O tych, co z kosmosu ... : spór o paleoastronautykę. T. 1-2

Okładka książki Ekspedycja. Ostatni rozkaz Alfred Górny, Arnold Mostowicz, Bogusław Polch
Ekspedycja. Os... Alfred Górny, Arnol...
Okładka książki Ekspedycja. Tajemnica piramidy Alfred Górny, Arnold Mostowicz, Bogusław Polch
Ekspedycja. Ta... Alfred Górny, Arnol...
Okładka książki Ekspedycja. Planeta pod kontrolą Alfred Górny, Arnold Mostowicz, Bogusław Polch
Ekspedycja. Pl... Alfred Górny, Arnol...
Okładka książki Ekspedycja. Zagłada wielkiej wyspy Alfred Górny, Arnold Mostowicz, Bogusław Polch
Ekspedycja. Za... Alfred Górny, Arnol...

Pozycja dość wiekowa (rok wydania 1987) nieżyjącego już popularyzatora paleoastronautyki w Polsce jednak poruszająca tematykę która i dziś pozostaje nierozwiązana i dyskusyjna. Każdy rozdział książki traktuje o innym zagadnieniu, a autor opiera swoje wywody o pozycje książkowe niedostępne ówcześnie na polskim rynku wydawniczym. I tak znajdziemy tu wprowadzenie do tematu książki Josepha F. Blumricha, który był przez wiele lat inżynierem w NASA pracującym między innymi przy projekcie Apollo. Jako zagorzały przeciwnik Denikena zamierzał z technicznego punktu widzenia publicznie zdyskredytować jego teorię o kontaktach proroka Ezechiela z istotami pozaziemskimi, które opisane są w Biblii. Jednakże zagłębiając się w lekturę pism biblijnych Ezechiela doszedł ze zdziwieniem do wniosku że opisy proroka faktycznie z punktu widzenia człowieka ery kosmicznej mogą być uznane nie za "widzenie Pana" lecz doświadczenie lądowania istot z innej planety w pojeździe kosmicznym. Tylko na podstawie tekstów proroka Blumrich skonstruował model takiego statu określając jego wszystkie parametry techniczne ( model który jest w pełni sprawnym urządzeniem). Ciekawostką jest to że Blumrich na podstawie wizji Ezechiela skonstruował specjalny rodzaj kół które opatentował. Kolejnym arcyciekawym tematem jest hipoteza wysnuta przez autorów książki "Maszyna do produkcji manny" którzy na podstawie analizy tekstów biblijnych oraz tekstu Zoharu dochodzą do wniosku, że naród wybrany podczas 40 letniej wędrówki przez pustynię do ziemi obiecanej był karmiony nie cudownym pokarmem zesłanym przez Boga Jahve z nieba lecz produktem spożywczym wytworzonym w specjalnej maszynie która wraz z Arką Przymierza ( będącą źródłem zasilania owej maszyny) była przechowywana w przybytku Pana, a naród wybrany był nie przez Boga tylko przez istoty pozaziemskie do eksperymentu, mającego za zadanie sprawdzenie w długim okresie czasu skutków zdrowotnych spowodowanych jednostajnym sposobem żywienia. Produkt żywieniowy miał być wytwarzany z chlorelli a więc glonów które w bardzo prosty sposób można wytworzyć w przestrzeni kosmicznej i są obecnie testowane jako pokarm dla astronautów. Jest również rozdział poświęcony tajemniczym kamieniom z Ica na których kilka tysięcy lat temu uwieczniono ludzi z nowoczesnymi urządzeniami jak teleskop, biorących udział w skomplikowanych operacjach (przeszczep serca) czy uwiecznionych w towarzystwie wielkich gadów oficjalnie wymarłych 65mln lat temu. Autor porusza również temat zagadkowej wiedzy Dogonów o systemie Syriusza. Plemię to na długo przed tym zanim oficjalna nauka odkryła Syriusza B czyli białego karła okrążającego macierzystą gwiazdę Syriusza A wiedzieli o jego istnieniu. Mało tego znali jego położenie względem gwiazdy a także okres orbitalny wokół gwiazdy trwający 50 lat. Wiedzę tę mieli im przekazać przybysze z gwiazd. Jest też mowa o drewnianych statuetkach znalezionych w grobowcach faraonów egipskich, które przez oficjalną archeologię określane są jako wyobrażenia ptaków jednak dowiedziono na podstawie praktycznych eksperymentów iż są to modele szybowców, które wykazują cechy aerodynamiczne i są zdolne do lotu. Mimo upływu czasu jest to dobra pozycja dla osób które chciałyby zaznajomić się z tematami z kręgu paleoastronautyki. Atutem tej książki jest obecnie również to, iż pozycje książkowe prezentowane przez autora jako nieosiągalne w ojczystym języku w ówczesnym czasie są obecnie dostępne na polskim rynku wydawniczym. Polecam

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?
Czy obcy odwiedzili już naszą planetę?
Wreszcie, czy jesteśmy eksperymentem genetycznym jakiejś wysoko rozwiniętej cywilizacji pozaziemskiej?

Kolejna książka (a właściwie jedna w dwóch tomach) wyciągnięta z odmętów "Archiwum X" mojego taty ;-) Muszę przyznać, że zasiała we mnie ziarenko niepewności... A tak na serio nawet jeśli ktoś tak jak ja nie jest żarliwym zwolennikiem paleoastronautyki, na pewno nie będzie się przy tej pozycji nudzić. Warto przeczytać, by zapoznać się z wierzeniami i świadectwami starożytnych kultur. To, jak i teorie o paleokontaktach, są niezmiernie ciekawe. I choć nadal ciężko mi uwierzyć, że na Ziemi lądowali w przeszłości kosmici, na pewno będę jeszcze o tym wiele razy myśleć, ponieważ argumenty użyte w książce są niepokojąco logiczne... :) ;)

Polecam wszystkim zwolennikom teorii spiskowych i pasjonatom starożytnych cywilizacji całego świata ;)

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?
Czy obcy odwiedzili już naszą planetę?

Dla mnie, czyli osoby niezbyt związanej z tematem, lektura była bardzo ciekawa i intrygująca. Czasem jedynie raziła zbyt duża wiara w tezy książek, które autor streszcza. Szczególnie jeśli chodzi o "oczywiste" analogie w wyglądzie niektórych starożytnych rzeźb do strojów współczesnych astronautów.

Czytałam w dzieciństwie zarażona badaniem zjawisk paranormalnych juz od wzesnego dzieciństwa. Wiele snów wtedy towarzyszyło mi związanych z Ufo dzięki temu czułam się wyjątkowa i do tej pory lubię podobno tematykę. Ciekawa książka może nieco obudzić wyobraźnie czytelnika szczególnie młodego. Można polecić ludziom otwartym na pewną specyfikę niewyjaśnionych zagadek ;)

Dość dobrze się czyta, jak na książkę o kontrowersyjnej tematyce. Książka ma swoje wady, ale skłania do refleksji nad naszą historią i ogromem wszechświata.

To ta sama kategoria i czas, co książki Blani-Bolnara. Nie za bardzo obroniły się przed upływem czasu. Dziś budzą raczej sentyment niż uznanie.

czytałem jako dziecko, czytam jako dorosły, daje dużo do myślenia nawet osobom wierzącym.
miazga!

miazga!

• Polskie
  • Wyzwanie LC 2022
  • Zagadki
  • Popularnonaukowe
  • UFO

Dodaj cytat z książki O tych, co z kosmosu ... : spór o paleoastronautykę. T. 1-2