafnie podsumował Rzeczpospolitą szlachecką w następujących słowach:
„Nierządem Polska stoi – nieźle ktoś powiedział.
Lecz drugi odpowiedział, że nierządem zginie!
Pan Bóg ma nas jak błaznów. I to prawdy blisko,
Że między ludźmi Polak, jak Boże igrzysko”.

Książka jak najbardziej godna polecenia.

Kolejna świetna pozycja z serii „Biblioteka wiedzy historycznej”. Jarema Maciszewski pokusił się o zobrazowanie dziejów szlachty polskiej w szerokim rozumieniu tego słowa. Wprawdzie najwięcej informacji mamy tu o wiekach XVI i XVII (w którym autor się specjalizował),niemniej jednak rzecz dotyczy całej epoki nowożytnej. W książce znajdziemy bardzo dużo informacji podanych w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
910
53

Na półkach: , , ,

Popularnonaukowa praca Maciszewskiego zasługuje na pochwałę, ze względu na objęcie tak obszernego tematu, tylu zagadnień na niecałych 300 stronach. Jest to znakomita synteza, zarówno dla nieobeznanych szerzej w temacie, jak i dla tych, którzy chcą sobie powtórzyć nieco informacji. Autor rozwiewa kilka mitów czy tez przedawnionych, ale utrwalonych w powszechnej świadomości.

Oczywiście sama książka nie jest nowa (drugie wydanie z 1986),ani stricte naukowa, więc do kilku rzeczy można się przyczepić (chociażby odwołanie do leninowskiej definicji klas społecznych już w pierwszym rozdziale),lecz nie ma takiej potrzeby. Maciszewski spełnił zadanie popularyzacji wiedzy o tak ważnym temacie polskiej historii i jego praca od trzech dekad spełnia je nadal.

Jest to książka godna polecenia.

Popularnonaukowa praca Maciszewskiego zasługuje na pochwałę, ze względu na objęcie tak obszernego tematu, tylu zagadnień na niecałych 300 stronach. Jest to znakomita synteza, zarówno dla nieobeznanych szerzej w temacie, jak i dla tych, którzy chcą sobie powtórzyć nieco informacji. Autor rozwiewa kilka mitów czy tez przedawnionych, ale utrwalonych w powszechnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
17

Na półkach:

Zacna praca wybitnego historyka, który niewątpliwie stanowi autorytet.
Doskonała synteza dziejów szlachty od rodowodu, przez przywileje na czasach saskich kończąc, aczkolwiek nie brak w niej pewnych kwestii z czasów stanisławowskich.
Moim zdaniem, podstawowa pozycja dla wszystkich miłośników historii - źródło wiedzy o stanie szlacheckim. Stanie wyjątkowym, uprzywilejowanym w polskich realiach politycznych, który stał u steru władzy i tak na prawdę był odpowiedzialny za losy państwa, choć nie ponosił praktycznie żadnych obciążeń na jego rzecz...
Opowieść o szeroko pojętych dziejach szlachty Rzeczpospolitej,pełna informacji i szczegółów, zdecydowanie godna gorącego polecenia ;)

Zacna praca wybitnego historyka, który niewątpliwie stanowi autorytet.
Doskonała synteza dziejów szlachty od rodowodu, przez przywileje na czasach saskich kończąc, aczkolwiek nie brak w niej pewnych kwestii z czasów stanisławowskich.
Moim zdaniem, podstawowa pozycja dla wszystkich miłośników historii - źródło wiedzy o stanie szlacheckim. Stanie wyjątkowym, uprzywilejowanym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1729
223

Na półkach: ,

Z przedmowy:

"[...] każdy historyk piszący o dziejach Polski przedrozbiorowej i jej siły kierowniczej nie może, czy chce, czy nie chce, nie podejmować próby odpowiedzi na pytanie nasuwające się niejako samo przez się: Czy mogło być inaczej? Czy państwo polskie musiało utracić niepodległość? Czy upadek tego państwa był zakodowany genetycznie w odległych czasach i minionych pokoleniach? Jeśli tak, to od kiedy i dlaczego, jeśli zaś nie, to w którym momencie nastąpił ów fatalny zwrot? [...] Czy istniały inne warianty rozwoju wydarzeń? Możliwości innych decyzji w różnych konkretnych sytuacjach? Jakie mogłyby być skutki takich bądź innych decyzji, posunięć, zwrotów, rozstrzygnięć? [...]"

Myślę, że każdy zapoznając się z charakterystyką polskiego stanu szlacheckiego, sam też wyciągnie oczywiste wnioski. Nie są to przecież żadne gdybania tylko znane fakty. Sporo informacji i szczegółów. Ciekawie, zrozumiale napisane.

Z przedmowy:

"[...] każdy historyk piszący o dziejach Polski przedrozbiorowej i jej siły kierowniczej nie może, czy chce, czy nie chce, nie podejmować próby odpowiedzi na pytanie nasuwające się niejako samo przez się: Czy mogło być inaczej? Czy państwo polskie musiało utracić niepodległość? Czy upadek tego państwa był zakodowany genetycznie w odległych czasach i minionych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
66
29

Na półkach:

Bardzo przyjemnie się ją czyta, znakomicie potwierdza słuszność tezy postawionej w tytule. Niektóre wydarzenia są ukazane w sposób odrobinę zbyt nieobiektywny, ale to i tak książka godna polecenia dla pasjonatów epoki nowożytnej.

Bardzo przyjemnie się ją czyta, znakomicie potwierdza słuszność tezy postawionej w tytule. Niektóre wydarzenia są ukazane w sposób odrobinę zbyt nieobiektywny, ale to i tak książka godna polecenia dla pasjonatów epoki nowożytnej.

Pokaż mimo to

avatar
27
10

Na półkach:

Książka nudna i mało odkrywcza - autor po prostu zawiera w niej wszystkie podstawowe informacje o opisywanej epoce, a od siebie daje bardzo mało.

Książka nudna i mało odkrywcza - autor po prostu zawiera w niej wszystkie podstawowe informacje o opisywanej epoce, a od siebie daje bardzo mało.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  44
 • Chcę przeczytać
  28
 • Posiadam
  9
 • Historia
  7
 • Nowożytność
  2
 • Historia Polski
  2
 • RON
  1
 • 6) A) Moja mała Ojczyzna. Pamięć przodków.
  1
 • Z biblioteki miejskiej
  1
 • Chiże
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szlachta polska i jej państwo


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne