Kosmiczna rekrutacja

Okładka książki Kosmiczna rekrutacja Tim Peake
Okładka książki Kosmiczna rekrutacja
Tim Peake Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Astronaut Selection Test Book: Do You Have What it Takes for Space?
Wydawnictwo Kobiece
2021-10-27
2021-10-27
Katarzyna Nowakowska

Książka ta trochę mnie zmyliła i niestety nie była typową książka do poczytania wspomnień astronauty z przygód w kosmosie. Niemniej, to naprawdę ciekawa pozycja. Przede wszystkim składa się z 4 etapów, z jakimi przyjdzie się mierzyć przyszłym astronautom chcącym wstąpić w szeregi ESA. Autor bardzo dokładnie omawia poszczególne części selekcji kandydatów oraz bardzo obszernie przedstawia przykładowe zadania i testy z jakimi przyjdzie im się mierzyć. Nie da się nawet określić, jak długo zajmie lektura "Kosmicznej rekrutacji", ponieważ ilość zadań naprawdę jest ogromna i niektóre wymagają sporego nakładu czasowego. Jeśli chcecie przelecieć przez książkę Peake'a w jeden wieczór, nic bardziej mylnego. Wielką zaletą Jets, że owe testy przydadzą się każdemu - szczególnie do pobudzenia myślenia, wzmocnienia logiki, a nawet intuicji językowej. Autor naprawdę omówił rekrutacje od A do Z. Dodatkowo znajdziemy wkładki ze zdjęciami przybliżające zajęcia praktyczne astronautów, np. program NEEMO, a także kilka wywiadów z ludźmi, którzy przebywali przez kilka miesięcy w ośrodkach zamkniętych w Rosji, przygotowując się do misji Mars500. No właśnie - informacji technicznych czy merytorycznych z astronautyki tu raczej nie znajdziecie. Ta książka nie jest kompendium wiedzy o podstawach bycia astronautą, a raczej przewodnikiem w jaką wiedzę się wyposażyć i jakie cechy mieć, by w czasie rekrutacji mieć szansę na spełnienie swojego marzenia. Nie okłamujmy się zresztą, chociaż książka wygląda jakby celowała w podstawkowiczów, tak naprawdę nie oczekiwałabym dzieciaków rozwiązujących te testy. Wiele z nich można przerobić na zabawy z dzieckiem, jednak jako taka, książka raczej jest dla starszego czytelnika.

Niemniej, to świetna pozycja, nietuzinkowa i potrzebna. Może pomóc wielu przyszłym badaczom gwiazd odkryć swoją drogę i odpowiednio się przygotować.

Wiem teraz, że astronautą nie zostanę. Pomijam moje kulejące zdrowie, ale z fizyką zawsze był problem. Teoria w porządku, a zadania...klops. Natomiast astronautą musi być jednocześnie mechanikiem, medykiem, biologiem i sprawnym giętkim gimnastykiem. Książka zawiera testy dla przyszłych członków załogi statku kosmicznego. Napisana z nutą humoru jest skarbnicą wiedzy. Choćby z ciekawości warto. Polecam.

Szukasz czegoś oryginalnego? Pasjonujesz się astronomią?
Może chcesz w przyszłości zostać astronautą, bądź astronautką?
Czy może ciekawi cię jakie testy muszą przejść osoby, które biorą udział w rekrutacji Europejskiej Agencji Kosmicznej?
Jeśli tak, to koniecznie sięgnij po tę bardzo ciekawą książkę. Odnajdziesz w niej zbiór 100 prawdziwych testów, ćwiczeń i łamigłówek z procesu rekrutacyjnego. Książka związana jest z osobą, która przeszła proces rekrutacji i dostała wytypowane wraz z pięciorgiem innych osób z puli około 8000 kandydatów.
Książka sprawdzi między innymi, czy nadajesz się do kreatywnej współpracy. Chodzi tu o to, że często jest tak, że astronauta kończy pracę innego członka załogi. Dzięki niej przećwiczysz komunikację niewerbalną. Tu z kolei chodzi o to, że ważne jest, aby obie osoby, które się komunikują, potrafiły rozpoznać ten sam gest.
Odnajdziecie w niej wiele ciekawostek i sporą dawkę informacji. Dowiecie się, jakie są wymagania ogólne, medyczne, zawodowe i psychologiczne. Nie będę, Wam zdradzała treści, ponieważ musicie sami przekonać się, jaka to cudowna pozycja. Znajdziecie w niej zadania związane również z matematyką i fizyką. W pierwszej rundzie osoby rekrutujące chcą sprawdzić, w jaki sposób funkcjonują mózgi kandydatów.
Testy i łamigłówki sprawdzą między innymi zdolności przywódcze, znajomość języków obcych, koncentrację, sprawność fizyczną. Książka przedstawia jakie wyzwania czekają osoby, które wybiorą się w podróż na Marsa.
Warto jest mieć marzenia!
Powodzenia!

