Wyprawa pod psem

2006-01-01
2006-01-01
837435156X
powieść młodzieżowa literatura polska

Chyba moja ulubiona książka Makuszyńskiego jak dotąd. Sądzę, że autor tworzący scenariusz do filmu "Życie jest piękne" (nie widziałam tego filmu, ale sporo o nim słyszałam) mógłby w niej szukać inspiracji. Bohaterowie - trzech podrostków, bardzo biednych, ale bogatych duchem - wyruszają w wakacyjną wędrówkę. Przeżywają mnóstwo przygód i nieraz wpadają w tarapaty. Doświadczają nędzy. Nie wszyscy równocześnie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. I wtedy dzieje się coś magicznego: ci, którzy znają prawdę o własnym beznadziejnym położeniu, ukrywają ją przed tym, który jej nie zna. Robią zatem dobrą minę do złej gry, zaczarowują rzeczywistość na rozmaite sposoby, odmawiają sobie nawet jedzenia (sic!) – aby za wszelką cenę ochronić przyjaciela. Przed smutkiem, trwogą, utratą nadziei, nie mówiąc o głodzie. Aby utrzymać go w przekonaniu, że wszystko jest w porządku (choć nie jest). Wszystko dlatego, że jest on od nich w pewnym sensie słabszy i w niektórych okolicznościach bardziej podatny na zranienia.

W filmie Benigniego sytuacja jest jeszcze bardziej ekstremalna, ale sam mechanizm chronienia bliskiej osoby (własnego dziecka) przed świadomością, jak brutalna otacza ją rzeczywistość (obóz koncentracyjny),wydaje się podobny.

Nie zdała próby czasu...

Nie zdała próby czasu...

To moja ukochana książka Makuszyńskiego. Wiele osób nawet o niej nie słyszało, chyba że uważnie słuchają moich cytatów i powiedzonek, bo po przeczytaniu "Wyprawy..." kilkanaście razy w wieku nastolęcym, po prostu nią mówię.

Jak zwykle Kornel Makuszyński mnie nie zawiódł :) Książka jest fantastyczna. Troje przyjaciół postanawiają na wakacje udać się pieszo i podróżować. Spać pod namiotem. Cudowny pies Apasz ich wierny kompan podróży. Najpierw psotnik potem bohater. Jest jeden moment kiedy chłopcy nie mają pieniędzy, jeden z nich jest chory, nie mają co jeść, a jedyne wyjście to oddać psa. Ryczałam jak bóbr. Zawsze mam opór przed czytaniem takich przygód gdzie są zwierzęta bo właśnie nie wiem jak się wszystko skończy. Tutaj bardzo fajnie, ale warto przeczytać tą książkę, a się nikt nie zawiedzie. Kornel Makuszyński stara się nam również wyjaśniać niezrozumiałe słowa, wplata w książkę przysłowia. Nie wiem jak każdy z Was, ale ja polecam książkę dorosłym jak i starszym dzieciom. Cudowne przygody, trójki "muszkieterów" i ich wiernego towarzysza Apasza. POLECAM !!!

Bardzo przyjemnie się czytało, nie ma żadnych wampirów, wilkołaków, nastolatek zbawiających świat też nie uświadczysz, od razu widać, że to niedzisiejsza lektura :)

Ech, przyjemna i lekka lektura, akuratna do oderwania się od szarej rzeczywistości i powrotu do wspomnień z dzieciństwa. Trochę idylliczny obraz ale cóż poradzić skierowana została do młodzieży aby krzewić jakieś pozytywne wartości, a ja po prostu już chyba na to jestem za stary. No i pewnie okres w którym książka została napisana ale tak czy inaczej książka jak najbardziej fajna i polecam do przeczytania w wolnej chwili kto oczywiście nie czytał.

Ukochana książka dzieciństwa.

Ukochana książka dzieciństwa.

Bardzo ciekawa, wzruszająca opowieść dla dzieci i młodzieży. Mam senstyment do tej książki od czasów dzieciństwa.

Bardzo podobała mi się w dzieciństwie, taka "chłopacka" + pies wyprawa. Wielki sentyment!

• Domowa biblioteczka
  • Młodzieżowe
  • Z dzieciństwa
  • Kornel Makuszyński
  • Przygodowe
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wyprawa pod psem