Czarne nenufary

Wydawnictwo: Świat Książki
Nymphéas noirs
literatura francuska
Ag2S

Nowa powieść bestsellerowego francuskiego autora, którego książki sprzedano w nakładzie ponad pól miliona egzemplarzy. Wszystko jest tylko złudzeniem, zwłaszcza kiedy lustrzane odbicia dostarczają nowych poszlak i zacierają ślady. Jednak morderstwa, które zakłócają spokój Giverny, ukochanego miasteczka Claude'a Moneta, są bardzo realne. W sercu intrygi znajdują się trzy kobiety: dziewczynka...

Wszystko jest tylko złudzeniem, zwłaszcza kiedy lustrzane odbicia dostarczają nowych poszlak i zacierają ślady. Jednak morderstwa, które zakłócają spokój Giverny, ukochanego miasteczka Claude'a Moneta, są bardzo realne. W sercu intrygi znajdują się trzy kobiety: dziewczynka z talentem do malarstwa, niezwykle powabna nauczycielka i stara kobieta o sowich oczach, która wszystko widzi i wszystko wie. I oczywiście niszczycielska namiętność. A w tle pogłoski o zaginionych lub skradzionych obrazach Moneta, wśród których miały jakoby się znajdować słynne czarne Nenufary.

Michel Bussi jest autorem książek Samolot bez niej (nagrody: Prix Maison de la Presse i Prix du Roman populaire 2012) i Nie puszczaj mojej dłoni.
Czarne Nenufary to francuska powieść kryminalna, która w 2011 roku otrzymała największą liczbę nagród: Prix Polar Michel Lebrun, Grand Prix Gustave Flaubert, Prix Polar méditerranéen; Prix des lecteurs du festiwal Polar de Cognac, Prix Goutte de Sang d'encre de Vienne...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

sylwiawa | 2019-06-05

Połączenie przeszłości, namiętności i sztuki, które tworzy wyjątkową zagadkę kryminalną.

Historia morderstwa, miłości i chęci posiadania. Tłem jest miasteczko Giverny, kiedyś spokojne, współcześnie odwiedzane przez turystów ze względu na słynny dom z ogrodem, w którym mieszkał Claude Monet. Mekka impresjonistów jest miasteczkiem, w którym dzieją się niewyjaśnione rzeczy.

Śledztwo rozpoczynają niejasne okoliczności śmierci Jerôme'a Morval'a, miejscowego okulisty. Jego ciało zostaje znalezione w strumieniu, a ciało uległo licznym obrażeniom. Oprócz miłości do sztuki cechowało go upodobanie do kobiecego piękna, stąd też pojawia się spora liczba tropów głównie wśród namiętności zamordowanego.

Bohaterkami, jak donosi wstęp, są trzy kobiety w różnym wieku. Najmłodsza umiała przedstawiać świat za pomocą wyjątkowego talentu malarskiego, nauczycielka odznaczała się niezwykłą urodą, a najbardziej dojrzała z nich posiadała wiedzę i doświadczenie. Sprawcą morderstwa może być każdy, a wielu...

Blondo | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Powieść kryminalna inna niż wszystkie i to jest jej plus. Czytając rozwiązanie chwilę nie mogłam się połapać, ale w końcu wszystko się ułożyło w całość

elvirka13 | 2019-05-18

Genialna, zaskakująca, przejmująca do samego końca!

manfred | 2019-03-29
Przeczytana: 29 marca 2019

Podobało mi się tło - Giverny, impresjonizm, Monet. Dowiedziałam się więcej o tym malarzu z tej książki niż z zajęć w szkole. Zakończenie, które zaskakuje - też na plus. Niestety, bez efektu "wow". I jakaś taka rozwlekła ta historia. Momentami traciłam wątek i miałam wrażenie,że autor przynudza.