Szukasz czegoś oryginalnego? Pasjonujesz się astronomią?
Może chcesz w przyszłości zostać astronautą, bądź astronautką?

Chcieliście zostać astronautami? Pomysł świetny, ale czy wiecie, co trzeba zrobić, by zostać takim badaczem kosmosu? W "Kosmicznej rekrutacji" autor odpowie na wszystkie pytania.

Książka składa się z części teoretycznej, gdzie znajdziemy opisy i ciekawostki prosto ze stacji kosmicznej. Mamy też oryginalne zdjęcia ze szkoleń i przydatne informacje. Jednak nie obawiajcie się nudy, bo najbardziej spektakularną częścią jest ta praktyczna. Dostajemy gotowy zestaw pytań, zadań prosto z testów i rekrutacji. Wierzę, że są autentyczne, bo ich trudność jest bardzo wysoka, i no cóż, że mnie astronautki nie będzie.

Tą niecodzienną publikacje można traktować jako taką ciekawostkę, albo idealny pomysł na prezent dla kogoś, kto w kosmosie chciałby się znaleźć. Jest to coś oryginalnego i zachwyci każdego zainteresowanego tematem.

Ta książka to zbiór testów i ćwiczeń ESA dla przyszłych astronautów i astronautek.
Po każdym rozdziale z testami na szczęście jest klucz odpowiedzi, dzięki któremu od razu możemy sprawdzić nasze odpowiedzi.

Jest to prawdziwa siłownia umysłowa i muszę się przyznać, że wielokrotnie moja logika była wyprowadzona w pole.

Ciekawe dla mnie były informacje ogóle dotyczące tego, kto może zostać astronautą.

Kandydaci, mężczyźni lub kobiety muszą być obywatelami państwa członkowskiego ESA. Polska jest takim państwem. Preferowany przedział wiekowy to 27-37 lat, a wzrost 153-190 cm.
Konieczne jest wykształcenie wyższe w dziedzinie nauk przyrodniczych, inżynierii lub medycyny, a najlepiej trzyletnie podyplomowe doświadczenie zawodowe w swojej dziedzinie.
Mile widziana jest umiejętność pilotażu oraz niezbędna znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Kandydat będzie musiał też znać język rosyjski. Wymagania medyczne są nie bez znaczenia. Historia medyczna powinna być co najmniej zadowalająca.
Dlaczego tak skomplikowane testy? Dlatego, że wymagania psychologiczne są niezwykle ważne. Osobowość kandydata oprócz dobrej pamięci, koncentracji, i orientacji przestrzennej powinna charakteryzować się empatią, towarzyskością i niskim poziomem agresji.
Kandydaci na astronautów wybierani są z różnych środowisk. Aczkolwiek każdy z nich musi posiadać podstawową wiedzę i żywe zainteresowanie nauką.
Chcielibyście kiedyś polecieć w kosmos? Do tej pory tylko 557 osób odbyło taką podróż. Być może to marzenie wielu z nas wcale nie jest tak odległe jak nam się wydaje.

Ciekawe dla mnie były informacje ogóle dotyczące...

