Zero to one

Wydawnictwo: MT Biznes
biznes, finanse
LubimyCzytać

Założyciel PayPala o kulisach powstania największych start-upów Wielką tajemnicą naszych czasów jest to, że wciąż istnieją niezbadane obszary i rzeczy jeszcze nie wynalezione. W książce „Zero to One” legendarny przedsiębiorca i inwestor, Peter Thiel, pokazuje, w jaki sposób możemy tworzyć i odkrywać nowe rzeczy. Thiel wychodzi z założenia,...

Założyciel PayPala o kulisach powstania największych start-upów

Wielką tajemnicą naszych czasów jest to, że wciąż istnieją niezbadane
obszary i rzeczy jeszcze nie wynalezione. W książce „Zero to One”
legendarny przedsiębiorca i inwestor, Peter Thiel, pokazuje, w jaki
sposób możemy tworzyć i odkrywać nowe rzeczy.

Thiel wychodzi z założenia, że żyjemy w czasach stagnacji
technologicznej, nawet jeśli nie zawsze to zauważamy, rozpraszani
najnowszymi modelami smartfonów. Informatyka przeżywa gwałtowny rozwój,
ale nie ma żadnego powodu, by ograniczał się on do komputerów lub Doliny
Krzemowej. Postęp można osiągnąć w każdej branży i w każdej dziedzinie
biznesu. Wynika on bowiem z najważniejszej umiejętności, którą każdy
lider musi opanować: umiejętności samodzielnego myślenia.

Kolejny Bill Gates nie stworzy systemu operacyjnego. Następny Larry Page
lub Sergey Brin nie zbuduje wyszukiwarki internetowej. Kopiowanie innych
prowadzi świat od 1 do n, dodając do niego kolejne
elementy czegoś już znanego. Jeśli jednak tworzysz coś całkowicie
nowego, to przechodzisz od 0 do 1. Jutrzejsi mistrzowie nie zwyciężą
dzięki bezwzględnej walce z konkurencją na obecnym rynku – oni uciekną
tej konkurencji, ponieważ ich firmy i pomysły na biznes będą wyjątkowe.

W książce „Zero to One” otrzymujemy optymistyczny obraz przyszłości i
postępu, a także całkowicie nowy sposób myślenia o innowacyjności.
Wszystko zaczyna się od nauki zadawania właściwych pytań – pytań, które
pozwalają odkryć wartość w nieoczekiwanych miejscach.

PETER THIEL jest współzałożycielem PayPala i Palantiru, jako jeden z
pierwszych zainwestował w Facebooka, współfinansował takie firmy jak
SpaceX oraz LinkedIn, założył organizację Thiel Fellowship, która
zachęca młodych ludzi, by zdobywanie wiedzy stawiali ponad formalne
wykształcenie.

BLAKE MASTERS - 2012 roku Blake był studentem Stanford Law School. Wtedy
to jego szczegółowe notatki z zajęć prowadzonych przez Petera z
przedmiotu Computer Science 183: Startup stały się internetową sensacją.
Przed napisaniem, wspólnie z Peterem, książki „Zero to One” Blake był
współzałożycielem Judicata, start-upu zajmującego się badaniem prawa, a
także pracował w Box i  Founders Fund.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Riwona | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 27 lutego 2016

Książka zainteresowała mnie ze względu na autora, a zwłaszcza jego inicjatywę: Thiel Fellowship. To stowarzyszenie zapewniające stypendium (100 tys. dolarów) 20 nastolatkom, którzy rzucili szkołę i zajęli się rozwijaniem własnych biznesów.

Książka jest więc próbą nakreślenia autorskiej wizji: jak budować przyszłość, przy założeniu, że w biznesie każdy moment zdarza się tylko raz! Jak dostrzegać wartość w nieoczekiwanych miejscach - podglądając kreatywną stronę ludzi sukcesu.

Przyjemnie zaskakują ciekawe spostrzeżenia i analogie.
Na przykład:
"Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne.
Każda nieszczęśliwa rodzina, jest nieszczęśliwa na swój sposób"
(TOŁSTOJ, Anna Karenina)
Natomiast w biznesie jest dokładnie odwrotnie - wszystkie szczęśliwe firmy czymś się wyróżniają, a upadające... jednakowo nie umiały uniknąć walki konkurencyjnej.
Od kiedy w 1928 r. A. Fleming przypadkowo odkrył penicylinę - naukowcy starają się zaprząc do pracy efekt przypadku :-)

NIERÓWNY PODZIAŁ...

