Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę

Okładka książki Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę Barbie Latza Nadeau Patronat Logo
Patronat Logo

Wyróżniona opinia i

Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę

przeczytanych książek 866 napisanych opinii 857

6.5
Barbie Latza Nadeau to mieszkająca we Włoszech amerykańska dziennikarka śledcza. Kobieta w swoim reportażu przedstawia historie kobiet, które pełniły wysokie pozycje we włoskich mafiach. Autorka opowiada również o tych, które próbowały porzucić te przestępcze organizacje i uciec od ich powiązań. Pierwszą kobietą z mafijnego środowiska, która zyskała rozgłos była Assunta "Pupetta" Maresca, zwana Lady Gomorrą. Pupetta będąc w szóstym miesiącu ciąży pomściła męża oddając, aż 26 strzałów do mężczyzny, który był odpowiedzialny za śmierć jej ukochanego. Barbie Latza Nadau w swojej książce przedstawia losy Lady Gomorry, z którą odbyła wiele rozmów. Oprócz historii Pupetty, w środku znajdziemy również losy innych kobiet, które w taki czy inny sposób były powiązane z przestępczością mafijną. Poznajemy żony, córki czy matki, które pełniły znaczące role w swoich rodzinach lub takie, które zdecydowały się nawet na współpracę z policją, aby opuścić szeregi mafii. Te pełne brutalnych wydarzeń historie okazały się bardzo interesujące. Natomiast mam problem ze sposobem ich przedstawienia. W moim odczuciu całość jest bardzo chaotyczna. Autorka opowiadając jedną historię potrafiła nagle zacząć opisywać inne wydarzenia co trochę wybijało mnie z rytmu. Niemniej myślę, że książka może się spodobać wielu osobom, a zwłaszcza takim, które interesują się mafijnymi organizacjami.

6.5

Temat włoskiej mafii jest zawsze interesujący – chyba każdego ciekawi świat przestępczości zorganizowanej, który jest zarówno okrutny, jak i fascynujący. Autorka w swoim reportażu skupia się na kobietach i ich roli w mafijnych klanach. Jest to bardzo ciekawe podejście do tematu, który jest jednak zdominowany przez mężczyzn. Autorka nie upiększa rzeczywistości, podkreśla, że porachunki mafijne nie mają w sobie nic z romantyzmu, jak często popkultura przedstawia ten wątek. Wskazuje, że udział kobiet w przestępczości zorganizowanej nie jest w żadnej mierze chlubny – nie jest to coś, czym można się chwalić i sprowadzić do idei „siły kobiet”.

Barbie Latza Nadeau w tym przerażającym reportażu opisuje zawiłe powiązania świata przestępczego z polityką, ekonomią i sytuacją społeczną. Opowiada dramatyczne historie ludzi, którzy mieli nieszczęście urodzić się w rodzinach parających się zbrodnią od pokoleń. Książka ta traktuje o głównie o kobietach, ale zwraca przede wszystkim uwagę na to, że przemoc nie ma płci. Autorka nie stara się wybielać zbrodniarek, jednak zwraca też uwagę na specyficzną sytuację kobiet w patriarchalnych strukturach mafii.

Uważam, że jest to reportaż warty przeczytania. Jest ciekawie napisany – traktuje głównie o roli kobiet w świecie przestępczym, jednak autorka zachowuje obiektywizm i porusza wiele innych wątków związanych z tym tematem. Z czystym sumieniem mogę polecić tę lekturę.