Fascynują Was gwiazdy, kosmos, czarne dziury? Zastanawialiście się w jaki sposób można zostać astronautą, jakich ludzi poszukują NASA i ESA :D? Jeśli tak, to mam coś dla Was :D
“Kosmiczna rekrutacja” to taki mini przewodnik, który przeprowadzi nas przez meandry skomplikowanego procesu wyboru odpowiednich ludzi na kandydatów do odbycia podróży na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną),a być może nawet na wyprawę na Księżyc, a w przyszłości na Marsa (wg autora pierwsza osoba, która na Mars się wybierze, aktualnie uczy się w szkole - zobaczymy czy to prawda :D). Tim Peake prezentuje nam kolejne etapy jakie muszą przejść kandydaci na astronomów i daje nam możliwość przetestowania samych siebie. Dlatego też niezbędnymi elementami do lektury tej pozycji są kartka i długopis i może jeszcze stoper. Zmierzymy się z zadaniami matematycznymi, fizycznymi, logicznymi, na percepcję wzrokową, ale też z komunikacji międzyludzkiej czy psychologii. Bardzo podobały mi się komentarze do każdego z etapów zadań, które wyjaśniały o co w nich chodziło i jaki miały związek z podróżami w kosmosie. Niektóre z zadań można i nawet trzeba wykonać w większym gronie, więc książka ta może być dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu i przekonanie się kto z paczki znajomych, czy z rodziny miałby największe szanse na lot w kosmos :D Bardzo cenne były dwie rozmowy z ludźmi biorącymi udział w ważnych badaniach dotyczących lotu na Marsa, a także samo rozważanie na temat tej podróży. Mnie osobiście sprawy dotyczące kosmosu i podróży międzyplanetarnych fascynują, więc bardzo dobrze bawiłam się przy tym małym teście :D Na pewno jest to rozrywka na kilka popołudni, która wygimnastykuje nasze umysły :D
Genialny pomysł na prezent dla ludzi zainteresowanych takimi tematami :D Zdecydowanie nie jest to książka dla dzieci! Astronautą też nie zostanie się raczej przed 30 rokiem życia, jeszcze nie jest dla nas za późno :p

Autor przedstawia nam proces selekcji kandydatów, omawia poszczególne jego etapy i podsuwa autentyczne pytania i łamigłówki, z jakimi musieli zmierzyć się chętni do wstąpienia na drogę do zostania astronautą. Testy sprawdzają różnego rodzaju kompetencje, takie jak znajomość języków obcych, pamięć wzrokowa, wiedza techniczna, świadomość sytuacyjna, wnioskowanie, a nawet... cechy osobowości. Niektóre były dla mnie proste, inne - kompletnie nie do ogarnięcia albo rozłożone w czasie, więc czasem po prostu odpuszczałam próbę ich rozwiązania. Trochę przypominały mi zadania z książki MENSA, którą pamiętam z dzieciństwa! Oprócz możliwości rozwiązania testów, w zbiorze "Kosmiczna rekrutacja" zetkniemy się z masą ciekawostek na temat szkolenia i pracy astronautów, a także podejrzymy ich trening na zdjęciach. To wszystko jest fascynujące, choć szczerze przyznam, że niektóre fragmenty tej książki mnie męczyły - tu głównie mam na myśli ostatni rozdział, poświęcony misji Mars-500; jest to jednak subiektywne wrażenie. Przeszkadzały mi też literówki i błędy interpunkcyjne, jakich w tej publikacji jest na dość sporo, więc można je wychwycić.

Po przeczytaniu "Kosmicznej rekrutacji" wiem na pewno, że nigdy nie zostanę astronautką! Przyznaję to nieco z przymrużeniem oka, ponieważ jest oczywiste, że akurat ta profesja i związane z nią wymagania mnie ominą, ale ta książka uświadomiła mi, że nawet gdybym podjęła szaloną próbę wzięcia udziału w procesie selekcji do Europejskiej Agencji Kosmicznej, odpadłabym w przedbiegach. Serio. To jednak dobrze, bo z lektury dowiedziałam się, jak ekstremalna jest praca astronauty. Na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność, a wyzwania, z jakimi się styka, wymagają od niego konkretnego zestawu umiejętności. Jeśli jednak niestraszne są Wam takie trudy, zachęcam do sprawdzenia się, chociażby właśnie dzięki tej książce.