lillithu | 2018-05-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Dawno nie zdarzyło mi się już czytać książki niefabularnej napisanej w tak przystępny dla czytelnika sposób. Thiel i Masters stworzyli kawał naprawdę dobrej literatury, która jak mniemam ma zachęcić ludzi do kreatywnego myślenia o tym jak jeszcze można wykorzystać wszelkie technologie XXI wieku. Uważają przy tym, że nie jest to bynajmniej wyschnięte źródło i zamiast skupiać się na dodawaniu bagatelnych wartości i ulepszeń do rzeczy już istniejących (laptopów, smartfonów czy choćby samochodów), warto zacząć od zera i stworzyć coś zupełnie nowego. Uczą nas także jak najlepiej podejść do założenia startupu a także jak absolutnie tego nie robić. Wskazują na najważniejsze elementy, na które świeży przedsiębiorca powinien koniecznie zwrócić uwagę żeby jego firma w ogóle była w stanie przetrwać. Sprowadza też mocno na ziemię marzycieli bez planu, współpracy i wizji, podając przykłady firm które ochoczo rozpoczęły działalność żeby potem odejść w zapomnienie w otoczce skandalu bądź...

Karolina | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Jestem zdegustowana tą pozycją. Nie mogę zrozumieć faktu, że facet, który ma łeb na karku (w końcu jest obecnie aniołem biznesu w Dolinie Krzemowej) pisze takie głupoty. Książka jest gloryfikacją monopolu, który ma pomagać małym start-upom w rozwoju. Nie dowiedziałam się z tej książki niczego ciekawego, a co więcej miałam wrażenie, że całość to stek bzdur. I to podwójnie dołowało jakoże przecież facet odniósł w biznesie sukces. Może więc to ja się mylę?

parker80 | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książka która zmieniła moje podejście do monopoli, konkurencji, komputeryzacji, automatyzacji i jeszcze kilku zagadnień. Autor prezentuje zupełnie inne poglądy niż przeciętni zjadacze chleba na powyższe tematy. Pozycja obowiązkowa dla osób działających w branży startupowej czy prowadzących działalność gospodarczą jak i dla każdego kto chce się czego nowego dowiedzieć czy jak ja doznać chwilowego odurzenia kilkoma wnioskami przedstawionymi przez autora.

Pio | 2016-05-08

Książka zawiera zbiór luźnych przemyśleń jednego z najbardziej znanych inwestorów VC w Dolnie Krzemowej Petera Thiela, założyciela PayPala, pierwszego inwestora Facebooka. Eseje to zapis wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Stanforda dotyczących rynku, ekonomii, technologii oraz VC. Autor jest kontrarianinem, a jego książka zawiera wiele świeżych, a jednocześnie mało popularnych idei. Poleam

deluke | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Książka o funkcjonowaniu firmy. Aby firma mogła zaistnieć, przetrwać i rozwijać się potrzeba kilku czynników, które tutaj zostały opisane. Autorzy nie dają recepty na firmę sukcesu, pomysł i wykonanie muszą być Twoje. Warta przeczytania, nie nastawiaj się jednak na wiele.

Tomasz | 2017-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Książka fajnie pokazuje amerykański sen nowych technologii jednocześnie ostrzegając przed powszechnymi błędami, jakie masowo popełniane były w ostatnich dekadach przez twórców, inwestorów i pozostałych uczestników rynku technologii. Jednocześnie nie płynie z książki żadna wyjątkowo ubikalna ani praktycznie przydatna wiedza. Jesli lekturę potraktujemy jako źródło praktycznej wiedzy to mozna liczyć sie z poczuciem sporego niedosytu - jesli uznamy, że to po prostu ma byc ciekawa historia twórców najciekawszych i najszybciej rozwijających sie spółek to sporo do życzenia może pozostawiać styl. Nie żałuję poświęconego czadu, ale trudno mowic o jakimkolwiek zachłyśnięciu się tą lekturą

Sabcik | 2016-08-01
Przeczytana: lipiec 2016

Bardzo ciekawa książka. Thiel i Masters prezentują wyjątkowe podejście do konkurencji i monopoli, tak odmienne od wersji, jakie znamy z akademickich podręczników do ekonomii. Opisane są kluczowe elementy, które służą dynamicznemu rozwojowi firm technologicznych, a o których tak często się zapomina lub nawet deprecjonuje.

gzbbdg | 2018-01-09
Na półkach: High Priority, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2018

Książka ma kilka praktycznych porad na temat budowania biznesu ale jej główny cel to raczej zmuszenie do myślenia. Bardzo ciekawy sposób przedstawienia innego spojrzenia na kwestię monopoli i konkurencji. Autor podkreśla wagę planowania. Interesujący opis i wytłumaczenie bański dot-comów oraz green energy.

Cranter | 2018-08-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Biznes
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Autor przekonał mnie do tego, że monopol w zdrowych dozach jest dobrym zjawiskiem dla rozwoju społeczeństwa i cywilizacji.

Ciekawie przedstawiona wizja naszego współczesnego świata biznesu.