Z czym kojarzy ci się mafia? Ja na to słowo reaguję z dreszczykiem emocji. Dla mnie oznacza niebezpieczeństwo, brutalne morderstwa, nielegalne interesy, korupcję, podporządkowanie, porachunki - świat rządzony przez mężczyzn. Jednym słowem samo zło. A czy jest inaczej? Czy się mylę? Raczej nie. Ale w tej hierarchicznej strukturze działają też kobiety. Kobiety mafii. Matki, żony, kochanki, córki i siostry. One też odgrywają swoją istotną rolę w tych grupach przestępczych, niekiedy – po śmierci mężów – przejmują ich rolę i stają na samym szczycie.
Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę to ciekawy reportaż, emocjonujący i pokazujący prawdziwe oblicze mafii, a szczególnie rolę kobiet w niej. Jakie one były? Często nie mniej brutalne niż mężczyźni, złe i zepsute. Mściwe i tryskające chęcią zemsty. Żądne władzy i pragnące dominować w świecie rządzonym przez mężczyzn. Niby żyły w cieniu, ale tak naprawdę odgrywały ogromną rolę w tym zbrodniczym świecie. Przekonajcie się, na co było stać żony, partnerki czy kochanki szefów mafii. Czy potrafiły schować głowę i żyć w zaciszu domowym? Nie, one często broniły interesów rodziny, i zawsze chciały zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Nie zawsze im się jednak to udawało. Życie …
„Ani przez chwilę nie uważaj kobiet, które boją się, że za jeden fałszywy krok spotka je śmierć, za słabe. Nikt spoza tego świata nigdy nie zrozumie, jaką trzeba mieć odwagę, by w nim zostać”.
Autorka ukazuje kobiece twarze mafii. Kobiety, które odegrały ważną rolę na przestrzeni wielu lat działania mafii we Włoszech. Najsłynniejszą z nich, której autorka poświęciła wiele czasu i miejsca w tym reportażu, to Pupetta Mareski, która w odwecie za śmierć męża, zamordowała mężczyznę odpowiedzialnego za jego zamordowanie, oddała 29 strzałów. Poznajemy więcej kobiet mafii, które w niczym nie ustępowały mężczyznom. A czasami można zaryzykować stwierdzenie, że prześcigały ich w wyrafinowanych sposobach zadawania bólu. Trudne do wyobrażenia, ale prawdziwe. Bo kogo mamy przed sobą? Twarde i odważne kobiety, które stanowiły podporę najbardziej niebezpiecznych mafijnych rodów, które trwały przy swoich mężczyznach do ostatnich chwil. Bo trzeba mieć świadomość, że z tej organizacji nie można wystąpić. Wcześniej czy później ręka mafijnej struktury dosięgnie taką osobę. A wtedy łagodna śmierć to będzie największe marzenie.
Reportaż warty uwagi. Autorka wiele lat poświęciła na dotarcie do różnych dokumentów, odbyła wiele spotkań zarówno z kobietami mafii, jak i osobami pracującymi w wymiarze sprawiedliwości, prokuratorami, sędziami i adwokatami rodzin mafijnych. Bardzo ryzykowała i miała wiele obaw o swoje życie. Ale cel, jaki sobie postawiła, był dla niej ważniejszy. Nic nie było w stanie jej powstrzymać. Chciała wniknąć w ten świat i ukazać jego fragment, wydawać by się mogło, że ten bardziej ludzki, ale niestety, był on równie zepsuty, jak to męskie oblicze struktury mafijnej.
„Przez lata żyłam w świecie złożonym z kłamstw – przyznała. - Bo mafia to świat oparty na zdradzie i kłamstwach. Potem też żyłam w kłamstwie, ponieważ zmuszono mnie do przyjęcia nowej tożsamości i ukrywania się. Teraz ciąży mi nawet najdrobniejsze kłamstwo”.
Ta lektura miejscami przeraża. Brutalne morderstwa, gwałty i porwania. Wyrafinowane tortury, zasadzki i akty zemsty. A dla najbardziej niesfornych, szybka kąpiel w kwasie. I często nie miało to znaczenia, czy sprawa dotyczyła mężczyzny, kobiety czy dziecka. One też były ofiarami porachunków, co jest jeszcze bardziej przygnębiające i smutne.
Lektura ciekawa i godna uwagi. Autorka bardzo przystępnie i przejrzyście przedstawia fakty i osoby, potrafi zaciekawić czytelnika. I temat dość interesujący, przecież przeważnie to zawsze przedstawiono ten męski świat mafijny, pomijając lub marginalizując rolę płci pięknej.
Polecam, szczególnie dla tych, których zasłyszane słowo „mafia” nie paraliżuje i potrafią stawić jemu odważnie czoła …

To nie jest sensacja, to reportaż. Więc jeśli spodziewasz się wartkiej akcji to odpuść czytanie.
Ale tego co jest w książce nie dowiesz się w wiadomościach. Można dowiedzieć się wiele i to jest podane w rzetelny sposób. Niewątpliwie poszerza horyzonty.

To ciekawy reportaż skupiający się przede wszystkim na kobietach włoskiej mafii, ale nie tylko...

Hierarchia. To ona jest ważna i determinuje wszystko. Aranżowane małżeństwa to codzienność. Miłość? To raczej rzadkie zjawisko... Najtrudniej, przynajmniej dla mnie, to okazać zrozumienie dla tych kobiet, które nie pochodzą z mafijnego środowiska, a do mafii wchodzą właśnie poprzez małżeństwo.

