Herosi spod znaku tryzuba

Okładka książki Herosi spod znaku tryzuba
Edward Prus Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych historia
historia
Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
1985-01-01
1985-01-01
83-202-0369-4
Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów OUN Ukraińska Powstańcza Armia UPA Ukraina druga wojna światowa historia Ukrainy ludobójstwo Kresy Wschodnie historia Polski

Na półkach: , , , ,

Dużo tu danych szczegółowych, więc ciężko coś zapamiętać na dłuższą metę. Książka z lat 80-tych, więc ma dwie wady:
- prawdopodobnie autor nie miał dostępu do wszystkich danych
- bardziej prawdopodobna- pisane w duchu socjalistycznym i "braterstwa polsko-radzieckiego"
Są to biografie 3 najgorszych zbrodniarzy- Konowalca, Bandery i Szuchewycza. Każdy Polak powinien znać te nazwiska, zwłaszcza Banderę. Uczulam, że to biografie, więc jeśli ktoś chce poczytać o rzezi wołyńskiej czy walce w Bieszczadach (np. akcja "Wisła") powinien sięgnąć do innych pozycji. Tutaj te wydarzenia występują tylko jako tło.
Ogólnie to raczej są tu dzieje OUN i podobnych organizacji, rozłamy, walki frakcyjne, a przede wszystkim wydarzenia II Wojny Światowej z punktu widzenia OUN. Ciekawy smaczek to także rozmowy pomiędzy Banderą a Stefanem Roweckim "Grotem" w Sachsenhausen. Oczywiście zakończone niepowodzeniem, ale jakieś zdziwienie było. Trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście coś takiego było, czy to tylko próba skompromitowania AK i jej przywódcy. Ostatni smaczek, wszyscy trzej zginęli z rąk funkcjonariuszy tajnych służb sowieckich. Autor przyznaje to tylko jednak w jednym przypadku.

Ogólnie, można przeczytać, ale tylko na początku "na zachętę" i w celu konfrontacji z innymi, rzetelnymi książkami i źródłami historycznymi

- prawdopodobnie autor nie miał dostępu do wszystkich danych

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka zawiera sporo informacji ciekawych, sprawdzalnych. Daje pewien obraz sprawy.
Niestety jest też przykładem nieprawdopodobnego zakłamania. W kilku miejscach autor całkowicie mija się z prawdą, zwykle z korzyścią dla "bratniego narodu radzieckiego", pomijając lub przekręcając pewne fakty.

tym niemniej pewną wartość książka ma.

Czytać tylko przy wsparciu innych źródeł (choćby i wikipedii)

tym niemniej pewną wartość książka ma.

Czytać tylko przy wsparciu innych źródeł...

Dodaj cytat z książki Herosi spod znaku tryzuba

Ciekawostki historyczne