Kto nie marzy, żeby polecieć w kosmos? Ale jak to wszystko jest zorganizowane, co trzeba zrobić? Jak się okazuje nie jest to takie proste. Na szczęście istnieją ludzie, którzy chcą pomóc tym szczęściarzom. Nie jest to proste, bardziej skomplikowane. Trzeba na prawdę włożyć dużo siły, poświęcić czas, wylać siódme poty, wykończyć swój mózg. Wiadomo jak wszystko co jest nowe, jest bardziej skomplikowane. Znając życie za kilkaset, a może nawet kilkanaście lat to będzie można ot tak polecieć i pomachać Księżycowi z bliska.

Ułatwiając niektórym zadanie powstał on - podręcznik "Kosmiczna Rekrutacja". Jak sam autor przyznaje, kiedy sam ubiegał się o to niezwykłe stanowisko nikt mu nie potrafił pomóc, tak samo jak nikt mu nie potrafił wytłumaczyć czego się oczekuje od danego kandydata. Nie jest to proste. Od składania wniosku, co za tym idzie: profil psychologiczny, kryteria medyczne czy kompetencje naukowe po zwykłe pytanie: “Dlaczego chcesz zostać astronautom?” Testy, gdzie jest Ci potrzebna wyobraźnia przestrzenna, czy szybka reakcja co za tym idzie potrzeba zapamiętania dużej ilości informacji w bardzo krótkim czasie, po wiedzę techniczną. Za wiedzą techniczną kryje się dużo ważnych rzeczy. Astronauta musi być wszystkich od inżyniera po lekarza i pilota wszystko w jednym. Kiedy jesteś tam na górze nikt nie będzie dokładnie mówił Ci co masz robić. Także wiedza, ile prądu jest w europejskim gniazdku elektrycznym też jest sprawdzana. Fizyka, matematyka. A co najważniejsze koncentracja i oczywiście znajomość języków najlepiej angielski i rosyjski.

Po całej selekcji nadchodzi ono: SZKOLENIE ASTRONAUTY i tutaj też mamy kilka ciekawych etapów. Co mi się najbardziej spodobało: Program Caves. Wchodzisz do jaskini, która będzie Twoim domem na sześć dni. Ten program ma uzmysłowić, jak wygląda życie w kosmosie i przy okazji sprawdza potrzebne umiejętności.

Podsumowując jak dla mnie bardzo ciekawie wytłumaczone od początku do końca przez co trzeba przejść. Przy testach ból głowy gwarantowany (osobiście bym nie dała rady),zdjęcia obrazujące pewne etapy dają możliwość poglądu na pewne etapy. Bardzo ciekawy, jedyny w swoim rodzaju. Ja jestem dziwna więc mnie takie rzeczy interesują.

A wiedzieliście, że tylko 557 osób podróżowało w kosmos?

2062

Lubię literaturę grozy. I ta własnie pozycja była dla mnie taką swoistą grozą.

Nie będę pisała, ile zadań rozwiązałam i czy poleciałabym w kosmos, ale wrzucam to jako świetną ciekawostkę dla wszystkich, którzy chcieliby się przekonać, czy byliby doskonałymi "podrywaczami kosmosu" ;-)

To takie kosmiczne pokoje zagadek.

Polecam, coś innego, trudnego (oczywiście wiem, że nie dla wszystkich) i ciekawego!

Bardzo przejrzyście i przystępnie napisane testy.

Lubię literaturę grozy. I ta własnie pozycja była dla mnie taką swoistą grozą.

To takie kosmiczne pokoje zagadek.

Polecam, coś innego, trudnego (oczywiście wiem, że...

Jeśli kiedykolwiek myślałaś/myślałeś o zostaniu astronautą, od dzisiaj możesz sprawdzić, czy się do tego nadajesz! Tim Peake to brytyjski astronauta, którego możecie kojarzyć już z książki "Zapytaj astronautę". A jego najnowsza książka to "Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów" - genialna, śmieszna, kosmiczna - czego chcieć więcej!

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Popularnonaukowe
  • * dostępność - ebook
  • E / A
  • [ 200 - 299 ]

Dodaj cytat z książki Kosmiczna rekrutacja