Książę chaosu

Okładka książki Książę chaosu Roger Zelazny
Okładka książki Książę chaosu
Roger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Amberu (tom 10) fantasy, science fiction
Kroniki Amberu (tom 10)
Prince of Chaos
Zysk i S-ka
2005-01-01
1995-01-01
1993-06-01
Amber

A więc chaos i porządek są po prostu dwiema stronami tego samego medalu.

Cykl był bardzo nierówny, pozostawia pewien niedosyt, ale można też dobrze poczuć się w świecie Cieni i przywiązać do bohaterów. Momentami skomplikowana sieć powiązań i intryg przyprawiała o zawrót głowy.

Ostatecznie jednak, w moim odczuciu, seria wypada na plus.

A więc chaos i porządek są po prostu dwiema stronami tego samego medalu.

Ostatecznie jednak, w moim odczuciu, seria wypada na plus.

Bardzo podobał mi się cały cykl. Mam jednak pewien problem. O tyle pierwszy pięcioksiąg był skupiony na postaci i w miarę prosty, tak drugi bardzo rozbudowuje lore, jest mega skomplikowany, ale mam wrażenie, że, szczególnie pod koniec, zbyt skomplikowany. Nie wiem czy to dobrze, można się w tym pogubić. Na pewno całe to uniwersum ma ogromny potencjał, jeżeli ktoś chciałby je dalej rozwijać.

Choć zakończenie jest logiczne i wszystko wyjaśnia, to pozostawia pewien niedosyt.

Cóż za ogromne rozczarowanie...
Seria o synu Corwina zaczęła się znacznie ciekawiej niż poprzednia o jego ojcu i przez kilka tomów utrzymywała całkiem przyzwoity poziom i tak aż do tych dwóch ostatnich nieszczęsnych części, gdzie nagle okazało się, że gdzieś tam w tle toczy się odwieczna wojna, pomiędzy potężnymi siłami, znaki, które były znakami, nagle są świadome, ludzie ich marionetkami i de facto, wszystkie wcześniejsze wydarzenia i historia zostały wynicowane na drugą stronę. Całość zaczęła toczyć się w absurdalny sposób, motywacje co do działań niektórych postaci (np. Julia) są jeszcze bardziej kuriozalne. Podobnie zresztą jak wytłumaczenie zniknięcia Corwina, czy przedstawienie postaci Dary w tych tomach.
I na koniec dochodzi jeszcze to zakończenie, które w zasadzie zakończeniem nie jest, ot tak, zawieszono wszystko w oczekiwaniu na kolejną część i nie domknięto dosłownie niczego.
Cieszę się ogromnie, że mam to z głowy i mam nadzieję, że nigdy się na tę serię już nie natknę.

Cóż za ogromne rozczarowanie...

Ostatnia część Kronik Amberu nie zawodzi. Merlin lawirujący między potęgami Amberu i Chaosu nie chce opowiedzieć się jednoznacznie po jednej ze stron czym naraża się obu. Jednocześnie cały czas wspiera swoich przyjaciół i oni również starają się mu pomagać. Nie ustaje również w poszukiwaniach swojego ojca księcia Corwina. W finałowej scenie mamy magiczne starcie, które ostatecznie kończy cały konflikt.

Ostatni tom i ostatnie starcie Lurgusa i Wzorca, Węża i Jednorożca. Umiera Swayvill, władca Dworców Chaosu, a Merlin okazuje się trzecią w kolejności do objęcia tronu, a może okazać się pierwszą. Czy pragnie zostać władcą Dworców Chaosu? Jakie plany związane z nim ma jego starszy brat Mandor i Dora, jego matka? Merlin wraca do Dworców Chaosu. Uzyskuje pomoc z nieoczekiwanej strony. Jednak zostaje znowu porwana Coral, a razem z nią Klejnot Wszechmocy. Jeżeli którakolwiek ze stron go przejmie, to zwycięży. Merlin powinien być w dwóch miejscach naraz. Czy mu się uda zachować równowagę między Lorgusem i Wzorcem? Czy uwolni swojego ojca? Czy zostanie władcą Dworców Chaosu? Do ostatnich stron szale przechylają się raz na jedną, raz na drugą stronę.
Cała seria jest przyjemną i lekką rozrywką. Ogromnym plusem całej serii są występujące postacie, które są niejednoznaczne. W trakcie powieści, w miarę poznawania nowych faktów, potrafią zmienić poglądy, przyznać się do błędów. Nie jest to świat czarno- biały, ale pełen barw i odcieni, a przez to ciekawy.

Kolejne czesci Kronik Amberu przeczytane! 😁 Tym razem historia zostaje przedstawiona z punktu widzenia Merlina, syna Korvina i ksiezniczki Chaosu. Co tutaj sie nie dzieje. Czasami mialam wrazenie, ze to poplatanie z pomieszaniem, ale czyta, a raczej slucha (w moim przypadku) sie swietnie. Ogromnym plusem tej serii sa bohaterowie, ktorzy maja swoje zle strony (kto by nie mial, zyjac wieki, majac sile kilku mezczyzn i szybko regenerujace sie cialo),ale daja sie lubic i bardzo szybko sie do nich przywiazujemy (dlatego wkurzylo mnie znikniecie Korvina na tak dlugo) 😡😂.
Polecam!

#rogerzelazny #atutyzguby #krewamberu #znakhaosu #rycerzcieni #ksiazehaosu #kronikiamberu #amber #chaos #thechroniclesofamber #fantasy #52bookchallengepl

Świetna

Świetna

Po skończeniu całej tej serii, mam wrażenie, że ona nie jest dokończona. Ostatecznie nie wiadomo czy Merlin objął władzę czy też nie.
Ogólnie seria jest bardzo dobra, ale raczej nie będę do niej wracać. Nie zachwyciła mnie aż tak.

Dużo niedomówień, dużo się dzieje. Trochę wątków niezakończonych i nierozwiązanych. Mimo wszystko dobrze się czyta.

• Audiobooki
  • Kroniki Amberu