Lisek Gon i inne baśnie

2020-11-30
Joanna Zakrzewska
japonia baśnie lis lisy Nankichi Niimi

więcej Więcej

Piękne baśnie oprawione równie pięknymi ilustracjami. Jestem niesamowicie wdzięczna za to, że zbiór ukazał się w polskim tłumaczeniu.

Zbiór baśni, który naprawdę mnie oczarował. Te na pozór proste opowiastki stanowią wnikliwą obserwację świata ludzi przełożoną na język dziecięcy.

To naprawdę piękne historie, które warto poznać. Szczególnie spodobał mi się odmalowany w nich niemal sielankowy obraz wsi i lasów - i nawet smutne baśnie nie były tu ponure.

To baśnie, które można czytać i dzieciom, i czerpać...

Porównania do Andersena są zasłużone, ale bajeczki nie są mroczne i mają pozytywny wydźwięk. I tak, dla przykładu, młody lisek przekonuje się, że ludzie nie są tacy źli, a mały chłopiec dowiaduje się, że rodzice go nie opuszczą, nawet jeśli spadnie na niego zły czar.

Przepiękny zbiór baśni japońskich - a właściwie po prostu baśni, bo to utwory uniwersalne, choć czasem pojawia się w nich jakiś japoński element. Często zabawne, rozczulające, a czasem smutne i wzruszające do łez. Do tego każdej z nich towarzyszy prześliczna, pastelowa ilustracja. Cudo!

Baśnie to generalnie nie moja działka, ale sięgnęłam po ten tom, zachęcona pozytywnymi odczuciami wobec poprzedniego i jeszcze na świeżo po jego lekturze. "Lisek Gon" nie dorównuje wprawdzie literacko "Nocy na kolei", zresztą ewidentnie bardziej niż ona skierowany jest do dzieci, mimo to nie można powiedzieć, że nie jest to miła lektura, nawet dla dorosłego. Jednak powodem,...

Zachęcona pierwszym tomem serii, z ochotą zamówiłam sobie kolejny - i nie zawiodłam się. Nie da się uniknąć porównania pomiędzy obiema książkami: choć obie są zbiorami baśni stworzonych mniej więcej w tym samym czasie, różnią się jak dzień i noc - i, co rzadkie, podobnie się uzupełniają. Kenji Miyazawa pisze językiem pięknym, nieco wydumanym, Nankichi Niimi - prostym,...

• 2021
  • Japonia
  • Tbr
  • Hania czyta
  • Szukam
  • Folklore, legends, miths...
  • Mitologie/legendy/wierzenia/religie

Dodaj cytat z książki Lisek Gon i inne baśnie