Medycyna Rockefellera. Służba zdrowia i kapitalizm

Okładka książki Medycyna Rockefellera. Służba zdrowia i kapitalizm E. Richard Brown
Okładka książki Medycyna Rockefellera. Służba zdrowia i kapitalizm
2022-11-02
2022-11-02
Agnieszka Sztajer
medycyna autor literatura faktu

Obecna forma funkcjonowania służby zdrowia – ze swoimi zaletami i bolączkami – ma swoje korzenie w czasach gdy prym wiódł John D. Rockefeller. To właśnie o jego wkładzie w rozwój i ukształtowanie tego sektora jest książka “Medycyna Rockefellera. Służba zdrowia i kapitalizm”. Jej treść skupiona jest na grupach wpływu, konfliktach interesu i przeciąganiu liny – pomiędzy środowiskiem medycznym, korporacjami i rządem w USA. Każdy pragnął ugrać dla siebie jak najwięcej, co wymagało wielu kompromisów i skazywania na straty korzystne dla społeczeństwa rozwiązania. Wszystko to w imię ugryzienia jak największego kawałka tortu – jakim jest branża medyczna i związane z nią pieniądze. Jeżeli pragniecie uzyskać więcej informacji o tym co miało wpływ na służbę zdrowia, zachęcam do zagłębienia się w książkę E. Richarda Browna.

Od potępienia do szacunku

W książce mamy do czynienia z przedstawieniem historii i analizą zawodu lekarzy. Przeszedł on długa drogę, od ignorowania osób które go wykonywały, do prestiżu i szacunku w dzisiejszych czasach. Dawniej estymy tej profesji nie dodawał również fakt, że prawie każdy mógł się zajmować leczeniem ludzi w każdej postaci – naturalnej czy naukowej. Autor opisuje jak ewoluowała branża medyczna i jakie koneksje zawiązywały się pomiędzy medykami i przedsiębiorcami. Moment w którym starano się ustrukturyzować sektor usług zdrowotnych, wiązał się silnie z wywieraniem wpływu na inne grupy zawodowe, społeczeństwo i polityków. Mimo idealistycznego podejścia kilku osób, ostatecznie górę wzięły pieniądze i stworzenie maszyny do zarabiania pieniędzy – na bazie zdrowia ludzi. Koncerny farmaceutyczne produkujące leki i wyposażenie szpitali, odegrały tutaj również kluczową rolę.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor:

Tomasz Nowacki