Magdalena Cielecka i Tomasz Organek jako bohaterowie powieści „Horyzont” Jakuba Małeckiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.09.2019

Do księgarń właśnie trafiła nowa książka Jakuba Małeckiego. Pisarz rzuca czytelnikom wyzwanie, a w audiobooku głosów bohaterom użyczają ceniona aktorka i znany muzyk.

Magdalena Cielecka i Tomasz Organek jako bohaterowie powieści „Horyzont” Jakuba Małeckiego

Magdalena Cielecka jako Zuza i Tomasz Organek jako Mariusz, bohaterowie „Horyzontu”, zapraszają do świata powieści stworzonej przez jednego z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia. Nowa książka Jakuba Małeckiego tym razem odkrywa przed nami rzeczywistość, z jaką musi się zmagać weteran wojenny po powrocie z Afganistanu. W „Horyzoncie” nie brakuje także i tego, z czego Małecki zasłynął w swojej prozie: fabuły pełnej emocji, trzymającej w napięciu i skłaniającej do refleksji.

Dlaczego u odważnych, twardych mężczyzn zwykły alarm samochodowy może wywołać tsunami paniki? 

Dla żołnierzy piekło wojskowej misji, gdzie za zakrętem czyha śmierć, nie kończy się, gdy wracają do bezpiecznej Polski. Demony nękają ich dalej. Rozbijają na kawałki ich osobowości, życie i rodziny. Jakub Małecki na podstawie relacji żołnierzy stworzył przejmujący obraz weterana z Afganistanu. Człowieka zmagającego się z PTSD, zespołem stresu pourazowego. Bohater Małeckiego był saperem. Błąd oznaczał koniec dla niego i towarzyszy broni. Pociągał za spust, był pod ostrzałem. 

Próba posklejania swojego świata na nowo bywa trudniejsza od rozbrojenia śmiercionośnej bomby. 

Czy w czasie pokoju można zrozumieć tych, którzy na barkach noszą ciężar wojny? Czy empatia cywilów wobec wojskowych jest w ogóle możliwa? „Horyzont” niesie w sobie olbrzymi potencjał uwrażliwienia. To także zaskakująca opowieść o tęsknocie, miłości i odwadze. To historia nie tylko o powojennej traumie, lecz także o próbach budowania relacji, o odkrywaniu rodzinnych sekretów i zmaganiu się z prawdą, która nie zawsze jest łatwa do przyjęcia.

Bohaterowie Małeckiego, co najlepsze w jego powieściach, wciągają czytelnika do swojego pełnego emocji świata. 

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem. Każdy codziennie dokonywał wyborów, które wpłynęły na jego życie. Wyborów dokonał też Maniek Małecki. Był żołnierzem na wojnie w Afganistanie. Zuza Krawczyk czasem musi stać się Elżbietą, by odkryć sekrety swojej rodziny i zrozumieć decyzje, które kiedyś podjęła jej matka.

Jakub Małecki jest autorem bestsellerowych powieści: „Dygot”„Ślady”„Rdza” oraz „Nikt nie idzie”. Uwielbiany przez czytelników i ceniony przez krytyków literackich. Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nominowany m.in. do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody im. Stanisława Barańczaka. W 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego książki tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński i hebrajski.    

Poniżej publikujemy fragment powieści „Horyzont”:

 „Myślę o wschodach słońca, które oglądałem siedem lat wcześniej. Cztery tysiące kilometrów od miejsca, w którym stoję, powietrze jest tak przejrzyste, że jadąc godzinami w dowolnym kierunku, można odnieść wrażenie, że góry nadal znajdują się w takiej samej odległości. Nocami gwiazdy wyglądają tak, jakby miały posypać się człowiekowi na głowę. Zdarzało się, że wstawałem tam wcześniej, niż musiałem, tylko po to, by zobaczyć, jak dzień rozszarpuje noc na wschodzie. Najpierw ciemność zaczyna wyglądać tak, jakby ktoś powoli dolewał do niej wody. Dzieje się to coraz szybciej, aż nagle wyblakła plama pęka pośrodku. Czerwona szczelina rozciąga się i pogrubia: horyzont jest jak kawał żelaza, w który ktoś tłucze młotem kowalskim. Z pęknięcia wylewa się płynny metal, formując płaski dysk, a potem półokrąg. Nagle wszystko staje się pomarańczowe: góry, piasek i ja. Widać tylko krawędzie, jakby zabrakło innych kolorów”.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Iska 27.09.2019 10:15
Bibliotekarka

"Horyzont" to bez dwóch zdań świetna opowieść. Kuba Małecki przez cały czas "trzyma swą literacką klasę" na bardzo dobrym poziomie. Uwielbiam wprost jego prozę i zachęcam wszystkich do najnowszej lektury.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.09.2019 11:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post