Kolory zła. Czerwień

Wydawnictwo: W.A.B.
Wojtek

W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni… Ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie.

Małgorzata Oliwia Sobczak jako autorka powieści kryminalnej zaskakuje i zachwyca, śmiało konkurując z najlepszymi polskimi twórcami kryminału.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ewa | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

"Czerwień" to pierwsza część serii Kolory zła autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak a zarazem debiut kryminalny autorki . Akcja książki dzieje się dwutorowo w latach 1996 i 2013 . Na sopockiej plaży zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny która została okrutnie okaleczona . Śledztwo w tej sprawie poprowadzi młody prokurator Leopold Bilski i dowiaduje się że podobna zbrodnia miała miejsce 17 lat wcześniej. Czy te zbrodnie coś łączy ? Czy mamy do czynienia z seryjnym zabójcą ? A może to zemsta mafii? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas lektury Czerwieni 😀 Książka ciekawa , wątek kryminalny intrygujący , jak dla mnie za mocno rozbudowane tło obyczajowe ale książkę przyjemnie się czyta . Polecam

WielkiBuk | 2019-09-19
Przeczytana: wrzesień 2019

Polska kryminałem stoi i wciąż nie mogę się nadziwić, jak pięknie nasi twórcy potrafią pisać o zbrodni. To zbrodnicze piękno uchwyciła Małgorzata Oliwia Sobczak w swojej debiutanckiej "Czerwieni" - opowieści o namiętnościach, drapieżnych kobietach i morzu poza sezonem.

Małgorzata Oliwia Sobczak pochodzi z Trójmiasta, w Trójmieście spędziła całe swoje życie i ta obecność odbija się w "Czerwieni". Czytelnik ma poczucie, że razem z bohaterami wylądował na tych sopockich, wyludnionych uliczkach, po których przemykają zajęci miejscowi, a z nieba siąpi dziwna mieszanka lodowatej mazi, która nie wiadomo czy pada od góry, czy już od dołu. Na tym surowym, stalowo-szarym tle rysuje się zbrodnia - młodej dziewczyny zaplątanej w mafijne gierki i młodej kobiety, które łączy czerwień pełnych ust, a dzieli całe siedemnaście lat. Siedemnaście lat, przez które niby zmieniło się wszystko, świat obrócił się o sto osiemdziesiąt stopni, ale fundamenty ludzkich pasji zostały dokładnie te...

Aellirenn | 2019-09-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 17 września 2019

Aż trudno uwierzyć, że to debiut kryminalny - tak dobre to było! W świecie kryminałów trudno napisać coś, co się będzie wyróżniało, bo poniekąd wszystko już było, a Sobczak to się udało. Co prawda stylem trochę przypomina mi Nesbø, ale kopią tego nazwać nie można, co akurat mnie się bardzo podoba. Fabuła to nie tylko sprawa kryminalna, bo jest i warstwa psychologiczna. Autorka naprawdę dobrze opisuje poważne problemy, potrafi rozłożyć je na czynniki pierwsze, a przy tym nie zanudzić czytelnika i nie przesadzić, a to jest ogromna zaleta. Wracając do fabuły - historia wymiata, że tak kolokwialnie to ujmę. Moje ukochane Trójmiasto, dobra intryga (naprawdę niełatwo było zgadnąć kto, jak i dlaczego), warsztat pisarski na piątkę z plusem i swojego rodzaju autentyczność w opisach, czego chcieć więcej? Sobczak potrafi wzbudzić w czytelniku niepokój, więc mam nadzieję, że to nie jest jej ostatnie słowo w tym gatunku literackim.

czyta_bo_lubi | 2019-09-18
Na półkach: Kryminał, Przeczytane, Posiadam

"Czerwień" uważam za dobrą powieść i solidny debiut autorki w tym gatunku. Chciałem przeczytać tę książkę, właśnie ze względu na bardzo dobre opinie i recenzje. A że polskie kryminały lubię bardzo to ucieszyłem się z egzemplarza do recenzji. Ostatnio czytam naprawdę sporo książek w tym gatunku. I w tym roku trafiła mi się kryminalna perełka, także debiutującej w tym gatunku autorki. Mam tu na myśli "Pchłę". Ta naprawdę urasta w moich oczach do wszystkich pochwał, jakimi została obdarzona.

Oczywiście moje zdanie o "Czerwieni" jest tylko moje. Każdy inaczej będzie ją odbierał. Wg mnie jest to książka dobra, po prostu moje rozczarowanie wynikało z powodu wygórowanych wymagań, które urosły po tylu pozytywnych opiniach.

"Czerwień" określiłbym nawet powieścią obyczajowo-kryminalną. Zagadka kryminalna dzieje się tu trochę w tle. Istotniejsze są losy postaci w dwóch momentach czasowych. Bardzo lubię zabieg przeplatania przeszłości z teraźniejszością fabuły, stąd czytało mi się szybko i...

chabrowaczytelniczka | 2019-09-17
Przeczytana: 09 września 2019

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Kolory zła. Czerwień to ogromnie wychwalany kryminalny debiut polskiej autorki Małgorzaty Oliwii Sobczak. Wcześniej mogliśmy poznać ją w historiach obyczajowych. Od tej książki zadrżała w posadach cała sfera Internetu dotycząca książek. Czy rzeczywiście jest tak dobra?

Dwie piękne, młode dziewczyny i brutalne morderstwa na nich dokonane. Zbrodnie dzieli siedemnaście lat, ale wiele wskazuje na to, że mają ze sobą coś wspólnego. Prokurator Leopold Bilski, niejednokrotnie narażając się przełożonemu postara się rozwikłać te tajemnice.

