Szczecin 1945. Bitwa narodów tom I

Pomost
2022-12-01
2022-12-01
Waffen-SS III Rzesza II Wojna Światowa 1945 Szczecin

REWELACJA! Bardzo rzetelna lektura, którą w dodatku czyta się lekko, mimo natłoku danych. Opisy wydarzeń są ułożone chronologicznie i w bardzo przejrzysty sposób, naprzemiennie z punktu widzenia obrońców i atakujących. Rewelacyjna ilość wspomnień uczestników podnosi tą lekturę do ideału i nadaje jej mocny charakter. Jedyny minus to pomniejszony format wielu zdjęć, które są bardzo mocną stroną książki i powinny być bardziej wyeksponowane. Czekam z niecierpliwością na drugą część!

Brawo dla autora za podjęcie wyzwania jakim było zbieranie danych i napisanie tej książki. Bardzo potrzebna na szczecińskim rynku. Już czekam na tom 2. Rzetelna praca.

Bardzo dobra praca nt. likwidacji niemieckiego przyczółku Szczecin-Dąbie w marcu 1945. Rzetelne zbadanie przez autora archiwów i niepublikowanych wcześniej wspomnień świadków tych wydarzeń sprawia, że opisywane w książce walki nabierają osobistego wydźwięku. Książka ma wyjątkową wartość poznawczą, a dodatkowo sposób przedstawienia bitwy o przyczółek z punktu widzenia jej uczestników sprawia, że czyta się ją z przyjemnością. Duża ilość niepublikowanych wcześniej fotografii podnosi jeszcze wartość publikacji. Bardzo ciekawie zapowiada się II tom-czekam niecierpliwie na opis wydarzeń z kwietnia 1945 r.-walki na rozlewisku Odry i przełamanie niemieckiej obrony na zachodnim brzegu rzeki.

Chylę czoła przed autorem, monumentalna praca ukazująca w I tomie radziecką ofensywę w kierunku Szczecina, praktycznie dzień po dniu. Bardzo duża praca badawcza, olbrzymia kwerenda po archiwach. Treść zawiera ogólne informacje oraz wspomnienia samych uczestników obu stron konfliktu. Dla pasjonatów tematu, innych mnogość informacji może znużyć. Czekam na drugi tom.

• Historia Polski
  • Historia Polski - Wrzesień 1939 I II wojna