rozwiń zwiń

Dzień Pierwszej Miłości. 5 książek o pierwszym uczuciu

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.09.2020

Motyle w brzuchu, drżące dłonie, pierwsze, nieśmiałe pocałunki… Coś, czego nigdy wcześniej nie czuliśmy i czego nigdy nie zapomnimy. Z okazji przypadającego 18 września Dnia Pierwszej Miłości prezentujemy książki o pierwszym silnym uczuciu, które sprawia, że cały świat zaczyna kręcić się wokół jednej osoby.

Dzień Pierwszej Miłości. 5 książek o pierwszym uczuciu

Każda miłość jest inna. Ale każda równie piękna. A ta pierwsza? Zostaje w pamięci najdłużej, a serce co jakiś czas o niej przypomina. Czasem to miłość od pierwszego wejrzenia, która spada niczym grom z jasnego nieba, a niekiedy, jak u książkowej Ani z Zielonego Wzgórza, to uczucie, które przychodzi z czasem. I to właśnie od powieści Lucy Maud Montgomery zaczniemy zestawienie książek, w których pojawia się motyw pierwszej miłości.

Książki o pierwszej miłości. Znasz je wszystkie?

Ania z Zielonego Wzgórza„Ania z Zielonego Wzgórza”, Lucy Maud Montgomery

Zielone Wzgórza położone na Wyspie Księcia Edwarda są świadkami burzliwej miłości Ani i Gilberta Blythe'a, ciemnowlosego chłopca z Avonlea. Burzliwej, gdyż usłanej nie tylko różanymi kwiatami, ale również cierniami. Gilbert zauroczony rudą, piegowatą dziewczyną od pierwszych chwil próbował zwrócić jej uwagę, ale robił to z gracją słonia w składzie porcelany: ciągnął za warkocz, przezywał... Anna nie odwzajemniła uczucia, ba! Nawet później, już jako osiemnastoletnia panna odrzuciła oświadczyny o dwa lata starszego Gilberta. Musiało minąć dużo czasu (i parę tomów w serii książek o rudowłosej Ani), a wraz z nim przybyć życiowego doświadczenia, nim przyznała, że tak naprawdę od zawsze jej serce należało do Gilberta Blythe'a.

„Wielka miłość i wielki ból potrafią dokonywać nie wiadomo jakich cudów”.

– Lucy Maud Montgomery, „Ania z Szumiących Topoli”

Kronika wypadków miłosnych Tadeusz Konwicki„Kronika wypadków miłosnych”, Tadeusz Konwicki

Umiejscowiona ciepłą wiosną 1939 roku na Litwie, w przededniu wybuchy drugiej wojny światowej, historia pary maturzystów i ich pierwszego wielkiego uczucia. Zakochanych w sobie Wicia i Aliny nic nie jest w stanie rozdzielić; ani bogobojna matka chłopaka, ani oschły pułkownik Nałęcz, ojciec Aliny, wojskowy z surowymi zasadami. Powieść Konwickiego rozgrywa się tuż przed wybuchem wojennej zawieruchy; gdy cała Polska i cały świat rozmawiają o nieuchronnie nadchodzących konfrontacjach zbrojnych, to zdają się wyłączeni z ówczesnego świata. Żyją miłością, przeżywają pierwsze erotyczne uniesienia, snują plany na przyszłość, jak gdyby nie wiedzieli, że tej przyszłości może już nie być. Oprócz książkowej opowieści Tadeusza Konwickiego warto zajrzeć również do mistrzowskiej ekranizacji filmowej w reżyserii Andrzeja Wajdy, z Pauliną Młynarską i Piotrem Wawrzyńczakiem w rolach głównych.

„(...) już nie pamiętam, co to zakochanie. Poczekaj, muszę sobie przypomnieć. Coś takiego było. Jakiś czad, szaleństwo, kompletne dziwactwo. Gdzieś latałem, gdzieś wystawałem pod oknami, chciałem odebrać sobie życie. Pamiętam, że waliło mi strasznie serce, ciągle rumieniłem się, coś bardzo bolało, mocno bolało, ale za to słodko, strasznie słodko aż pod niebo, bolała pewnie dusza albo coś podobnego. Teraz już pamiętam, tak, przypominam sobie, tylko to mnie dziwi, tak dziwi teraz, że wydaje się niepojęte, bezsensowne, jakby w cudzym istnieniu umieszczone, ale było coś takiego, nie zaprę się, jednak dokładnie, synku, nie przypomnę”.

