Wszystkiego, co najlepsze

2022-07-27
2019-05-14
Artur Łuksza

Światełko w tunelu

Siedzę sobie szczęśliwie pod parasolem niebinarności. Wychodzę do ludzi i cyk, używam formy żeńskiej, bo tak ludziom wygodniej, a ja chyba jestem za stara na zmienianie swojego postrzegania w przestrzeni publicznej. Niemniej jednak to drag mnie zachęcił bardziej do malowania paznokci, makijażu czy noszenia kiecek, a pojęcia takie jak genderfluid, nonbinary bardzo ułatwiły zaakceptowanie tej żeńskiej części siebie i poczucia, że zachowując się wśród ludzi jak kobieta kogoś nie udaję. I wiem, że dla wielu to nie ma sensu, i wiem, że nagle ludzie, którzy mnie znają zareagują "Co ona zaś wymyśla“. Nic kochani, dla was nic, to mi po prostu życie się ułatwiło, a klapki w głowie poprzeskakiwały na swoje miejsce, kiedy trafiłam pod ten parasol. I dlatego książka, którą dzisiaj opisuję jest bliska mojemu serduszku.
"Wszystkiego, co najlepsze" mimo moich obaw nie okazało się potworkiem językowym, mimo mojego nieprzyzwyczajenia do formy nijakiej w języku polskim. Właściwie tak zgrabnie była ona napisana i przetłumaczona, że miałam dużą przyjemność z czytania. Ta książka jest jedną z lepszych, które mi się trafiły. Opowiada historię Ben, które zostaje wyrzucone z domu w środku zimy bez butów za coming out bycia nonbinary. Bo przecież rodzice wychowywali je na tak wspaniałego syna, a tu jakiś "pedał czy inne coś". Ben znajduje pomoc u siostry, która uciekła z domu 10 lat temu i trafia do nowej szkoły, w której w końcu nawiązuje przyjaźnie, idzie na zajęcia artystyczne, dzięki siostrze idzie do psychologa rozprawić się z traumą i chociaż nie zamierza przed nikim w szkole robić coming outu, to jeno życie staje się stopniowo lepsze. Historia z jednej strony smutna, psychoterapia, leki, ptsd, gorsze chwile, ale z drugiej to jedna z tych, która jakoś się układa tak, aby wiedzieć, że Ben będzie jeszcze szczęśliwe w życiu mimo odrzucenia rodziców.

Dla kogo to nie jest książka? Dla osób, które nie mają zamiaru zrozumieć koncepcji płci biologicznej i kulturowej, dla osób, które na słowa LGBT+ dostają napadów agresji, dla osób, które uważają, że rodzic ma zawsze rację, a dziecko należy wychować ciężką ręką.

Nie wiem czy to „moja” książka ale w pełni ją doceniam. Porusza wiele ważnych tematów i powinnismy mieć więcej takich książek na rynku wydawniczym. Muszę przyznać, że pomimo wiele emocji jakie towarzyszyły mi podczas jej czytania, samo czytanie szło zaskakująco gładko i szybko. Bardzo doceniam ten tytuł!

Wybierając tę książkę, przeczuwałem, że będzie dobra. Jednak czytając, wywarła na mnie jeszcze pozytywniejsze wrażenie, niż się spodziewałem. 😍 Mimo przykrych fragmentów jest to cudowna książka. Nie żałuje w najmniejszym stopniu, że ją przeczytałem. 💛

Pomogła mi również zrozumieć niebinarność, problemy, z jakimi zmagać się muszą takie osoby. Jest to coś strasznego. Ciągła walka o bycie sobą. Niezmiernie się cieszę, że powstają takie książki. 💛

Książka traktuje o niebinarnosci ale tak naprawdę pod to hasło można podstawić wszystko co odbiega od większości. Specjalnie nie użyłem stwierdzenia 'normalnosc'. Zapewne wielu z ludzi obawia się jak inni przyjmą ich coming out bez względu na to czego dotyczy. Czy zostaną zrozumieni? Zaakceptowani? Czy może odrzuceni? Uznani za nienormalnych?
Mamy tutaj do czynienia z dużą dawką emocji jaką przeżywa młody człowiek. Pewnie niejedna osoba może się tutaj utożsamiać. Sam wiem jak to jest.

Mamy tutaj do czynienia z dużą...

Żałosna książka, jak każda o niebinarnych.

Żałosna książka, jak każda o niebinarnych.

Trochę przesłodzone, niektóre rzeczy łatwe do przewidzenia, ale bardzo przyjemne :)

Niezła i nawet się wciągnęłam, ale czegoś mi brakowało, żeby nazwać tę książkę "bardzo dobrą". I chyba przydałaby się lepsza korekta, bo w wielu miejscach są pomieszane zaimki (męskie zamiast niebinarnych) i nie wygląda mi to na zabieg celowy.

Czuć, że nie należę już do odpowiedniej grupy odbiorczej, mimo to była to bardzo przyjemna lektura oraz interesujące doświadczenie językowe. Na pewno powinno więcej takich książek powstawać/trafiać na polski rynek.

Temat ważny, ale fabularnie niewiele się tam dzieje.

Temat ważny, ale fabularnie niewiele się tam dzieje.

Cudowna chociaż nieco baśniowa opowieść o niebinarnej osobie. Lecz na tle pozostałych książek o tej tematyce zdecydowanie najlepsza.

• Queer
  • LGBTQ+