Bez wstydu. Sekspraca w Polsce

Okładka książki Bez wstydu. Sekspraca w Polsce Karolina Rogaska
Okładka książki Bez wstydu. Sekspraca w Polsce
Karolina Rogaska Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2022-05-04
2022-05-04
literatura faktu non-fiction pornografia prostytucja prostytutka reportaż seks sexworking życie seksualne

Zburzyć ścianę wstydu

Polska szkoła reportażu, ale treść pozostawia sporo ale. Będzie trochę narzekania, jednak podkreślam, że czytało mi się dobrze i nie żałuje tego czasu. Na samym początku autorka się zatrudnia w klubie Go-Go. Jest tu dużo więcej przemyśleń niż czystej treści, tak naprawdę po samym początku miałem ochotę odpuścić. W momencie gdy Pani Rogaska skupiła się rozmowie z ludźmi zrobiło się dużo, lepiej. Sądzę, że ten reportaż będzie odczytany dobrze, tylko po jednej stronie politycznej sceny. Pozostałe osoby mogą poczuć jeszcze większą niechęć. Duża empatia autorki w stosunku do bohaterek i bohaterów reportażu nie będzie miała wpływu na konserwatywnych czytelników o ile sięgną tej pozycji. Mam wrażenie, że pewna teza nie została obroniona mimo usilnej próby nadania jej emocjonalnego sznytu.

Takie sobie
Jest kilka interesujących rozdziałów ale większość niewiele wnosi do sprawy.
Zbyt mało że tak powiem "technikaliów" ( jak to wszystko naprawdę wygląda od środka),zbyt dużo ogólników i rzeczy powszechnie wiadomych.
Gdyby tekst skrócić o połowę byłby może niezły artykuł;
jak na książkę reportażową informacji jest zdecydowanie za mało.

Takie sobie
Jest kilka interesujących rozdziałów ale większość niewiele wnosi do sprawy.
Gdyby tekst skrócić o połowę byłby może niezły artykuł;
jak na książkę reportażową informacji jest zdecydowanie za mało.

nie jestem w stanie stwierdzic, co bylo celem autorki - pokazac, ze praca seksualna jest ok, czy ze to patologia, bo takich rozmowcow dobrala, ze szok xD finalnie zadne wielkie problemy sie tam nie rozstrzygaja, mozna sobie przeczytac jako ciekawostke, ale momentami to nie bylo nawet ciekawe. dodatkowo mocny self-insert i rozwalajacy fragment o tym, jak chciala sama zajac sie taka praca, bo jej brakowalo na zycie, ale mama w pore przelala jej tysiaka na konto i juz bylo git xD co to w ogole mialo byc xD

Po lekturze mam mocno mieszane uczucia.
Temat, powiedzmy, kontrowersyjny, ale dobrze, że ktoś go porusza i próbuje zgłębić. Plus za empatię autorki, brak oceniania i próbę zrozumienia swoich rozmówców, ale samo wykonanie nie bardzo mi się podobało.
Wątków jest dużo, czasami robi się chaotycznie, więc odnosiłam wrażenie, że tematy zostały raczej zasygnalizowane niż dobrze podjęte. Zaskoczył mnie rynsztokowy język rozmówców, zwłaszcza że bardzo chętnie podkreślali, że nie są tacy, jak ocenia ich społeczeństwo. Czasami też miałam wrażenie, że autorka chce pokazać, że se*spraca to fajna robota i mocno skupia się na pozytywach, a jakieś negatywne kwestie streszcza w jednym zdaniu.
Ktoś poniżej napisał, że reportaż przypomina pracę dyplomową autorki, muszę się z tym zgodzić.
I fatalnie zredagowana!

Po lekturze mam mocno mieszane uczucia.