Bestialstwo i okrucieństwo? To norma! Nawet w rodzinie! Bo tylko torturując (także dzieci) osiąga się swoje cele.

Porzucenie i odcięcie się od mafijnej rodziny? Zadania niemalże niewykonalne, bo zemsta rodziny jest tylko kwestią czasu.

Zeznawanie przeciwko mafii i zyskanie statusu świadka koronnego? Teoretycznie możliwe, praktycznie różnie to bywa. Jeśli kobiecie uda się uciec ze wszystkimi swoimi dziećmi to są szanse powodzenia całej akcji. Nie daj Boże w mafijnej rodzinie zostanie choćby jedno dziecko... niezależnie od tego w jakim jest wieku... Ciocie i wujkowie zamieniają się wtedy w oprawców zadających ból. A wszystko po to, aby uciekająca delikwentka ostatecznie nie zeznawała przed sądem.

Mąż za kratkami? Przykładna żona regularnie wtedy męża odwiedza, spełnia wszystkie jego zachcianki i jest łącznikiem. Wszak interes musi się kręcić, zdrajcy muszą zostać ukarani, pieniądze muszą się zgadzać...

Wychowanie mafijne. Ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na kobietach mafii. Przygotowanie kolejnego pokolenia do przejęcia rodzinnego biznesu. Bo mafia to biznes!

Mafia. Polityka. Kościół. A wszystko łączy jedno. Pieniądze! Bo gdy jakaś mafijna rodzina wesprze polityka, to ten polityk przymyka oko na pewne działania. Bo gdy jakaś mafia jest darczyńcą pokaźnych sum na daną parafię to i potępienia nie ma, i pochówki organizowane są z wielką pompą...

Temat mafii to temat, którym co jakiś czas się interesuję. Zazwyczaj sięgałam po filmy. Kultowy wręcz "Ojciec chrzestny" to oczywiście numer jeden. Były też świetne seriale typu "Gomorra" czy "Suburra". Niby obnażają całe mafijne zło. Niby pokazują bestialstwo, okrucieństwo, bezduszność i brak jakichkolwiek skrupułów. A jednak... Motywy mafijne zawsze przyciągają uwagę i zainteresowanie, jakbyśmy zapominali, że to wszystko dzieje się przecież naprawdę. To nie jest tylko film...

Z tego co pamiętam "Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę" to pierwszy reportaż wydany przez Wydawnictwo Albatros jaki przeczytałam. Powiem tak... Czekam na kolejne :)

Średnia. Spodziewałem się czegoś więcej, jakiegoś efektu wow.
Ale może dla jakiegoś laika będzie to jakaś nowość. Ja lubię tematy mafijne, więc z niczym mnie ta książka nie zaskoczyła.
Tak czy inaczej dam sześć, bo nie można się do niej przyczepić; książka poprawna.

Średnia. Spodziewałem się czegoś więcej, jakiegoś efektu wow.

Bardzo ciekawa książka, pokazująca włoską mafię z perspektywy kobiet. Żon, kochanek, matek, córek. Autorka pokazuje patriarchalny obraz kobiety we włoskim społeczeństwie, a jeszcze bardziej go widać w mafijnym światku. Brutalna, prawdziwa i miejscami zaskakująca.

⭐️⭐️⭐️⭐️-/5 Barbie Latza Nadeau "Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę"

O mafii powstała prawdopodobnie niezliczona ilość filmów i książek, podejrzewam że 99% z nich dotyczy męskiej części tego świata, dlatego kiedy otrzymałam książkę o kobietach mafii wiedzialam, że to będzie dla mnie coś nowego. Czy nie wyobrażamy sobie "kobiet mafii" jako tych, które stoją w kuchni i jedynie donoszą kolejne porcje jedzenia do stołów, przy których zasiadają macho? Duży błąd bo jak pokazuje autorka kobiety to wcale nie słaba płeć i potrafią trzymać władzę w swoich rękach.
Ta książka to nowa definicja przestępczych biznesów przez nie prowadzonych, to opowieść o determinacji, sprycie i inteligencji. Wiadomo, że mafia sama w sobie nie zasługuje na pochwalę mówiąc najdelikatniej jak się da, wiadomo że to co robią ludzie należący to tego typu ugrupowań jest w dużej mierze przerażające, ale to jaka siła drzemie w bohaterkach reportażu jest jednocześnie straszne i mocne. "Matki chrzestne" to książka oparta na solidnym researchu, ale też osobistych doświadczeniach autorki, to ona rozmawiała z tymi kobietami, to ona czasem się bała, a czasem czuła się przy nich swobodnie, dzięki temu te opowieści nabrały dodatkowego charakteru. Jeśli lubicie reportaże to ten może wam przypaść do gustu.

