Czas Horusa

Cykl: Herezja Horusa (tom 1) | Seria: Czarna Biblioteka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Horus Rising
Agata Rugor

Jest 31 tysiąclecie. Ludzkość pod przewodnictwem nieśmiertelnego Imperatora sięgnęło granic galaktyki. Nastał złoty wiek odkryć i podbojów. U świtu zwycięstwa Imperator porzuca dowodzenie wielką krucjatą i przekazuje piecze nad nią swemu ulubionemu synowi, Horusowi, którego wynosi do godności Wojmistrza. Czy młody idealista zdoła wprowadzić w życie wielki plan Imperatora? Czy nowa godność...

U świtu zwycięstwa Imperator porzuca dowodzenie wielką krucjatą i przekazuje piecze nad nią swemu ulubionemu synowi, Horusowi, którego wynosi do godności Wojmistrza. Czy młody idealista zdoła wprowadzić w życie wielki plan Imperatora? Czy nowa godność zasieje wśród jego braci ziarno herezji?

Czas Horusa to pierwszy rozdział epickiej opowieści o Herezji Horusa, galaktycznej wojnie domowej, która grozi zgubą całej ludzkości.

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Krzysiek | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Dobry przerywnik pomiędzy poważniejszymi lekturami, w sam raz na zresetowanie umysłu :) Pierwszy tom militarnej space opery, dobrze napisany, nie zauważyłem żadnych niedociągnięć warsztatowych. Rzecz traktuje o podboju kolejnych planet w celu zjednoczenia ludzkości pod wodzą jedynego Imperatora. Jest w tej książce kilka fajnych pomysłów: genetycznie modyfikowani, prawie nieśmiertelni żołnierze (takie militarne GMO), wojowniczy pająkopodobni obcy, podróże kosmiczne w podprzestrzeni czy też nadprzestrzeni, struktura armii na kształt rzymskich legionów, trochę filozofii. Ogólne moje wrażenia są dobre, polecam miłośnikom fantastyki.

Basiek | 2019-04-30
Na półkach: 2019, Przeczytane

"Jeśli cię w jakiś sposób uraziłem, zapewniam, że zrobiłem to celowo."

Na książkę trafiłam przez przypadek i pomyślałam: "dlaczego nie?". Okładka - bądźmy szczerzy - okropna, opis też specjalnie nie zachęcający. Jednak trochę nowości nikomu jeszcze nie zaszkodziło. No i przy okazji dowiedziałam się o istnieniu universum Warhammer (przyznaję, do tej pory nie miałam o nim pojęcia).

O czym jest "Czas Horusa"? Otóż, o wojnie. Rządzący ludzkością Imperator chce podporządkować swojej władzy wszystkie zamieszkałe przez ludzi światy tworząc tym samym gigantyczne kosmiczne Imperium. Misję podbojów powierza swoim zaufanym wojownikom - Astartes, którymi dowodzą Prymarchowie i Mistrz Wojny, Horus.

Przebieg wydarzeń obserwujemy z perspektyw kilku bohaterów - kapitanów i iteratorów (bądź upamiętniaczy). Sam Horus nie dochodzi do głosu, ale nie ma czego żałować. Bardzo dobrze bawiłam się w towarzystwie Lokena, Keeler,Oliton i innych postaci. Co prawda żadna nie dołączyła do grona moich...

Bartosz Porębski | 2011-07-26

Świetna powieść, nie tylko dla fanów (Dan Abnett znany jest z tego że A: jest świetnym pisarzem, B: dość luźno traktuje realia W40k). Jeśli choć przez chwilę dopuścisz do siebie myśl, że może Cię kręcić kiedy wielkie zakute w pancerze Pudziany lądują statkami kosmicznymi na obcych planetach żeby bić się na miecze łańcuchowe z mechanicznymi pająkami ku chwale Imperatora (Bóg Ojciec, Duch Święty i Syn Boży w jednym), a przy tym całkiem sensownie filozofować, to znaczy że ziarna herezji istotnie zostały zasiane i pobiegniesz po tę książkę do księgarni wkrótce ;)

szataniel | 2015-11-18

Trudno obiektywnie recenzować książkę pochodzącą z uniwersum, które się uwielbia, którego gry komputerowe i figurkowe pochłaniają bez reszty a dyskusje ze znajomymi zawsze wnoszą coś nowego. Poniższy tekst nie będzie więc nawet trochę obiektywny.
"Czas Horusa" (aka "Wywyższenie Horusa") otwiera sagę o największej zdradzie i bratobójczej wojnie jaką można sobie w ogóle wyobrazić. Bohater (nie główny, ale trzeba o nim wspomnieć na wstępie) i syn Imperatora - Horus, piastuje zaszczytne stanowisko Mistrza Wojny. Nie trudno się domyślić, że jest absolutnym autorytetem w kwestiach militarnych. Poznajemy go jako nawet nie pół, ale 99-cio procentowego boga przede wszystkim wojny. Poszczególne zakony Kosmicznych Marines go uwielbiają, a niektóre darzą niechęcią - jak to w polityce. On sam również ma swoich ulubieńców - zakon Wilków Luny. Mimo wszystko od samego początku Horus daje się poznać jako niekwestionowany mistrz wszelkiej sztuki wojennej, w tym także mordowania na polu bitwy....

