Milczenie
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Format:
- papier
- Cykl:
- Aspirant Przeworski (tom 3)
- Data wydania:
- 2023-09-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 2023-09-27
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382809442
Najwięksi bohaterowie to ci nieznani. Niektórzy z nich nie chcą nawet pamiętać, że nimi zostali.
Aspirant Przeworski wraca do pracy w policji w Szczecinie. Pierwszą sprawą jest zabójstwo Niemki, Helene von Zussow. Właścicielka berlińskiej firmy deweloperskiej zostaje znaleziona martwa w pokoju w jednym ze szczecińskich hoteli. Praktycznie od samego początku tropy nieoczekiwanie prowadzą Przeworskiego do Nowego Warpna, bo właśnie tam kobieta planowała najnowszą inwestycję: kompleks termalno-sanatoryjny nastawiony głównie na klientelę niemiecką.
To oraz niespodziewana wizyta izraelskiego historyka wprowadza śledztwo na nowy tor: ojciec zamordowanej, Moryc Apfelbaum, uczestnik powstania w getcie żydowskim spędził w Nowym Warpnie kilka pierwszych powojennych lat, po czym zniknął bez śladu. Krąg podejrzeń zacieśnia się wokół Władeczka Strapko, osiemdziesięciosześcioletniego mieszkańca Nowego Warpna, mruka i dziwaka.
Co wspólnego z ojcem ofiary ma on sam i jego ojciec, weteran wojenny i osadnik, zamieszkały w miasteczku na końcu świata tuż po wojnie?
Kup Milczenie w ulubionej księgarni
W naszej porównywarce znajdziesz książki, e-booki i audiobooki z najpopularniejszych księgarń internetowych. Niektórzy partnerzy przygotowują dla użytkowników naszego serwisu specjalne rabaty, dlatego warto kupować książki przez lubimyczytać.pl. Oferty są prezentowane w trzech kategoriach: „Oferta dnia” (promocje partnerów), „Polecane księgarnie” (sprawdzeni partnerzy handlowi, z którymi współpracujemy na podstawie umów) oraz „Pozostałe”. W każdej kategorii kolejność prezentacji zależy od ceny produktu przekazanej przez księgarnie lub dostawcę porównywarki. Lubimyczytać.pl nie prowadzi sprzedaży i nie uczestniczy w procesie zakupowym po przekierowaniu na stronę sklepu. Mimo że dokładamy starań, aby wszystkie linki i informacje były aktualne, nie mamy wpływu na ewentualne nieścisłości cenowe, błędne przekierowania lub zmiany w ofertach księgarni. Jeśli zauważysz nieprawidłowość, prosimy o zgłoszenie jej na adres: admin@lubimyczytac.pl. Dzięki Twojej informacji możemy jeszcze lepiej dbać o jakość działania naszej porównywarki.
Oficjalne recenzje książki Milczenie
Kto zabił Helene von Zussow?
„W zasadzie nie mieli żadnego punktu zaczepienia. Przeworski wiedział, że tego typu zbrodnie, popełniane nieprzypadkowo czy w afekcie, wymagają zupełnie innej specyfiki pracy i podejścia. Zwykle motyw tkwił wtedy gdzieś w bliższej lub dalszej przeszłości, a sprawcę i ofiarę coś łączyło”.
Marek Stelar wyrobił już sobie markę wśród czytelników. Nie może być inaczej zważywszy na fakt, że to właśnie ten autor jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru z 2023 roku. Sam miałem przyjemność recenzować jego dwie książki z serii o aspirancie Przeworskim, tym chętniej sięgnąłem więc po trzeci tom cyklu. „Milczenie” ukazało się nakładem wydawnictwa Filia i swoim stylem wyraźnie nawiązuje do poprzednich tytułów z tej serii.
Dominik Przeworski wraca do pracy w Szczecinie. Jednak ze zdumieniem stwierdza, że nie lubi już większych miast. Zdecydowanie woli spokojne Nowe Warpno. To właśnie z tą miejscowością postanawia związać swoje życie. Nie chce stracić Natalii, dlatego też postanawia codziennie dojeżdżać do Szczecina do pracy.
Tymczasem los bywa przewrotny. Przeworski nie przypuszcza nawet, że jego pierwsza sprawa w Szczecinie z powrotem skieruje go do Nowego Warpna, gdzie będzie musiał rozwiązać pewne zagadki z odległej przeszłości. Ale nie uprzedzajmy faktów. W jednym ze szczecińskich hoteli zostaje znalezione ciało Helene von Zussow. Była to bogata Niemka, właścicielka firmy deweloperskiej. Szybko okazuje się, że kolejną inwestycję planowała tym razem w Nowym Warpnie. Przypadek? Aspirant Przeworski jest przekonany, że nie. Rozpoczyna śledztwo, które początkowo stoi w miejscu. Z czasem jednak pojawiają się dowody na winę Władeczka Strapki, miejscowego dziwaka. Dlaczego jednak blisko dziewięćdziesięcioletni mężczyzna miałby zabić von Zussow? Czy to możliwe, że tych dwoje – pochodzących z tak różnych przecież światów – coś łączyło? Sprawę komplikuje fakt, że Strapko uparcie milczy.
