Ciemność nad miastem

Okładka książki From a Certain Point of View: The Empire Strikes Back Tom Angleberger, Sarwat Chadda, S.A. Chakraborty, Adam Christopher, Katie Cook, Zoraida Córdova, Delilah S. Dawson, Seth Dickinson, Rebecca F. Kuang, Alexander Freed, Jason Fry, Christie Golden, Hank Green, Rob Hart, Lydia Kang, Michael Kogge, C.B. Lee, Mackenzi Lee, Mark Oshiro, John Jackson Miller, Michael Moreci, Daniel José Older, Beth Revis, Cavan Scott, Emily Skrutskie, Catherynne M. Valente, Martha Wells, Django Wexler, Kiersten White, Gary Whitta, Charles Yu, Jim Zub
From a Certain... Tom Angleberger, Sa...
Okładka książki Star Wars: From a Certain Point of View Ben Acker, Renée Ahdieh, Tom Angleberger, Ben Blacker, Jeffrey Brown, Pierce Brown, Meg Cabot, Rae Carson, Adam Christopher, Zoraida Córdova, Delilah S. Dawson, Kelly Sue DeConnick, Paul Dini, Ian Doescher, Ashley Eckstein, Matt Fraction, Alexander Freed, Jason Fry, Kieron Gillen, Claudia Gray, Pablo Hidalgo, E.K. Johnston, Paul S. Kemp, Mur Lafferty, Ken Liu, Griffin McElroy, John Jackson Miller, Nnedi Okorafor, Daniel José Older, Mallory Ortberg, Beth Revis, Madeleine Roux, Greg Rucka, Gary D. Schmidt, Cavan Scott, Charles Soule, Sabaa Tahir, Elizabeth Wein, Glen Weldon, Richard William Wheaton, Gary Whitta
Star Wars: Fro... Ben Acker, Renée Ah...

W Święta Bożego Narodzenia w chacie w Hawkings szeryf Hoper snuje opowieść o Swojej pracy w policji Nowego Yorku. Dla nastolatki jaką jest EL jest to idealna historia wigilijna, mimo że jest to opowieść o morderstwach i sektach.
Cała historia ciekawa, niestety lekko się dłuży. Czasem gubiłam wątek i miałam wrażenie braku spójności fabularnej.
Ciekawym doświadczeniem było poznanie przeszłości Szeryfa Hoppera.
Pomysł fabularny również interesujący, jednak akcja końcowa niezbyt rzeczywista i ciekawa.
Niektóre postacie pojawiały się i nagle znikały, tak jakby autor o nich zapomniał. Następnie pojawiają się i stają się istotne dla fabuły.
Historia kryminalna dobra, ale liczyłam na coś więcej jeśli chodzi o rozwiązanie i tajemnicę.
Autor dobrze odtworzył postacie z serialu.

Ciekawym doświadczeniem było...

Książka jest zbyt WOKE. Policjanci są w niej przedstawieni w niekorzystnym świetle wobec nowej koleżanki, tylko dlatego, że obawiają się, że kobieta latynoska może okazać się lepsza od nich. Dodatkowo, polska tłumaczka wtrąca swoje trzy grosze: termin 'psycholożka' jest do zaakceptowania, ale 'detektywka' i 'magiczka' to już przegięcie."

To była świetna książka a zwlaszcza dla fanów Strenger Things. Opowiada o dawnych przygodach policjanta Hoppera.

Świetna historia! Czytałam zawzięcie, nie mogąc się doczekać finału rozwiazania zagadki. Nawet jeżeli nie oglądało sie serialu, jest to dobra ksiazka na luźne czytanie. Ma dodatkowo charskter paranormalny, co w szczegolnosci chwyciło za me serce. Ksiazka nie nawiązuje do serialu prawdopodobnie nawet w 5% (jedynie przewijki rozmów z Eleven),natomiast mysle, ze jest warta przeczytania.

To będzie pierwsza taka opinia na moim profilu.

Głównie dlatego, że mamy do czynienia z DNF'em. Nie cierpię nie kończyć czytanych książek, ale tutaj po okropnie długim męczeniu lektury poddałam się na sto stron przed końcem.

