Pytanie o rzecz

Okładka książki Pytanie o rzecz Martin Heidegger
Okładka książki Pytanie o rzecz
Martin Heidegger Wydawnictwo: Wydawnictwo KR filozofia, etyka
filozofia, etyka
Die Frage nach dem Ding. Zu Kants Lehre von den transzendentalen Grundsatzaetzen.
Wydawnictwo KR
2001-01-01
2001-01-01
838698984X
Martin Heidegger filozofia metafizyka filozofia XX w. ontologia

Rzeczy trwają, kiedy my rozpaczliwie szukamy trwania.

Właściwe bytowanie rozpościera się w ciszy - pisał Heidegger, lecz współczesny świat udaje, że tego nie słyszy. Trudno dziś nie ulec złudzeniu, że coś tym bardziej jest, im głośniej krzyczy. Ludzkość, religia, polityka czy państwo opierają się na ontycznym porządku „To jest”, który hałaśliwie narzuca narrację o tym skąd, jesteśmy i dokąd zmierzamy. Alternatywą pozostaje „Być” - po cichu, bezokolicznikowo. Łatwo wskazać wymiar ontyczny kredyi wykazać, że jest martwa, lecz samo jej bycie trudno w ten sposób uchwycić. Pewne jest, że gdzieś w czasoprzestrzeni istniejemy razem: ja i one, człowiek i rzeczy. Pytanie „Czym jest rzecz?” jest pytaniem „kim ja jestem?”. Odpowiedź musi być gdzieś "Pomiędzy", na płaszczyźnie współistnienia, gdzie się spotykamy. Ukrywa się w filozofii ciszy, filozofii rzeczy.

Książka, która pozwoli spojrzeć inaczej na otaczający nas świat rzeczy i na nas samych.

Rzeczy trwają, kiedy my rozpaczliwie szukamy trwania.

• Filozofia
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
  • Phai(nomen-omen)o-logia
  • Filozofia
  • Nie-piękna
  • Sophia

Dodaj cytat z książki Pytanie o rzecz