Jednak Przeworski nie daje za wygraną i postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, co zaszło w Nowym Warpnie tuż po II wojnie światowej i jaki ma to związek z morderstwem. Co odkryje policjant? Czy uda mu się schwytać zabójcę bogatej Niemki? Czy kobieta musiała zginąć? Jeśli tak, to dlaczego? To właśnie pytanie o motyw nie daje Dominikowi spokoju. Czy Strapko mógł mieć motyw?
„Milczenie” to kryminał, w którym akcja nie ma szaleńczego tempa. Marek Stelar pozostaje wierny swojemu stylowi pisania. Olbrzymią rolę w każdej z powieści, których bohaterem jest aspirant Przeworski, odgrywa historia. To ona właśnie jest najważniejsza, ważniejsza nawet niż sama zbrodnia. Okazuje się bowiem, że to właśnie w historii znaleźć można wytłumaczenie dla wydarzeń, które mają miejsce obecnie.
Akcja recenzowanej powieści rozgrywa się tak naprawdę na trzech płaszczyznach czasowych. Rok 2018 – aspirant Przeworski prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Helene von Zussow. Rok 1944 – w Warszawie szaleje niemiecki terror i wybucha Powstanie. Lata tuż po II wojnie światowej – w Nowym Warpnie ludzie próbują ułożyć sobie życie. Mimo zakończenia wojny ta wciąż ma na nich silny wpływ. Wojenna trauma nie pozwala o sobie zapomnieć. Jedni potrafią się z nią uporać lepiej, innym może zniszczyć życie.
Jednak w „Milczeniu” momentami historii jest aż za dużo, kosztem policyjnego śledztwa. Trudno orzec, czy dla autora ważniejszy jest wątek kryminalny, czy historyczny. Doceniając kreację aspiranta Przeworskiego – to śledczy bez większych nałogów i uzależnień, co jest dziś prawdziwą rzadkością – zastanawiam się, czy tym razem autor nie przedobrzył. Dominik bowiem nie daje się przekonać twardym i jednoznacznym dowodom, tylko ciągle szuka. Do swoich wątpliwości przekonuje także prokuratora. Ostatecznie jednak do wszystkiego dochodzi sam, niczym pewien słynny detektyw. Prawda okazuje się zaskakująca i zdumiewająca dla wielu. Na jaw wychodzą tajemnice sięgające czasów wojny i okupacji.
„Milczenie” to trzeci tom cyklu o aspirancie Przeworskim, bardzo zbliżony stylem i tematyką do dwóch poprzednich. Marek Stelar pokazuje, że dobrze się czuje w takich klimatach i lubi łączyć zagadkę kryminalną z historią. Jest to dobrze napisany kryminał, niosący przy tym ze sobą sporą garść historycznej wiedzy. W sam raz na jesienne wieczory.
Wojciech Sobański
Opinia społeczności książki Milczenie
Audiobook. 3 tom z Przeworskim za mną i to było fajne i ciekawe doświadczenie, autor świetnie złożył fabułę ale do solidności w swoim rzemiośle Stelar już przyzwyczaił czytelnika. P. Marek po raz kolejny wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie, jego książki są naprawdę jakościowe i chce się sięgać po kolejne tomy, po więcej i więcej i oby tak dalej p. Marku! Książka warta przeczytania i polecenia.
Oceny książki Milczenie
Poznaj innych czytelników
1793 użytkowników ma tytuł Milczenie na półkach głównych- Przeczytane 1 396
- Chcę przeczytać 383
- Teraz czytam 14
- Posiadam 101
- 2023 57
- 2024 53
- Audiobook 35
- 2025 32
- Kryminał 18
- Legimi 16
Opinia
„Milczenie” to trzecia część cyklu z aspirantem Danielem Przeworskim w roli głównej. Aspirant Przeworski prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa w hotelu niemieckiej inwestorki. Autor zręcznie łączy aspekty kryminalne współczesności z historią związane z czasami wojny. Akcja książki rozwija się w dość szybkim tempie, a czytelnik odkrywa tajemnice i sekrety z przeszłości, które mają duży wpływ na teraźniejszość. Historia jest pełna intryg, bardzo mroczna i zmusza nas do refleksji.
Polecam bardzo !!!!
„Milczenie” to trzecia część cyklu z aspirantem Danielem Przeworskim w roli głównej. Aspirant Przeworski prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa w hotelu niemieckiej inwestorki. Autor zręcznie łączy aspekty kryminalne współczesności z historią związane z czasami wojny. Akcja książki rozwija się w dość szybkim tempie, a czytelnik odkrywa tajemnice i sekrety z...
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to