Okładka książki BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach K-popu. Zupełnie nieoficjalny przewodnik Malcolm Mackenzie
Malcolm Mackenzie Wydawnictwo: Egmont Polska muzyka
muzyka
100% Idols: Unofficial BTS
Egmont Polska
2020-04-15
2020-04-15
Regina Mościcka
Korea Południowa kultura Korei muzyka popularna muzyka pop k-pop BTS Bangtan Boys Bangtan Sonyeondan Beyond the Scene Bulletproof Boy Scouts

Naprawdę świetna książka. Zawiera mnóstwo ciekawostek i cudownych zdjęć. Szybko się ją czyta, czasem można uśmiechnąć się podczas lektury. Osobiście jestem zachwycona i nie da się ukryć, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej ARMY. Ja dostałam tę książkę jako prezent i przyznaję, że był to strzał w dziesiątkę. Serdecznie polecam.

Świetna książka. Dla fanów zespołu zdecydowanie pozycja obowiązkowa. Czyta się w mgnieniu oka, ponieważ zawiera mało tekstu, ale za to mnóstwo wspaniałych zdjęć BTS, które umilały ten czas. Dla mnie to zdecydowanie plus, ponieważ w poprzedniej książce, którą o nich czytałam bardzo mi tego brakowało. Książka zawiera dużo ciekawych i zabawnych informacji. Serdecznie polecam nie tylko fanom BTS.

Podtytuł tej książki bardziej adekwatny byłby w treści gdyby brzmiał Podstawowe, co trzeba wiedzieć o królach k-popu. Kolorowe wydanie przewodnika o utalentowanej siódemce z Korei to dosyć prosta forma. Nie znajdziemy tu głębszych myśli, a temat został ledwie liźnięty. Fenomen jakim jest BTS opisany w tej książce nie sięgnął nawet nizin ich sławy. Jest poprawnie, humorystycznie, nie ma zakłamań oraz są dobrze dobrane zdjęcia. Jeżeli fan do tego sięgnie to tylko dla zabawy oraz paru chwil z całkiem dobrymi zdjęciami. Polecam dla poczatkujących fanów BTS, bo nie zostaniecie przytłoczeniu informacjami, a otrzymacie dobry wstęp.

Nigdy nie byłam ogromną fanką jakiegokolwiek zespołu/muzyka. Żeby nie było - lubię muzykę, ale nigdy nie byłam miłośniczką tylko jednego gatunku, tylko jednej muzyki. Raczej jak już wpadnę na dany klip, słucham go bez ustatku... i się po prostu nim nudzę. Ale mimo to lubię być na bieżąco. Uważam muzykę za część kultury, dlatego warto coś wiedzieć.

Jak już pewnie się domyślacie, jestem miłośniczką koreańskich dram. No nic na to nie poradzę, są po prostu świetne. Mimo to przez ostatnie 5 lat (albo i więcej? Już w sumie nie pamiętam, kiedy zaczęłam oglądać k-dramy) nie interesowałam się drugą odmianą koreańskiej fali, jaką był k-pop. A tu proszę! Fala dotarła do mnie wcześniej niż bym się spodziewała... i sprawiła, że zainteresowałam się bandem, o którym mówią wszyscy.

Przyznaję się bez bicia - byłam ciemna. Kiedy natrafiłam na BTS w amerykańskim talk-show współczułam chłopakom, bo miałam wrażenie, jak gdyby nie mieli pojęcia jak się zachować. No i ten angielski... oj kulał. Włączyłam z ciekawości jakiś klip, który po prostu mi się wyświetlił. Jakaś tam muzyka leciała, jakieś kolorowe klipy, chwytliwa nuta (człowiek nawet nie słyszał koreańskiego, w sumie czasami brzmiało to bardziej po angielsku). Dlatego też pomyślałam, że warto byłoby się czegoś dowiedzieć. A że obecnie na rynku znajdziemy całkiem sporo nieoficjalnych przewodników, to uznałam... PRZEKONAJMY SIĘ.

BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach K-Popu to "zupełnie nieoficjalny przewodnik" (swoją drogą szalenie dużo podobnych "przewodników" pojawiło się na rynku). Jak głosi opis na tylnej okładce to jest to książka zarówno dla początkujących fanów BTS, jak rownież dla zagorzałych członków fanklubu ARMY. I już tutaj pojawił mi się zgrzyt, gdyż... nie-e. O ile dla świeżaków ten przewodnik może okazać się interesujący (serio - ja jestem na etapie rozróżniania członków zespołu i uczenia się ich imion),tak szczerze wątpię, by wierny fan musiał czytać o początkach ich kariery, o światowym sukcesie czy o gadżetach BTS. Także jeżeli to sobie uzmysłowimy, przejdźmy dalej. Bo dalej jest ciekawiej!

