Włoskie wycieczki

Włoskie wycieczki
ADVIM WYDAWNICTWO
2023-12-10
2023-12-10
wycieczki Włochy kontrabanda kobiety rodzina przemyt włoskiemiasta granica

To moje kolejne spotkanie z twórczością Marioli Szydlik, którą poznałam podczas promocji dwóch tomów z cyklu "Pod niebem Kenii". Historie, w których autorka dzieli się według mojego mniemania przygodą życia. Wspólnie z mężem w pewnym momencie życia zdecydowali się na całkowitą zmianę, jakim jest zamieszkanie w Kenii. Tam autorka uczy kenijskie dzieci języka włoskiego i aktywnie działa na rzecz mieszkańców.

Tym razem jednak chciałabym przybliżyć Wam powieść "Włoskie wycieczki", która przenosi czytelnika do lat dziewięćdziesiątych, czasie ogromnych zmian w życiu społecznym.

Przyjaciółki od czasów licealnych Danka, Aśka i ich mężowie w wyniku zamknięcia fabryki samochodów zostają zwolnieni z pracy. Niepewność, lęk, brak stabilizacji finansowej spędza im sen z powiek. Przypadkowo spotkany kolega Janek, roztacza przed Aśką wizje zarobku na przemycie towarów do Włoch.

Aśka w gorącej wodzie kąpana z miejsca gotowa podjąć wyzwanie, Darek mąż Asi mąż podchodzi sceptycznie do pomysłu kobiet. Jednak obie pragną wejść w interes życia, aby móc zrealizować swoje marzenia i zapewnić byt rodzinie. Decydują się na podjęcie wyzwania, nie opuszcza ich strach pomieszany z ekscytacją.

Jakie przygody czekają na kobiety w drodze do Włoch?
Czy uda im się zrealizować założenia zarobku?
I wreszcie jak rozstanie wpłynie na życie rodzin?

Powieść czyta się bardzo przyjemnie i lekko, nie brakowało chwil grozy, bo niebezpieczeństwo czyha na podróżników. Życie w autokarze z innymi ludźmi czasem doprowadza do spięć, ale nie brakuje i zabawnych sytuacji.
Autorka wplata w opowieść wiele ciekawostek, takich jak wystąpienie Anny German w mieście Festiwalu Włoskiej Piosenki w roku 1966 roku.

Przyznam, że bardzo polubiłam bohaterów książki i z chęcią wyruszyłabym z nimi w dalszą podróż. Dla mnie to historia, która domaga się kontynuacji, ciekawa jestem jak na to zapatruje się autorka? Z całego serca polecam wyruszyć w drogę z dziewczynami.

Jeśli ktoś szuka w tej książce opisów wyjazdów, podróży po włoskich drogach i bezdrożach, to tutaj... je znajdzie i .... nie znajdzie. To nie książka o turystyce powszechnie nam znanej. "Włoskie wycieczki" zabierają nas w czasy początku lat 90-tych XX w., kiedy w Polsce następowały zmiany. Nie zawsze dobre, ale wyzwalające w społeczeństwie pomysły na lepsze życie. I tak postanawiają zrobić bohaterki książki - Danusia i Asia. Wbrew pozorom silne kobiety, które pomimo sprzeciwu otoczenia postanawiają się zająć krótko rzecz ujmując - kontrabandą. Jedna marzy o kwiaciarni, druga o pensjonacie na Mazurach, a obie chcą przede wszystkim wspomóc rodzinne budżety po utracie pracy.
Książka wciąga, napisana lekkim językiem, skrzy się zarówno momentami pełnymi dramatyzmu, jak i humorem (niezapomniana scena świętowania przez przyjaciółki pewnego wydarzenia w sądzie),wartką akcją, opisami postaci i wydarzeń, które wręcz nas wciągają jakbyśmy byli uczestnikami.
Ale to jest tylko część tego, co mamy na kartach "Włoskich wycieczek". Druga to relacje pomiędzy przyjaciółkami oraz Danusią i Asią a ich mężami. Te drugie relacje z czasem są coraz bardziej zaskakujące, pokazujące całe spectrum ludzkich zachowań, często ich toksyczność mającą pozór szczęścia, co nie jest przecież aż tak rzadkie w rzeczywistości, która nas otacza. Włoskie wycieczki przyjaciółek zaważą na losach ich przyjaźni i małżeństw. Jednej dadzą niewątpliwie siłę do spełnienia marzenia, drugiej tak naprawdę zniszczą małżeństwo.
Prawdę mówiąc czekam już na drugą część:)

• 2024 przeczytane
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki Włoskie wycieczki