ilo99 | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Nie sądziłam, że w książce o podboju międzygalaktycznym znajdzie się miejsce dla rozważań intelektualnych, moralnych i filozoficznych. Było to dla mnie przyjemne zaskoczenie i zupełnie nowa jakość w literaturze batalistycznej. Zdania typu: „Tolerancja jest słabością”, czy „Nie mamy racji dlatego, że jesteśmy silni. Nasza siła wynika z racji” wcale nie są rzadkością. Pozwalają czytelnikowi zastanowić się nad pokrętną retoryką, która usprawiedliwia dławienie innych cywilizacji w imię jedynej słusznej prawdy pod wodzą, najlepszego z możliwych, otaczanego niemal boską czcią, Imperatora. Żołnierze Astartes wyruszyli na polecenie władcy z Wielką Krucjatą. Cywilizacje spotkane podczas drogi mają za zadanie wcielić do Imperium lub wyniszczyć zgodnie z maksymą: „Wszystko, co wrogie ludzkości musi zostać wyplenione w imię przetrwania Imperium”. Z pozoru nie ma nic złego w bronieniu własnej ojczyzny, tylko że nasi wojownicy bezlitośnie podporządkowują sobie napotkane ludy, nawet te, które im...

ZielonyNotatnik | 2018-09-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Czytadło SF. Fajny świat, fajne postacie, wciąga. Z drugiej strony nawet nie próbuje być czymś wyjątkowym. Porządna rzemieślnicza robota.

Dodatkowo: dla fanów/znawców świata Warhammer 40000 sporo fajnych smaczków.

42n4 | 2019-02-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Może odpowiednia dla niektórych graczy i fanów, zbytnio barokowa treść utrudnia mi odbiór fabuły tej książki, ubogi krewny opisywanego uniwersum, "westworld" militarnej powieści, nie przewiduje dokończenia "procesu" czytania tego i następnych tomów.

DanteTDH | 2018-11-13

Dopiero rozpocząłem moją przygodę z uniwersum Warhammera i książka okazała się dla mnie być dużym zaskoczeniem.

Radek | 2012-10-20
Przeczytana: wrzesień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czas Horusa jest pierwszym tomem wielkiej sagi traktującej o największej zdradzie w historii Imperium Ludzi. Niemal każda książka wchodząca w skład tej epopei pisana jest przez innego autora, będąc obecnie w trakcie czytania siódmego tomu jestem w stanie stwierdzić, że Dan Abnett jest w czółówce zaangażowanych pisarzy.

Świetnie opowiedziana historia, mnóstwo soczystych szczególików, które doceni każdy fan uniwersum Warhammera40k. Fabuła, mimo że mocno ograniczona przez kanon i momentami infantylna, trzyma się kupy i ku mojemu zdziwieniu, nie pozwoliła na łatwe oderwanie się od książki.

Losy Horusa, ścieżka na którą skierował Wielką Krucjatę, przeznaczenie jego Legionu czytelnik pozna z perspektywy wielu bohaterów. Muszę przyznać, że znając zakończenie całej sagi mimo wszystko pochłaniałem kolejne strony ciekaw najdrobniejszych szczegółów oraz motywów, które popchnęły Horusa do zdradzenia ukochanego przez wszystkich Imperatora. Jestem pewien, że książka zainteresuje każdego, nie...

LEGOMANIAK | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka

Nawet nie pytajcie jaką mafie musiałem znaleźć, aby zdobyć tę książkę. W Polsce (chociaż za oceanem również) najbardziej rozpowszechnioną space operą jest STAR WARS, które oczywiście kocham. Jednak świat Warhammera 40k jest również imponujący. Ilość gier, książek czy świetny bitewniak potrafi zamieszać w głowię. Świat przedstawiony w uniwersum jest jednak odmienny od dzieła Lucasa. Ten wydaje się aż nazbyt realny. W porównaniu z gwiezdnymi wojnami, to uniwersum wydaje się straszniejsze, mroczniejsze i bardziej epatuje patosem. Książka Dana Abnetta wydaje się momentami chaotyczna, jednak to buduje klimat. Świat przedstawiany jest toporny, to niech styl pisania będzie toporny. Idealnie to pasuje do dzieła, jednak brak jakichkolwiek opisów, nie pozostawiał mi nic innego jak zobaczenie o czym czytam w Internecie. Fabuła jest nakreślona bardzo fajnie. Bohaterowie również są różnorodni i ciekawi. Książka to bardzo dobre podwaliny pod epicką serie. Gorąco polecam