Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością

Okładka książki Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością Kabi Nagata
Okładka książki Moje lesbijskie doświadczenia w walce z samotnością
Kabi Nagata Wydawnictwo: Studio JG Seria: Exclusive komiksy
2019-04-26
2016-08-12
Sara Manasterska
josei yuri Dramat Okruchy życia

Moim zdaniem ta manga nie powinna mieć aż tak wysokiego ogranicznika wiekowego, autorka porusza bardzo ważne tematy dotyczące dojrzewania, nie tylko fizycznego, ale i tego emocjonalnego, mówi o słabościach w pozytywnym sensie, zachęca do samoakceptacji i poznawania swych pragnień ❤️

Gdybym miał opisać w maksymalnie dwóch słowach moje odczucia po przeczytaniu tego komiksu to byłoby to, totalne zaskoczenie.

Podchodziłem do tego utworu kompletnie na ślepo, po tytule myślałem, że będzie to obyczajówka, z dużą dozą humoru, dodatkiem erotyki, z jakąś tam szczyptą bardziej depresyjnych momentów. Tymczasem okazało się, że to niezwykle bolesna, i (niestety) życiowa historia, w której to doświadczymy bolesną egzystencję bohaterki, a także próbę walki, polepszenia swojej sytuacji życiowej.

Dla mnie pierwsze dwa rozdziały historii były na tyle bolesne, że uroniłem kilka łezek, co w przypadku komiksowego medium jest u mnie bardzo rzadkim zjawiskiem.

Nagata Kabi opisuje w "Moim..." swoje doświadczenia w zmaganiu się z problemami psychicznymi — depresją i zaburzeniami odżywiania. Autorka porusza też temat tytułowej samotności, a także porażek zawodowych oraz odkrywania swojej seksualności.

Bardzo spodobała mi się szczerość, z którą autorka przedstawiła swoje wspomnienia. Nie unika poruszania tematów tabu i myśli, do których wielu ludzi nie byłoby w stanie się przyznać.

Komiks jest narysowany bardzo prostą, przypominającą szkic kreską w prostokątnych kadrach. Sama lubię ten charakterystyczny dla wielu mang josei styl. Całość uzupełniają akcenty w kolorze różowym, które wyróżniają komiks na tle innych.

Cieszę się, że w końcu sięgnęłam po ten długo stojący na mojej półce tytuł. Nie wykluczam po sięgnięcie po kolejny memuar autorki, który niedawno się ukazał.

P.S.: "Moje..." bywa często niesłusznie kategoryzowana jako yuri/GL. Nie jest to jednak romans, a queerowy memuar.

O łał... Cóż.
Tytuł trochę pomija, że chodzi o lesbijskie doświadczenia w agencji towarzyskiej. W sumie jednak, nie do końca o tym jest komiks.
Bo to bardzo mocny, przykry, prawdziwy kawałek życia. Dużo więcej niż o seksie i sex-worku mówi o depresji, samotności, braku wsparcia, społeczeństwie, wymaganiach, byciu sobą, różnych tabu i próbie znalezienia własnej drogi. Podróż przez życie GB i karty tego komiksu jest ciekawa, ale jednocześnie znajoma. Niestety. Boleśnie.
Także kibicuję autorce i bohaterce. Tak jak kibicuję sobie i moim przyjaciołom. Oby udało nam się wszystkim odnaleźć własną drogę

O łał... Cóż.

Brutalna, otrutna, prawdziwa. Przeorało mi mózg. Nie wiem czy pozytywnie czy negatywnie. Niby pozornie pudrowo i cukierkowo wydana manga ale treść to jakieś przeogromne rozpaczliwe cierpienie.

Ta manga jest bolesnym strzałem w dziesiątkę. I trudnym do jednoznacznego skomentowania.
Szalenie podziwiam autorkę za jej odwagę oraz odnalezienie się w życiu zdominowanym przez fobię społeczną i lęk przed ocenianiem. Mnie nadal się nie udało. Być może, w odróżnieniu od autorki, nie upadłam na samo dno, by móc się z niego wybić. W każdym razie wszystkim osobom dotkniętym tym koszmarnym, depresyjnym stanem daje ona nadzieję na mniej stresującą przyszłość, a może nawet siłę do walki z tym, czego inni zrozumieć nie potrafią.

Książka jest raczej skoncentrowana na zaburzeniach psychicznych bohaterki niż na lesbijskich doświadczeniach. W żaden sposób nie jest to porno.

W sumie - jak już zauważyli poprzednicy - rzecz to raczej o walce z depresją niż o tytułowych lesbijskich doświadczeniach. Wartościowa lektura - i tak szczera, że momentami wręcz boli. W podobnej tematyce gorąco polecam jeszcze "Parentezę" oraz "Zanim poznałem mojego męża".

1920

Nie spodziewałam się, że będzie takie ciekawe, że będzie miało to drugie dno i będzie bardzo wartościowe.

Tytuł może być trochę mylący: chociaż główna bohaterka odkrywa własną seksualność, zmaga się też z depresją i próbuje żyć w zgodzie ze sobą.

• Manga
  • Mangi