Jeżeli jesteście początkujący to dzięki temu przewodnikowi dowiecie się:
- kto jest kim (czytaj: zdjęcie + imię/pseudonim);
- kto ma jakie zainteresowanie i jaki wkład wnosi w BTS (czytaj: pozycja w zespole);
- jakie były początki BTS;
- co właściwie oznacza BTS;
- 7 największych przebojów BTS, 7 najlepszych wideoklipów, 7 najlepszych ruchów tanecznych;
- generalnie zrozumiecie, co oznacza liczba 7 i czemu jest tak istotna;
- jakie rekordy pobił BTS;
- oraz ciekawostki, poznanie członków zespołu jako normalnych ludzi itd.

A to wszystko okraszone ogromnymi ilościami zdjęć, fotografii, plakatów podpisanych bardzo krótko, przez co cały przewodnik wyglądem przypomina magazyny typu Bravo, Popcorn itp. I właśnie przez to BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach K-Popu prezentuje się sztucznie i dziecinnie, w czym nie ma nic dziwnego, skoro zapewne poradnik ten adresowany został dla najmłodszych fanów BTS (zajęło mi 10 sekund odkrycie, że głównym targetem BTS jest 20+, no ale co ja tam wiem...).

Mimo wszystko jednak ja czerpałam z tego przewodnika całkiem dużo przyjemności. Jak mówiłam - ja się nie znam na K-Popie, ale uznałam, że warto się czegoś ciekawego dowiedzieć... i się dowiedziałam! Dowiedziałam się, czemu to taki wyjątkowy band, dowiedziałam się kto jest kim w zespole i od czego to zależy, poznałam ciekawostki na ich temat i przesłuchałam muzykę, dopełniając swoje wyobrażenia. O to właśnie chodziło, prawda?

Nie dajcie się zwieść kiczowej okładce - wnętrze wypełnione jest w schludny, żeby nie powiedzieć ładny sposób. Umiejscowienie zdjęć, tabelek, napisów sprawia wrażenie dobrze przemyślanego układu. Wszystkie ilustracje są wyraźne i starannie wybrane (niemal przy każdym zdjęciu można się chwilę zatrzymać i popodziwiać ujęcie). Papier jest matowy, a nie jak to często bywa śliski, co bardziej preferuję (nie wiem - wydaje mi się bardziej ekologiczny).

Czy żałuję poświęconego czasu dla BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach K-popu? NIE! Właściwie to była sama przyjemność poznać kogoś, o kim mówi cały świat. Cieszę się też z tego powodu, że BTS i fakt pojawiania się coraz większej ilości publikacji na ich temat, zmniejszają ten most między Wschodem a Zachodem, tworząc calość. Bo jeżeli dla Polki/Polaka taka Korea Południa przestanie być egzotyczna chociażby ze względu na BTS, to jaki inny kraj będzie? Dlatego otwierajmy się na nowe kultury i dajmy szansę K-Popowi! Proszę :)

PS. Muzyka wpada w ucho, a od teledysków nie można się oderwać. Zostanę na dłużej! Polecam!

Jak już pewnie się...

Czego można się dowiedzieć o chłopakach z BTS? Właściwie wszystkiego. Kim są, skąd pochodzą, kiedy się urodzili, jakie szkoły pokończyli, czym kierują się w życiu. Oczywiście nie brakuje szczegółowych opisów ich piosenek, teledysków, strojów i sama nie wiem, czego jeszcze. Można się nawet dowiedzieć, że wszyscy lubią psy, a tylko jeden koty :P Albo że bilety na koncert na Wembley rozeszły się w dziewięćdziesiąt minut, co na pewno jest dużym osiągnięciem dla tak młodych muzyków.

Jak na koreański team przystało, mamy tu wokalistów i raperów. Taka moda tam panuje. „Właścicielem” BTS jest mało znana wytwórnia, co paradoksalnie zapewnia muzykom większą swobodę. Te większe wytwórnie mają bardziej restrykcyjne zasady. Na przykład członkowie BTS sami sobie piszą muzykę i teksty, bo chcą mieć większy wpływ na to, co przekazują swoim fanom. A główne przesłanie ich muzyki to „pokochaj siebie”. W dobie dążenia do sztucznie wykreowanych ideałów to bardzo zacne hasło.

Trudno mi powiedzieć, na ile ta książka jest prawdziwa. Mamy tu młodych Koreańczyków przedstawionych jako prawdziwe anioły. Alkoholu nie używają wcale albo używają z umiarem i na pewno nie publicznie, nie szastają pieniędzmi, za to chętnie i hojnie wspierają różne akcje charytatywne, mieszkają blisko siebie, co ma im ułatwić pracę, zdrowo się odżywiają i ciężko pracują na swój sukces.

Pełna recenzja → https://wrolimamy.pl/recenzja/bts-wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-krolach-k-popu/

Pozycja dla osób, które zaczynają swoją przygodę z BTS. W książce jest sporo ciekawostek, opis członków zespołu i wiele innych informacji.

• Coś pięknego!!
  • Przypływ Orientu