Powiadają że żadna praca nie hańbi. A jednak hańbi, a przynajmniej powoduje społeczny ostracyzm kiedy ktoś mówi że pracuje w seks biznesie. Ta książka próba obalenia Tabu (bo wszystko w Polsce co związane jest z sensem to teamt tabu). Relatywnie szeroko opisana branża (sponsoring, agencje towarzyskie, kluby nocne, amatorskie filmy, publikacjie na stronach typu only fans etc.) Nie powiem, że książka jest zła. Jest na dobra i warta przeczytania choć jest to lektura na raz i nie zgodzę się ze stwierdzeniem że bohaterami są tylko kobiety bo autorka rozmawia też z mężczyznami choć w zdecydowanie mniejszej ilości.

w porządku, można nawet wciągnąć na raz

w porządku, można nawet wciągnąć na raz

Na początku książki autorka stara się zaistnieć w seksbiznesie, jednak kończy się to przemyśleniami i spostrzeżeniami autorki. Później jest ciekawiej i reportażowo. Podziwiam włożony wkład i dotarcie do osób związanych z branżą. Szkoda, że jest pokazana jedna strona branży, praktycznie nie ma mężczyzn, nie ma osób przymuszanych do sekspracy. Książka zawiera lokowanie produktów(?),momentami brzmi jak reklama opisywanych osób lub ich mediów społecznościowych.

Takie pitu pitu.
Nie jest to reportaż
Autorka opisuje swoje marzenie, czy może wyobrażenia, czy raczej pragnienie - cięzko to zrozumieć, autorka marzy o seks pracy. Więc szuka swojego miejsca, zaczynając od pracy w klubie go go.
Nie jest to reportaż wcieleniowy. To jest opowieść autorki o tym jaka seks praca jest, według niej, super, i że ona by też chciała tak pracować- bo można dużo zarobić i się nie trzeba napracować jak w innej pracy. No i się jest takim nowoczesnym strasznie. I takich arcyciekawych ludzi się poznaje. I w ogóle jest interesująco.

Więc książka opowiada o fascynacji autorki , dość kiczowatej, robieniem filmów porno, chodzeniem do klubów swingersów ( według autorki do takich klubów chodzą wyjątkowi ludzie i robią wyjątkowe rzeczy i w ogóle sa wyjątkowi) pracy przez internetowe sekskamerki (autorka jest zachwycona) oraz całkiem typowej prostytucji.
Chociaż według autorki nie jest to prostytucja tylko coś całkiem innego. Coś nowocześniejszego i bardziej fascynującego.
Ale przecież jakkolwiek sie to nazwie to cały czas jest to to samo. Starożytni Rzymianie nazywali to prostitutio; i to wciąż jest prostitutio -bo spełnia te same 3 elementy.

Autorka jest jak dziecko w sklepie ze słodyczami.
Zamiast się rozejrzeć i serio napisać reportaż o tym jak to wszystko działa -objada się cukierkami i powtarza slogany, które wciskają jej producenci słodyczy.

Takie pitu pitu.
Nie jest to reportaż

Tajniki seksworkingu zdradzone przez osoby, które znają ten świat od podszewki. Dużo zaskakujących faktów, o których można nie mieć pojęcia.

Tematyka dobra i interesująca, może nawet społecznie potrzebna, bo w końcu i takie kontrowersyjne dialogi należy otwierać. Bez rozmowy do niczego nie dojdziemy. Samo wykonanie reportażu to już inna rzecz. Za dużo skupialiśmy się na relacjach autorki z bohaterami reportażu. Ja oczekiwałam więcej ,,mięsa" np. w postaci szerokich dyskusji na temat różnorakiej problematyki prostytucji oraz może nawet jakiś dobrych stron tego zajęcia. Faktycznie było to, ale moim zdaniem dobór osób był mocno nietrafiony. Zdziwiło mnie też że wszystkie wypowiadają się w tak rynsztokowy sposób. Okej większość z nich nie miało dobrego wykształcenia, pochodziły z trudnych domów, a może sama praca ich tak upodliła... nie oceniam. Brakowało mi jednak innego głosu. Czasem miałam wrażenie że autorka celowo w ten prostolinijny sposób pisała wypowiedzi bohaterów.

Cóż. Przeczytać można, trochę ciekawostek tam jest ale zabrakło czegoś więcej bym uznała ten reportaż za dobry. Na plus podjęcie tematyki LGBT+, szkoda tylko że w pewnym momencie było tego za dużo. Ok, rozumiem kwestie że istnieją też męskie prostytutki, ale zamiast skupiać się na samym homoseksualiźmie zabrakło szerokiego spojrzenia na tą prace właśnie z perspektywy osoby nieheteronormatywnej.

• Reportaż
  • Literatura faktu