Krótko - ale sobie ponarzekam. Byłam konkretnie zajarana przed czytaniem. Przecież to Hopper, moja ulubiona serialowa postać. Ale autor nawet w najmniejszym stopniu go nie udźwignął.
Zamiast backstory, na które miałam nadzieję, dostajemy przewidywalną i nudną sprawę kryminalną. W tych słowach dokładnie opisałabym, jak widzę Ciemność nad miastem - nuda i przewidywalność. No ile razy ja miałam dość, to nie zliczę. Co jeszcze tu mamy? Może kilka stron ze scenami z życia rodzinnego Hoppera i brak wiarygodności. To po prostu nie jest Hopper. A, no i okropnie długie opisy opowiadające o niczym. Wszystko jest tutaj nie tak.

Może to kwestia moich dużych wymagań wobec tej pozycji, a może nie. To, co mogę Wam od siebie powiedzieć - jeśli jesteście fanami Stranger Things i chcecie dobrze się bawić - sięgnijcie po Mroczne Umysły, ale, broń Boże, nie po tę książkę.

To będzie pierwsza taka opinia na moim profilu.

W powieści „Ciemność nad miastem”, podobnie jak w „Mrocznych umysłach” cofamy się do przeszłości. Tym razem jesteśmy w latach siedemdziesiątych, a bohaterem jest młody szeryf Hopper, znany z serialu Stranger Things.

Dzięki „Ciemności nad miastem” poznajemy wydarzenia, które skłoniły przybranego ojca Jedenastki do wyjazdu z Hawkins i przeprowadzki do Nowego Jorku. Hopper po powrocie z wojny w Wietnamie nie marzył o spokojnym życiu w małym miasteczku. Nie w głowie mu była stabilizacja i nudna praca gliniarza w niewielkiej mieścinie w stanie Indiana. Pragnął mocnych wrażeń i w Nowym Jorku znalazł ich aż nadto.

W książce wiele się dzieje. Hopper bada sprawę seryjnego mordercy i właśnie to śledztwo, podobnie jak przeżycia w wietnamskiej dżungli, odbija się na jego przyszłym życiu. Szybko bowiem okazuje się, że tajemnicze symbole na kartach znalezionych na miejscach zbrodni mają wielkie znaczenie, a nad miastem zaczyna gromadzić się ciemność.

Jeśli jesteście ciekawi tajemniczej przeszłości jednej z kluczowych postaci serii Stranger Things, koniecznie sięgnijcie po tę powieść. To idealne, obok „Mrocznych umysłów” uzupełnienie świata jednego z najlepszych seriali ostatnich lat. Powieść podobał mi się odrobinę bardziej niż poprzednia, gdyż wydarzenia opisane w „Ciemności nad miastem” nie były w żaden sposób nakreślone w serialu Netflixa. Polecam.

Zanim Jin Hopper był szeryfem w Hawkins, przebrnął przez wojnę w Wietnamie i zlecenia w wydziale zabójstw w nowojorskiej policji. Jim decyduje się w pewien wieczór opowiedzieć jedenastce o sprawie, którą się zajmował - szukaniem seryjnego zabójcy, walkami między gangami i fanatykami mistycyzmu.

O mój boże. Ile tu się dzieje. Wiadomo, że Jim od zawsze wpada w największe tarapaty, ale tutaj przeszedł samego siebie. W serialu Stranger Things, Jim zazwyczaj działa sam - tutaj mamy miłą odmianę, bo dostaje partnerkę z wydziału zabójstw. Bardzo podobało mi się ich duo. Fani kryminałów z pewnością się zakochają, tym bardziej że ilość postaci, stron zamieszanych w śledztwo i tajemnicze wskazówki dostarczają nie lada rozrywki w odgadnięciu przestępcy.
Rozdziały, w których Jim przerywa swoją historię i rozmawia z Eleven o starych czasach są tak urocze - nie nacieszyłam się nimi wystarczająco w serialu więc jest to miły dodatek.

O mój boże. Ile tu się dzieje. Wiadomo, że Jim od zawsze wpada w największe...

Fajna książka ale zdecydowanie zbyt rociągnięta historia.

Fajna książka ale zdecydowanie zbyt rociągnięta historia.

Młodzieżówka. Brak jednak kliamtu jaki panuje w serialu.

