Brajan i Ogniowe Smoki

literatura dziecięca
Skrzat
2010-10-01
2010-10-01
smoki Brajan odwaga poświęcenie ogień pożar

Andrzej Żak to autor opowieści opartej na faktach. Brajan Chlebowski zginął w pożarze, ratując pozostałych mieszkańców budynku. Jemu już nie udało się przeżyć.

Brajan wiódł zwyczajne życie. Wraz z bratem mieszkał z babcią, rodzice pracowali za granicą. Bywały lepsze i gorsze chwile w życiu, jednak wszystko jakoś toczyło się do przodu. Pewnego dnia jednak wybuchł pożar, w którym Brajan uratował rodzinę. Sam niestety przeniósł się do krainy smoków, gdzie miał do wykonania zadanie, a także czekały go niesamowite przygody. Jak skończyła się jego opowieść?

Książkę mam w swojej biblioteczce od kilku miesięcy, jednak jakoś nie było mi z nią po drodze. Bardzo chciałam ją przeczytać, jednak zawsze jakaś pozycja wciskała mi się w kolejkę. W końcu jednak korzystając z wolnego popołudnia postanowiłam poświęcić jej swój czas.

Całość została napisana w sposób prosty, choć fabuła jest bardzo wzruszająca i poruszająca. Brajan, ratując bliskich, poświęcił własne życie. Wykazał się niesamowitą odwagą. Prawdziwy Brajan Chlebowski także tak uczynił. Dodatkowo dzięki jego poświęceniu i zgodzie rodziców, którzy oddali jego narządy do przeszczepu udało się uratować 3 dzieci!

Pozycje pisane na faktach są niezwykle trudne, jednak cieszę się, że ta powieść ujrzała światło dzienne. Jest to książka przeznaczona dla dzieci, z pewnością wiele z niej wyniosą i być może zrozumieją, co to znaczy poświęcić się dla bliskich i dobra innych ludzi.

Książkowy Brajan przeniósł się do krainy smoków, gdzie dobro mieszało się ze złem, nie zabrakło fałszywych i zakłamanych bohaterów, którzy działali tylko na swoją korzyść. Miał szanse poznać magiczne istoty, a także uwierzyć w to, że to, co z pozoru wydaje się złe wcale nie musi takie być. Dlatego też nie osądzajmy nikogo po pozorach, dajmy sobie szansę na własną, dogłębną ocenę. Nietrafna opinia może często zmienić czyjeś życie…

Pozycje nie jest za gruba, jej przeczytanie zajęło mi niewiele czasu. Zakończenie było dla mnie zdumiewające i poruszające. Cieszę się, że tytułowy Brajan skończył tak, jak skończył. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, jaki zaserwował nam autor.

Ostatnio mam ochotę na takie dziecięce pozycje, więc tym bardziej cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z twórczością Pana Andrzeja Żaka, którego twórczość do tej pory była dla mnie obca.

,,Brajan i ogniowe smoki” to fantastyczna pozycja o poświęceniu, oddaniu bliskim, a także poświęceniu dla nich życia w imię wyższych wartości. Warto poświęcić jej swój czas.

Moja ocena: 5,5/6

Dzisiaj coś idealnego dla chłopców, bo zapewne każdy młody facet interesuje się smokami oraz magią :)

Książka ta opowiada nam o Brajanie - małym chłopcu, który zaczyna szkołę. Ma on starszego brata Kamila oraz babcię z którą mieszkają ponieważ rodzice chłopców pracują za granicą.

Pewnego razu w ich kamienicy wybucha pożar. Brajan dzwoni po straż pożarną dzięki czemu udaje mu się uratować życie wielu ludzi, sam jednak przenosi się do zupełnie innego świata... Czyżby umarł? Nie, nie obawiajcie się, to nie to...

W tym dziwnym nowym świecie zostaje nazwany "Ten, który pokonał ogień". To dzięki temu Brajan otrzymuje bardzo ważną misję, którą tylko on jest w stanie wykonać. Chłopiec poznaje tam kilku wspaniałych ludzi, krasnoludy , sekstyle, czarownica, mag oraz smoki... Musi ukrywać się przed książęcą gwardią, uczy się magii, dosiada smoki...

Książka wypełniona jest czarami i smokami. Zwykły chłopiec nagle staje się kimś naprawdę bardzo ważnym i potrzebnym w zupełnie obcej krainie...

Ale mimo, że ta historia to fikcja, to jest w niej też trochę faktów. Główny bohater - Brajan nie został przez autora wymyślony. Żył on naprawdę, nazywał się Brajan Chlebowski i w 2005 roku ocalił on swoją kamienicę przed pożarem. Niestety zginął :(
Autor tej książki postanowił uczynić Brajana głównym bohaterem, jednak zmienił on wydarzenia, które nastały po pożarze. W jego wyobrażeniu chłopiec nie umarł tylko zapadł w śpiączkę. A cała historia z krainą Riss to to co działo się z Brajanem kiedy był on nieprzytomny.

Jest to opowieść fantasy, jednak jest ona także przepełniona miłością, bohaterstwem, nadzieją, oczekiwaniem, przyjaźnią, tęsknotą... Długo mogłabym tak wymieniać. Myślę, że jest to książka nie tylko dla dzieci, również rodzice mogą po nią sięgnąć. Myślę, że spodoba Wam się ta lektura. Najpiękniejsze jest zakończenie :)

• 3ż) Żak Andrzej
  • 1aa) Posiadam