Historia bielizny od XIV do końca XIX wieku

Okładka książki Historia bielizny od XIV do końca XIX wieku Anna Drążkowska
Okładka książki Historia bielizny od XIV do końca XIX wieku
Anna Drążkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2017-01-01
2017-01-01
Bielizna Ubiór Historia mody Historia bielizny Odzież Wydawnictwo UMK Historia Anna Drążkowska

Bardzo obszerna naukowa monografia. Zdecydowanie dla tych, którym zależy na poznaniu historii bielizny, gdyż może odstraszyć suchy styl tekstu.
Dużo informacji, jednak czasem pojawiają się nieścisłości, czy luki. Mało ilustracji i wyjaśnień niektórych terminów.

Temat jakże bliski memu rekonstruktorskiemu sercu i ciału, czytałam więc ze sporą satysfakcją. Jednak żeby jakąkolwiek satysfakcję odczuć, trzeba to lubić. To nie jest literatura z polotem, to po prostu suche informacje o historycznych majtkach, koszulach, gorsetach i o ich ewolucji.

Mam wrażenie, że autorka podeszła do tematu dość ostrożnie. Trudno się dziwić, w dziedzinie kostiumologii, a zwłaszcza w temacie bielizny wiele rzeczy nie jest oczywistych. Na przykład do dzisiaj uczeni się spierają, czy osiemnastowieczne kobiety nosiły majtki. Jednak ta ostrożność każe mi podejrzewać, że autorka jednak nie czuje w temacie zbyt pewnie i swobodnie. Jeśli chodzi o mój rekonstruowany okres nie dowiedziałam się niczego, czego nie wiedziałabym już wcześniej.

Największym zarzutem jaki jednak mam jest brak dostatecznej ilości obrazków ilustrujących dość złożone opisy konstrukcyjne. Wiem, że to znacząco podniosłoby koszty druku, więc i ostateczną cenę, ale w tego typu literaturze nie da się inaczej.

Niemniej jednak- warto.

• Do kupienia