czytam-polecam | 2019-03-11
Przeczytana: 04 listopada 2018

Bardzo wciągnęła mnie ta książka, a to przez złożoność intrygi, którą w niej stworzono.
Takie kryminały uwielbiam, bo do samego końca nie wiem co się wydarzy a przez sporą ilość bohaterów i wydarzeń trudno się domyślać czegoś w trakcie czytania książki.
Bohaterkami powieści są trzy kobiety:
- pierwsza to jeszcze dziecko, obdarzona talentem malarskim jedenastolatka
- drugą jest miejscowa nauczycielka, obdarzona ogromną urodą, której urokowi osobistemu ulega wielu mężczyzn z miasteczka
- trzecią kobietą jest osiemdziesięcioletnia staruszka, której życie powoli dobiega końca, a która spędza czas na obserwacji miejskiego życia i ludzkich zachowań
Kobiet z pozoru nie nie łączy z wyjątkiem tego, że wszystkie urodziły się w Giverny miasteczku zamieszkiwanym niegdyś prze słynnego malarza Claude'a Moneta.
Każdą z kobiet interesuje malarstwo, a w szczególności nenufary będące znaczną częścią twórczości Moneta. Spokój miasteczka zakłócają trzy zbrodnie, dwie które wydarzyły się po cichu...

Bellatrix | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Bardzo ciekawie napisana historia z zaskakującym zakończeniem.
Przyznam, że w połowie byłam znudzona kiedy podejrzenia były kierowane wciąż na te same postacie. Ale końcówka książki mnie powaliła i wtedy wiedziałam, że nie mogę odłożyć książki, aż nie dotrę do ostatniej strony.

Hubertos91 | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Nenufary?
"Nic mi to nie mówi" - tak brzmiała moja odpowiedź, gdy usłyszałem te słowo po raz pierwszy. Na szczęście "wujek Google" szybko rozwiał moje wątpliwości (jeszcze raz dziękuje:)).
Tak. Nie wiem co oznacza słowo w tytule książki, a decyduję się na przeczytanie. Ale, dlaczego?

W Giverny, małym miasteczku we Francji, zostaje odnalezione ciało okulisty. W intrygę zamieszane są 3 kobiety, a przed inspektorem Laurencem czeka nie lada zadanie. Czy jedna z nich okaże się morderczynią?
Niby banalne, a jednak przykuła moją uwagę. Zakupiłem książkę i szybko pobiegłem do domu.

Po przeczytaniu stwierdzam jedno. Książka jest świetna. Przede wszystkim trzyma w napięciu od początku, aż do ostatniej strony. Czyta się lekko i przyjemnie. Nie ma przesytu bohaterów. Każdy był przedstawiony w jasny sposób. Opisy miejsc w Giverny są rzeczywiste i wspaniale odtworzone przez autora. Dodatkowo, dzięki niej dowiedziałem się sporo faktów o Claude Monet, za co daje jej dodatkowy plus.
Zakończenie...

Lavenda | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Jest to druga książka tego autora, jaką przeczytałam. I niestety była powtórka z rozrywki. Czytanie jej zajęło mi ok2 miesięcy. Mega długo, jak na osobę która lubi czytać . Niestety tak mnie męczyła,że nie mogłam dotrwać do kolejnego rozdziału. No ale trzeba było w końcu skończyć to co zaczęłam. No i tak dopiero od połowy, może troszkę dalej, zaczęła mnie interesować fabuła. Zmieniło się także tempo historii, wcześniej było bardzo wolne i przez to monotonne.
Moja ocena to 6 za to że w końcu coś się zaczęło dziać i za to jak się skoczyła ta cała historia. Trzeba mieć niezła głowę,żeby czytelnik się nie domyślal jaka jest końcówka. Właśnie za to najbardziej cenie M.B.
Myślę że kiedyś wrócę do tej książki, chociaż napewno nie nastąpi to dość szybko.
:-)

Tracja | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

Kto by pomyślał, że książka zakupiona w sklepiku nad morzem za 15zł da mi tyle przyjemności. Można powiedzieć, że pochłonęłam tą książkę w dwa dni. Bardzo dobrze napisana, ze świetną fabułą i zaskakującym zakończeniem (choć muszę przyznać, że już czytając środkowe rozdziały, miałam jakieś przebłyski o co chodzi).

Jeżeli jeszcze się wahasz czy zakupić/wypożyczyć tą książkę to mówię ci, zrób to, a nie pożałujesz! ;)

krzysztoff | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018