– Tadeusz Konwicki, „Kronika wypadków miłosnych”

Szósta klepka Małgorzata Musierowicz„Szósta klepka”, Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz to mistrzyni opisywania pierwszych zauroczeń i silnych uczuć. Jej książkowa seria, zwana „Jeżycjadą” od nazwy poznańskiej dzielnicy, w której mieszkają bohaterki powieści, liczy ponad 20 książek, których fabuła w dużej mierze dotyczy miłości. W serwisie ubimyczytać.pl otwierający cykl tom „Szósta klepka” ma ponad 8 tys. ocen i średnią 7,2. Główną bohaterką jest Cesia, uczennica liceum, sumienna i obowiązkowa. Do czasu, gdy w głowie zawróci jej pewien brodacz,  a także... chmurny kolega z klasy, Jerzy. 

Wizyta w domu Celestyny Żak dla starszych czytelników będzie nostalgiczną podróżą do początków „Jeżycjady” i lat 70., dla tych młodszych: zmierzeniem się z problemami rówieśniczkami. A jedni i drudzy powieść Małgorzaty Musierowicz przeczytają z wypiekami na twarzy.

„Ja jeszcze... - powiedział - chcę ci podziękować.
- Za co?
- Wiesz za co - szepnął. -  Za wszystko, po prostu za wszystko.
Znów zapanowało milczenie, które Cesia już nauczyła się rozpoznawać. Ale nie było teraz męczące i przykre. Przeciwnie, wydawało się pełne nieśmiałej radości.
- Za to, że jesteś - szepnął Jerzy, patrząc na Celestynę szczęśliwymi oczami”.

– Małgorzata Musierowicz, „Szósta klepka”

„Gwiazd naszych wina”, John Green

Uwaga, ostrzegamy! Ta książka wywoła morze łez, dlatego nie czytajcie jej bez paczki chusteczek. Poznajcie Hazel, nastolatkę, która bardzo szybko musi dojrzeć. Hazel jest bowiem chora na raka. Wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia szesnastolatka poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo.

John Green stworzył wnikliwą i odważną książkę o dojrzewaniu, o pierwszych zauroczeniach i o sile miłości. A zarazem książkę niezwykle przejmującą, w końcu jest to zakochanie w obliczu nieuchronnej śmierci. To bezpretensjonalna historia miłosna, której koniec naprawdę nie pozostawia czytelnika obojętnym. Powieść ma w serwisie lubimyczytaćpl ponad 25 tys. ocen i świetną średnią 8,1. 

„Nie uważam, że wszyscy powinni mieć oboje oczu, nie chorować i tak dalej, ale każdy powinien przeżyć prawdziwą miłość, a ona powinna trwać przynajmniej do końca jego życia”.

– John Green, „Gwiazd naszych wina”

Tamte dni, tamte noce André Aciman„Tamte dni, tamte noce”, André Aciman

Wakacyjny romans. Pierwsza miłość. Pożądanie, którego nie da się okiełznać. Te wątki łączą się w książce pióra André Acimana w spójną całość, daleką od banału. Bohaterami są Elio – nastolatek spędzający lato we Włoszech – i starszy od niego stypendysta jego ojca, Amerykanin Olivier. Między tym dwojgiem rodzi się wzajemna fascynacja, w wyniku której Elio zmierzy się z nie w pełni odkrytą jeszcze seksualnością i pierwszym w życiu pożądaniem. 

Powieść Acimana na ekran kinowy przeniósł Luca Guadagnino, a film w jego reżyserii został nagrodzony Oscarem. W rolę nastolatka Elio wcielił się Timothée Chalamet, otwierając sobie tym samym drogę ku światowej karierze.

„Może byliśmy przede wszystkim przyjaciółmi, a dopiero potem kochankami.
Ale może zawsze tak właśnie jest między kochankami.”.

– André Aciman, „Tamte dni, tamte noce”

Które książki o pierwszej miłości dodalibyście do naszego zestawienia?

Fotografia otwierająca: pixabay / Pexels

[aj]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Margita 20.09.2020 10:51
Bibliotekarz

Pajączek na rowerze

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pajączek na rowerze
Patriseria 19.09.2020 19:58
Czytelniczka

Czytałam "Anię z Zielonego Wzgórza", "Tamte dni, tamte noce" i "Szóstą Klepkę", więc całkiem nieźle.
Tak, do tej pierwszej wraca się zawsze. Kochać można wiele razy, ale ten pierwszy raz jest graniczący z obsesją.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 18.09.2020 17:06
Czytelnik

Justyna 42 lata,to moja pierwsza miłość.Choc na razie.Lubimy się

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 19.09.2020 19:55
Czytelniczka

Życzę powodzenia :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 19.09.2020 19:56
Czytelnik

☺️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.09.2020 12:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post