Pierwsza demokratycznie wybrana lektura w Polsce

LubimyCzytać
16.12.2015

Psie troski" zajęły pierwsze miejsce w rankingu TOP-10 Ministerstwa Edukacji Narodowej. To pierwsza w Polsce lektura szkolna, która została wybrana demokratycznie poprzez głosowanie. Jako książkę, którą powinno przeczytać każde dziecko, wskazali ją rodzice i nauczyciele.

Psie troski Toma Justyniarskiego pokonały w konkursie m.in. „Harry'ego Pottera", „Akademię Pana Kleksa", a nawet „Lessie, wróć!". Już wcześniej książka cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Stanęła na podium w Konkursie RMF FM na „Najpiękniejszą Książkę dla Dzieci". Opowiada historię psa ze schroniska, bernardynki o imieniu Betty, która została zaadoptowana przez dziesięcioletniego Adasia. Ciężkie doświadczenia z przeszłości psa sprawiły, że chłopcu nie było łatwo zdobyć jej zaufanie. Mimo to z czasem stali się największymi przyjaciółmi, a spotkanie z Betty ukształtowało całe życie Adasia.

Opowieść o Adasiu i Betty pokazuje dzieciom, że zwierzę nie jest rzeczą – ma uczucia, cierpi, smuci się, ale także czuje szczęście, potrafi kochać i odwzajemnić miłość człowieka. Z książki można się dowiedzieć, jak wielką wartością w życiu jest przyjaźń z wiernym, bezwarunkowo oddanym zwierzęciem, jakim jest pies.

Autor książki, Tom Justyniarski, jest znanym działaczem na rzecz ochrony zwierząt i aktywnie walczy o poszanowanie ich praw. Jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego misją jest propagowanie przyjaźni między ludźmi i zwierzętami, ze szczególnym uwzględnieniem szerzenia tej idei wśród dzieci.

Książkę ilustrowała utalentowana graficzka – Anna Nalewajko.

Lektura dostępna w 4 różnych wydaniach: z opracowaniem, w oprawie twardej, jako Kolorowa Klasyka oraz Kolorowa Klasyka z audiobookiem (czyta znany aktor Piotr Grabowski, piosenkę śpiewa Sławomir Komuda).

Można ją nabyć na stronie internetowej www.greg.pl oraz w księgarniach na terenie całej Polski. Dostępna w sprzedaży internetowej od 16 grudnia 2015.

Lubimyczytać.pl objęło książkę patronatem medialnym.

Reklama

komentarze [15]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2552
4
16.12.2015 14:00

Zapraszamy do dyskusji.


577
152
16.12.2015 14:43

To wartościowa książka :) Większość lektur powinna być wybierana demokratycznie poprzez głosowanie.


1339
203
16.12.2015 15:06

"...Opowieść o Adasiu i Betty pokazuje dzieciom, że zwierzę nie jest rzeczą – ma uczucia, cierpi, smuci się, ale także czuje szczęście, potrafi kochać i odwzajemnić miłość człowieka..."

Ja taką wiedzę wyniosłam z domu, w którym zawsze był jakiś pies albo i dwa.
W szkole o tym nie było ani słowa i moi mniej uświadomieni rówieśnicy nie przebierali w środkach okrucieństwa...

więcej

542
105
16.12.2015 20:54

Tak. Ładnie. Fascynujący temat, na pewno zainteresuje dzieci czytelnictwem. Smęty o psie ze schroniska będą ciekawsze niż przygodowo-awanturnicze przygody Pottera czy Kleksa. Winszuję wyboru.


1339
203
17.12.2015 08:25

Jakoś tak mi się wydaje, że Harry Potter to już oklepany temat. Co kilka tygodni można zaliczyć w TV.
Pana Kleksa też.


1059
480
17.12.2015 08:53

To są nieporównywalne lektury - Potter ma kilkaset stron na tom, "Psie historie" 48 z opracowaniem (!). Inna grupa docelowa, inny poziom.
Co do tematyki - ile osób do dziś pamięta "O psie, który jeździł koleją" albo Lassie - takie lektury zapadają w serce.


67
2
17.12.2015 14:43

Poza tym, dobra lektura powinna też wychowywać, a nie tylko bawić i być cool.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3963
806
16.12.2015 22:07

Nie znam treści tej książki, ale mam nadzieję, że nie dlatego wygrała, iż jest o wiele krótsza od Lessie, wróć! Wiem jak to jest z dziećmi, pierwsze pytanie przy doborze lektur: ile to ma stron?
Natomiast Potter czy Kleks to już zupełnie inny gatunek. Będzie jałowo i monotonnie, jeśli przeważy większość z jednej grupy.


54
54
16.12.2015 22:42

Harry Potter to inny gatunek książki, prędzej Kleks mógłby (stereotypowo) być postrzegany jako nudny (sic!). Wiadomo, że monotonia nie jest dobra, a umysł jak spadochron, ważne by był otwarty, jak powiadał klasyk. Pozdrawiam


231
89
17.12.2015 05:45

Nie wiem czy to rodzice powinny wybierać lektury - książki Psie Troski nie czytałam więc ciężko mi się wypowiadać. Cieszy mnie jednak że ktoś zauważył że trzeba zmieniać lektury na te bardziej współczesne, że starszymi pozycjami dzieci się zniechęcają do czytania szczególnie na samym początku nauki czytania kiedy przychodzi to jeszcze z trudem.


178
12
17.12.2015 16:51

Bardzo dobry wybór, dzieci powinno się uwrażliwiać na krzywdę zwierząt.Mówi się, że ważne jest" Czym skorupka za młodu nasiąknie". Nie rozumiem po co rodzice kupują dzieciom np. za pieniądze z komuni drogie psy typu york. Te pieniądze mogliby odłożyć dziecku na lokacie, a pokazać mu, że lepiej zrobią adoptując biedaka ze schroniska, bo przyjaźń nie ma metki.


260
173
17.12.2015 23:33

Chętnie bym się tej pozycji przyjrzała z bliska. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Dzieci i młodzież trzeba edukować w tej materii od najmłodszych lat. Może dzięki temu w przyszłości nie będziemy co chwilę poznawać tyle smutnych historii, porzucenia, bicia, głodzenia, zabijania. Nie powinniśmy wyłącznie na książce poprzestać, ale niech to będzie dobry początek. Zaadoptujmy...

więcej

3963
806
18.12.2015 00:39

Zgadzam się. Niestety, nie wiem czy tej edukacji w większy stopniu nie potrzebują dorośli. Obrazek z mojego osiedla: tatuś trzyma jedną ręką ok 4-letniego chłopca, drugą smycz, a nogą kopie swojego psa. Przy zwróceniu mu uwagi odwarkuje żebym się odpier... A wokół inni rodzice z dzieciakami przyzwalający na takie działanie.
Jak to mówią radnych miasta trzeba poznać od...

więcej

260
173
20.12.2015 18:00

Dokładnie tak. Łatwiej wyedukować dzieciaki niż dorosłego :)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

0
0
19.12.2015 23:09

Pytają mnie czasem ludzie:
" Czy pies ma choć krztę miłości? "
Tak! Bo ja ją wyczuwam
Z dużej odległości.


zgłoś błąd