Młodzieżówka. Brak jednak kliamtu jaki panuje w serialu.

„Zaoferowałbym Ci las prawdy, ale Ty chcesz mówić przez jeden listek”.

David Gemmell

Po niezmiernej popularności serialu, Strenger Thinks w serwisie Netflix, przyszedł czas, aby zapoznać się z serią książek, na podstawie których ukazał się film. Po świetnej pozycji, Strenger Thinks Mroczne umysły, przyszedł czas na część drugą publikacji Ciemność nad miastem. Tym razem niezwykła akcja przenosi się do przeszłości, która dogania szeryfa Jima Hoppera.

Jestem wielką fanką serialu na Netflix, mimo że fantastyka nie jest moim ulubionym gatunkiem i tak jak zachwycałam się pierwszym tomem książki tak samo jestem zauroczona częścią drugą. Szeryf Hopper jest jedną z moich ulubionych postaci w całym dziele, niezwykle lubię wątki z nim i cieszę się, że pozycja Ciemność nad miastem mówi właśnie o nim. Nie znajdziecie żadnego z tych wątków, które są opisane w książce w serialu, więc koniecznie musicie przeczytać.

Córka Hoppera Jedenasta, zamiast spędzić spokojne święta z ojcem, burzy jego świat pudłem wyciągniętym z piwnicy z napisem „Nowy Jork”. Szeryf zostaje zmuszony do podróży w przeszłość, której nie można zaliczyć do najbardziej udanych. Dziewczyna ciekawa historii szeryfa zaczyna zadawać mu bardzo trudne pytania o jego przeszłość oraz ludzi, których spotkał na swojej drodze. Dlaczego Hopper wyjechał kiedyś z Hawkins? Co to jest „Wietnam” i co mężczyzna robił w Nowym Jorku. Wraz z bohaterami przenosimy się w podróż do roku 1977, w którym pewna niezwykła sprawa całkowicie zmieniła życie nie tylko Hoppera, ale również wielu jego przyjaciół.

Wbrew pozorom Ciemność nad miastem, łączy się z historią o Demogorgonie, oraz Łowcy Umysłów. Zaprasza nas do początków historii człowieka, który po wielu latach uciekania przed przeszłością postanowił zmierzyć się ze swoim strachem, oraz ocalić ukochane miasteczko.

Do tej pory ukazały się dwa tomy serii o Strenger Thinks nakładem Poradni K, powstało również wiele komiksów tej serii np. Zombie Boys, Obóz naukowy, czy dostępna już w sieci sklepów Empik Szóstka. Dużym zaskoczeniem była dla mnie gra Monopoly Strenger Thinks, Oparta na fabule filmu, również dostępna w sieci Empik. Wszelkie dodatki do książek z tej serii i serialu są bez wątpienia wielką gratką dla fanów Jedenastki i jej przyjaciół.

Mam wielką nadzieję, że ukaże się trzeci tom pozycji książkowych, ponieważ komiksy nie za bardzo do mnie mówią. Ciemność nad miastem została napisana przez Pana Adama Christophera, jest to inny autor niż ten tomu pierwszego, ale wszystkie wydarzenia, cała historia zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości świetnie się uzupełniają i łączą w punkcie nadejścia Demogorgona. Moim zdaniem nie można obejrzeć serialu bez przeczytania książek, ponieważ tom pierwszy serii jest wstępem do pierwszego sezonu filmu i wiele tłumaczy, a ponieważ historia i niejasna przeszłość szeryfa nie jest również wyjaśniona w filmie, trzeba koniecznie sięgnąć po książkę.

Nie jestem fanką powieści SF, jednak cały zestaw książek z Wydawnictwa Poradnia K polecam bez dwóch zdań. Jestem również przekonana, że wszelkie dodatki jak komiksy, opowiadania, czy gry planszowe będą wspaniałym uzupełnieniem dla fanów Strenger Thinks. Sama czekam na czwarty sezon serialu i ma wielką nadzieję, że ukaże się kolejna pozycja książkowa. Jeśli jeszcze nie znacie Ciemności nad miastem, koniecznie musicie to nadrobić.

„Zaoferowałbym Ci las prawdy, ale Ty chcesz mówić przez jeden listek”.

David Gemmell

• Przeczytane w 2019