Czerwień to kryminał, któremu albo bezgranicznie się poświęcimy, albo lektura nie będzie tak wyśmienita jak się spodziewamy. Jej trzeba poświęcić czas, usiąść z nią, dać się jej porwać. W moim przypadku na początku nie było tak kolorowo. Pierwsze 100 stron czytałam z doskoku, nie miałam na nią czasu. Liczne i szczegółowo budowane wątki wzajemnie mi się mieszały. Nie mogłam rozeznać się, które wydarzenia dotyczą...

Sabi | 2019-09-17
Na półkach: Kryminał, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2019

Dawno nie czytałam tak dobrego kryminału, nie sposób się od niej oderwać. Ostatnie 80 stron przeczytałam z zapartym tchem, już nie mogę się doczekać następnej.

książek: 2044
dorotbook | 2019-09-17
Przeczytana: 14 września 2019

Co byście zrobili, gdyby podczas spokojnego, codziennego spaceru z psem na sopockiej plaży Wasz ukochany pupil dostrzegł zwłoki? Bo ja nie mam pojęcia, jak w takiej sytuacji bym zareagowała. Miejsce, które kojarzy się z upalnym latem, beztroską i odpoczynkiem na plaży wstrząsnęła jednak zbrodnia. Wyłowiono z morza zwłoki kobiety i najgorsze jest to, że ofiara została nietypowo okaleczona przez sprawcę. Dziwnym trafem ta zbrodnia przypomina niewyjaśnioną sprawę sprzed osiemnastu lat i wtedy również ciało miało ślady okaleczenia. Czy po tylu latach można mówić o seryjnym morderstwie? Czy może to tylko zbieg okoliczności? Do sprawy zostaje przydzielony prokurator Leopold Bilski, którego myśli cały czas będzie zaprzątała zbrodnia popełniona przed laty.
Pierwszą ofiarą była pochodząca z dobrego domu siedemnastoletnia Monika, która można powiedzieć, że znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Szukając aprobaty i zrozumienia -wpadła w mafijne towarzystwo i nie wyszła na tym...

beztroska_domatorka | 2019-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 17 września 2019

Kryminał, który swoim opisem intryguje i zachęca do zgłębienia jego tajemnic. Na początku podchodziłam do książki bardzo entuzjastycznie, jednak przyznam, że czegoś mi w niej zabrakło. Część poświęcona zbrodni, śledztwie, jest fajnie dopracowana i poprowadzona w ciekawy sposób, za to opisy wydarzeń sprzed kilkunastu lat mocno namieszały mi w głowie. Może przyczyną było czytanie „na raty”, a może zbyt dużo różnych informacji zostało ze sobą splecione. Nie będę tu wnikać w powód, niemniej przyjemność z czytania mocno osłabła. Patrząc z szerszej perspektywy, polecam tę książkę, bo fabuła ma przysłowiowe ręce i nogi.
Zdjęcie mojego autorstwa.

mirabelka01 | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

Czasami jakaś książka, jeszcze na długo przed premierą, z bliżej nieokreślonych powodów, staje się medialnym hitem. Niemal wyskakuje z lodówki, wszyscy się nią zachwycają lub pragną ją mieć, choć tak do końca nie wiadomo, o czym jest. Takie przypadki w dzisiejszym świecie podporządkowanym social mediom zdarzają się coraz częściej, ale… Czerwień, to zupełnie inna historia. ;) Książka Małgorzaty Sobczak jest po prostu piekielnie dobra i wszystkie zachwyty nad nią w moim odczuciu nie są przesadzone. Ciekawie zarysowana intryga, genialny klimat lat 90-tych i charakterni bohaterowie, to elementy dzięki którym ten kryminał jest niezwykle soczysty i nie sposób się od niego oderwać aż do ostatnich stron.

Czerwień, to powieść poprowadzona dwutorowo. Poznajemy prokuratora Bilskiego, który współcześnie prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa młodej dziewczyny. Jej okaleczone zwłoki zostały odnalezione w pewien pochmurny, wiosenny dzień, na plaży w Sopocie. Wiele z elementów sprawy łączy się...

Kasia Kordeczka | 2019-09-16

'Czerwień' to książka rozpoczynająca serię 'Kolory zła'. Autorka próbuje swoich sił w nowym gatunku, moim ulubionym, kryminale.

Akcja toczy się równocześnie w roku 2013, jak i 1996. Ofiary, 2 młode kobiety, bardzo podobne do siebie, giną w ten sam sposób. Czy mordercą jest jedna osoba? Sprawa okazuje się być trudniejszą, niż mogłaby wydawać się na początku.

Mimo to, że od razu dostajemy na tacy trupa, książka mnie nudziła. Niestety nie było większych emocji. Im dalej w las, tym było ciekawiej, jednak odniosłam wrażenie, że powieść jest przegadana. Zdecydowanie zamiast 383 stron mogłaby mieć 250-300. Sama historia, mimo, iż ciekawa, ale nie nieprzewidywalna, moim zdaniem została sztucznie wydłużona.

Jedno jest pewne, dzięki końcówce, chętnie przeczytam kolejny tom. Nie było to mistrzostwo ani zakończenie wbijające w fotel, bo domyślałam się go od dłuższego czasu. Jednak ja jestem fanką serii, lubię książki, które na ostatnich stronach zostawiają niedopowiedzenia, dlatego też...