Kobiety mafii.

Mafia!... Już sam dźwięk tego słowa budzi w człowieku emocje. Na przestrzeni ostatnich dekad naoglądaliśmy się i naczytaliśmy na ten temat tylu filmów i książek, że mafia stała się poniekąd czymś zwyczajnym i oczywistym. Towarzyszą jej przy tym pewne stereotypy i skojarzenia - na czele z tym, że świat mafii to jednocześnie świat mężczyzn... A co jeśli ster przejmują czasem w tym świecie kobiety? Co się wtedy dzieje? Tego dowiemy się z pasjonującej książki pt. Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę.

Niniejsza książka to świeże spojrzenie na pozornie doskonale znany temat. To nieznana historia kobiet, które zdobyły wysoką pozycję i rozgłos w męskocentrycznej zbrodniczej kulturze włoskiej mafii. Temat ten jest o tyle intrygujący, że mafia, odkąd tylko zawładnęła naszą wyobraźnią, ma płeć męską. Mafiosi, a zwłaszcza ojcowie chrzestni, są synonimami macho. To oni rządzą organizacjami przestępczymi, podczas gdy kobiety − banalne kochanki lub cierpliwe mafijne żony − pozostają na drugim planie. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona.

„Matki chrzestne…” na nowo definiują nasze wyobrażenia o przestępczych biznesach prowadzonych przez kobiety, które są wystarczająco zdeterminowane i silne, wystarczająco mądre i wystarczająco okrutne, by przejąć władzę. Książka oparta została na rzetelnym researchu i osobistym podejściu autorki. Efekt tych starań jest imponujący.

Wniosek płynący z lektury jest prosty - świat zbrodni to nie tylko świat mężczyzn. Zbrodnicza kultura włoskiej mafii kojarzy się wprawdzie w pierwszej kolejności z czymś męskim, jednak (jak można się przekonać) kobiety potrafią odnaleźć się z tych realiach co najmniej tak samo dobrze. Czego by o tym nie sądzić, zasługuje to na szacunek - kobiecie w świecie zbrodni szalenie trudno zaistnieć, a co dopiero przebić się w górę w mafijnej hierarchii.

Patrząc na temat z pewnego punktu widzenia nie ma w sumie nic dziwnego w fakcie, że płeć piękna potrafi skutecznie funkcjonować w mafijnych realiach. Nie od dziś wiadomo bowiem, że jeśli facet toczy walkę, to po to, by wygrać, jeśli zaś walczy kobieta, to robi to po to, by... zabić. Z takim podejściem trudno nie być skutecznym w szemranym półświatku.

Reportaż Barbie Latza Nadeau daje do myślenia i każe na nowo zastanowić się nad tym, co wydaje się każdemu z nas znane i oklepane na wszystkie możliwe sposoby. Jak widać, każdy temat, nawet ten poznany dzięki popkulturze na wylot, może zaskoczyć.

Polecam.

Albatros - dziękuję.

#matkichrzestne #kobietymafii #barbielatzanadeau #mafia #zbrodnia #reportaż #albatros #wydawnictwoalbatros #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Kobiety mafii.

#1228 - „MATKI CHRZESTNE. KOBIETY MAFII, KTÓRE SIĘGNĘŁY PO WŁADZĘ” - BARBIE LATZA NADEAU - Wydawnictwo Albatros
#73/2023

Książka ma 256 stron. Swoją premierę miała dnia 17.05.2023 roku i jest pięknie wydana w twardej okładce.

"Wyznała, że czas w więzieniu był dla niej ekstremalnie trudny. Nikt nie przysyłał jej pieniędzy ani nie przynosił jedzenia czy ubrań, więc musiała "pracować" dla innych kobiet, żeby zarobić pieniądze na tytoń do skręcania papierosów."

W książce znajdują się historie kobiet, które posiadały wysoką pozycję we włoskiej mafii, oraz tych, które chciały się od mafii uwolnić.

Dziękuję za tą książkę Wydawnictwo Albatros i polecam Wam ją do przeczytania.

#73/2023

• Reportaż
  • Do kupienia
  • Legimi - Reportaże
  • Czekają na spotkanie

Barbie Latza Nadeau Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę Zobacz więcej