Najgorsze dzieci świata

Okładka książki Najgorsze dzieci świata David Walliams
Okładka książki Najgorsze dzieci świata
David Walliams Wydawnictwo: Mała Kurka Cykl: Najgorsze Dzieci Świata (tom 1) Seria: Na kurzej łapie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Najgorsze Dzieci Świata (tom 1)
Na kurzej łapie
The World’s Worst Children
Mała Kurka
2018-10-15
2018-10-15
2016-05-19

W książce znajdziemy aż dziesięć historii, a każda o innym dziecku. Jednak nie są to „zwykłe” dzieciaki. Poznajemy pięć dziewczynek i pięciu chłopców, którzy zasłużyli na miano najgorszych dzieci świata. Oj będzie się działo, w końcu za coś na takiego miano zasłużyli.

Zacznę od tego, że to książka, do której należy podejść przede wszystkim z poczuciem humoru. Jednak to nie wszystko. Według mnie, po każdej z historii należy z dzieckiem porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy. Te historie mają drugie dno, znajdziemy w nich morały. To wcale nie jest tak, że zachęcają do negatywnego zachowania, a wręcz przeciwnie.

Na pewno nie jest to książka dla każdego dorosłego. Nie ani trochę się nie pomyliłam i wiem, że to książka dla dzieci, ale nie czarujmy się, zazwyczaj dorośli najpierw mają książkę w ręku, a także oni je czytają dzieciom do pewnego wieku. Dlaczego tak uważam? Ponieważ są w niej opisane „obrzydliwości”, które dzieci uwielbiają, ale dorośli zazwyczaj omijają szerokim łukiem.

Wizualnie książka zachwyca i to dosłownie. Piękne, kolorowe, niebanalne ilustracje, a do tego czcionka o różnych rozmiarach, o różnej grubości. To wszystko tworzy świetną całość.

„Najgorsze dzieci świata” to ciekawa, wciągająca, pełna humoru, pięknie wydana, zupełnie inna niż wszystkie książka, do której należy podejść z przymrużeniem oka. Według mnie zdecydowanie warto po nią sięgnąć i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/10/najgorszedzieciswiatadomwydawniczymalakurka.html

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

zabawna, wciągająca, oryginalna książka. polecam :D

zabawna, wciągająca, oryginalna książka. polecam :D

Naprawdę dobra książka. Należy przełknąć konwencję "nieco" obleśną, żeby nie powiedzieć obrazoburczą. Ale od czego jest sztuka, jeśli nie od oswajania i przybliżania tematów kontrowersyjnych, skłaniania do rozmów i konfrontacji? Jeśli kogoś obrzydza dłubanie w nosie lub puszczenie bąków, odradzam, ale kto ma dzieci, niech im czyta.

Moja córka dała by tej książce 8*, ja 6 i w drodze kompromisu (i jej błagania ;) ) dałyśmy 7. Zdecydowanie trzeba mieć pewne specyficzne poczucie humoru i mega dystans do rzeczywistości żeby w 100% czerpać radość z tej lektury. Niektóre historie są fajniejsze, niektóre słabsze. Pomimo tego, że kończą się "morałem" nie są to historie edukujące dzieci chociaż moja córka stwierdziła, że teraz wie, że trzeba sprzątać swój pokój jak się ją o to prosi ;) i oczywiście poprosiła o 2 część :)

Nie rozumiem tak niskiej oceny.. Polecam każdemu bo ta ksiażka jest genialna

Nie rozumiem tak niskiej oceny.. Polecam każdemu bo ta ksiażka jest genialna

Okropna, czasami wręcz wulgarna, nie szanująca uczuć i osób. Nawet dystansując się ,, nie sposób odnieść wrażenia, że ta książka „edukuje” łamiąc wartości i niewinność niejednego dziecka, któremu nawet takie teksty i zachowania nie przyszłyby do głowy. Promowanie chamstwa i braku kultury! Zdecydowanie nie!

Super książka dla 10-latka. Śmieszna, dowcipna i ucząca.

Super książka dla 10-latka. Śmieszna, dowcipna i ucząca.

Jestem świadoma tego, że niektórym osobom ta książka może wydać się obrzydliwa, ponieważ Walliams nie boi się pisać o okropnych, brudnych, obleśnych i śmierdzących sprawach, które są większości uwielbiane przez dzieci. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każda z tych opowieści niesie dobre przesłanie i naukę dla małych czytelników.

Nie od dziś wiadomo przecież, że lepiej uczyć się na cudzych, a nie swoich błędach. Najgorsze dzieci świata dają właśnie naszym pociechą taką możliwość wyciągnięcia wniosków z ich najgorszych zachowań, a wszystko to, w towarzystwie samych najokropniejszych i najzabawniejszych opowiadań.

Więcej o książce: https://karolinalubas.pl/2020/04/02/najgorsze-dzieci-swiata/

Nie od dziś wiadomo przecież, że lepiej...

UWAGA. Jeśli jesteś drętwy jak Dariusz, nie masz dystansu do świata, a twoje poczucie humoru po prostu nie istnieje... Omiń ten wpis, będziesz zdrowszy!
Książka pt. "Najgorsze dzieci świata" jest nietuzinkową pozycją! Zawiera ona 10 rozdziałów, a w każdym z nich opisana jest historia najgorszego dziecka na świecie. Spośród tej okropnej ekipy, możemy poznać m.in. obrzydliwego Stacha Ślinotoka, wrzeszczącą Magdę Mazgaj, śmierdzielską Wietrzną Wiktę oraz leniwą Kanapową Kryśkę. Wszystkie te dzieci zachowują się nagannie i wskutek tego dorośli również wpadają przez to w tarapaty. Oczywiście dzieci spotyka kara, na którą sami sobie zapracowali. Czytając opowieści o tych jakże okropnych dzieciakach, można czasem doznać szoku. Ciężko wyobrazić sobie turlającą się po ulicy wielką glutową kulę, prawda? Wbrew pozorom, książka w zabawny sposób przestrzega dzieci przed niesfornymi zachowaniami. Uczy np. że lepiej wysmarkać gile w chusteczkę niż namiętnie grzebać w nosie lub by w pokoju utrzymywać porządek, inaczej skończy się to tak, jak u Beci Bajzel.
Kilka osób, jak i samo wydawnictwo polecało mi, by twórczość Davida Walliamsa zacząć poznawać od innych tytułów. My jednak zaczęliśmy, że tak powiem z grubej rury i wcale nie żałujemy. Owszem, momentami byłam przerażona historiami dzieci, pewne wątki były wręcz obrzydliwe. Jednak należymy do tych zdystansowanych osób, więc mieliśmy niezły ubaw. Na końcu każdej historii znajdziemy morał. Tekst jest napisany niebanalnie, momentami wiersze są zakręcone, a nawet napisane do góry nogami! W książce mieści się mnóstwo kolorowych i zabawnych ilustracji, przy których czytelnicy nie będą się nudzić. Lekturę czyta się bezproblemowo i szybko, myślę, że spodoba się dzieciom już od 5 lat wzwyż. Będzie to dla nich niesamowicie ekscytująca przygoda wraz z bohaterami opowieści. Jeśli jesteście ciekawi, co zmąciła gromadka młodzieży, zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę!

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2019
  • Serie
  • Przeczytane 2019- wyzwanie
  • 2023 Mieszko

Dodaj cytat z książki Najgorsze dzieci świata