Puk, puk! Zastałem króla?

Okładka książki Puk, puk! Zastałem króla? Marcin Przewoźniak
Okładka książki Puk, puk! Zastałem króla?
Marcin Przewoźniak Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Puk, puk! literatura dziecięca
literatura dziecięca
Puk, puk!
Zielona Sowa
2019-06-05
2019-06-05
9788381541947
Inne

Stanisław Bielski ma dwanaście lat i wraz z rodzicami mieszka w starej kamienicy. W ich mieszkaniu, które od ponad 100 lat zamieszkiwane jest przez rodzinę Bielskich, znajduje się spiżarnia. W spiżarni znajdziecie wszystko! No, prawie wszystko, bo choć spiżarnia jest świetnie zaopatrzona, to nie ma… drzwi! Gdy pewnego dnia Leszek Bielski (tata Stanisława) znajduje na targu staroci drzwi, które idealnie pasują do starych zawiasów w składziku, cała rodzina wręcz skacze z radości. Szybko się jednak okaże, że nietypowy wymiar drzwi nie jest jedyną niezwykłą cechą najnowszego nabytku pana Bielskiego.

Wszystko zaczęło się od niewinnego pukania… Chwilę później oczom rodziny Bielskich ukazał się nie kto inny, tylko Spytko – nadworny błazenek króla Zygmunta. Był to jednak zaledwie początek niespodziewanych wizyt dość nietypowych gości, którzy zaczęli przechodzić przez drzwi od spiżarki. Chwilę za nim do mieszkania w warszawskiej kamienicy zawitał Wilibald von Ohlau, rycerz w służbie Zakonu Szpitalników. Całe szczęście pan Bielski pracował w muzeum, a jego zamiłowanie do historii i staroci było bardzo pomocne w komunikowaniu się z przybyszami z przeszłości. Okazało się, że świetnie potrafił mówić „antykiem” i zarażał staropolską mową niczym grypą! Co się jednak wydarzy, gdy rycerz postanowi wziąć udział w turnieju rycerskim , który miał odbyć się w szkole Stanisława?
Dodam tylko, że książka pełna jest przygód i podróży w czasie! Jak rodzina Bielskich poradzi sobie z brudnym praniem króla Jana III Sobieskiego? I co takiego przekona kanclerza Sapiechę do przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy? Sprawdźcie sami!

„Puk Puk! Zastałem króla?” to świetna, zabawna i arcyciekawa książka, która pokaże, że historia może być fascynująca. Wizyty historycznych postaci w domu Bielskich pełne są zabawnych sytuacji. W końcu nie tak łatwo jest zapanować nad Krzyżakiem, który po wypiciu trzech kaw aż rwie się do walki! Szybko okaże się, że odwiedziny tajemniczych gości będzie nie lada wyzwaniem. Wyobraźcie sobie, że do waszego domu wpada nagle spanikowany chłopiec i goniący go z rózgą zakonnik. Jak zażegnać konflikt nie wpływając zanadto na historyczne losy? W końcu jeden nieostrożny ruch czy jedno niewłaściwe zdanie mogłoby zakończyć się tym, że mówilibyśmy w innym języku!

Przyznam, że świetnie się bawiłam czytając o przygodach Stanisława i gości zza magicznych drzwi. Jestem przekonana, że opowieść Marcina Przewoźniaka niejednego zarazi historycznym bakcylem. Zwłaszcza, że już sama konstrukcja książki jest bardzo ciekawa. „Puk puk! Czy zastałem króla” to lektura, w której wciągająca fabuła spotyka się z zabawnymi obrazkami i komiksowymi wstawkami. Co więcej, na końcu każdego rozdziału znajdziecie krótkie podsumowanie, zawierające zestawienie interesujących faktów historycznych i ciekawostek. Przeczytacie tam między innymi jaki sukces odniósł Sobieski pod Wiedniem, jak wyglądała edukacja w średniowiecznej szkole, jak powstały warszawskie piosenki, a nawet czym jest tetetka!

Gorąco polecam książkę „Puk Puk! Zastałem króla?”. Będzie ona rewelacyjną lekturą dla dzieci od 9. roku życia, choć zachęcam, abyście czytali ją razem z dziećmi! Z pewnością wszyscy będziecie się świetnie bawić.

Czytelnicze Podwórko

Lekka i przyjemna książka dla dzieci od ośmiu lat. Miło się ją czyta, są bardzo ładne obrazki.
Dwunastoletni Stanisław przeżywa ciekawe przygody z postaciami z przeszłości. Czytając książkę możesz dowiedzieć się sporo o dawnych dziejach. Mi książka bardzo się spodobała chociaż nie lubię historii. Polecam!

Cudownie śmieszna i interesująca książka o historii dla małych i dużych. narratorem powieści jest 12-letni Stanisław, który odkrywa w niezwykły sposób historię: drzwi do spiżarni w jego domu są połączone z tunelem czasu i czasem do domu Bieleckich wpada gość z dawnych wieków, jak np. rycerz krzyżacki, Lew Sapieha czy niedoszła pasażerka Titanica.
W przystępny i okraszony humorem sposób czytelnik poznaje kilka faktów z dziejów Polski. Warto zauważyć także ilustracje w wykonaniu Nikoli Kucharskiej, które idealnie dopełniają książkę. Pewne fragmenty są także przedstawione w formie komiksu, co urozmaica czytanie.

W przystępny i okraszony...

Świetna pozycja dla młodszych czytelników. Oryginalny pomysł, ciekawa historia i dużo humoru. Zacny początek nowej serii.

Rodzina Bielskich od ponad stu lat zajmuje mieszkanie w starej warszawskiej kamienicy. Przez cały ten czas w spiżarni obok kuchni brakowało drzwi, ponieważ nigdy nie udało się znaleźć czegoś, co pasowałoby do nietypowych wymiarów framugi. Pewnego dnia pan Bielski, pracownik muzeum i zapalony zbieracz staroci, kupuje zabytkowe i mocno sfatygowane drzwi, które nie tylko pasują idealnie, ale nawet zamykają się na klamkę. Mało tego – ktoś właśnie w nie puka!

Pierwszym niezwykłym gościem Bielskich jest młody Spytko, trefniś i zapasowy błazen króla jegomości Zygmunta Pierwszego, który dogląda korytarzy w królestwie czasu. Wyjaśnia on zaskoczonym lokatorom, że właśnie uruchomili w swojej spiżarni przesmyk pomiędzy wiekami. Przejście z jednego czasu w inny umożliwiają zabytkowe drzwi, które zaginęły ponad sto lat temu. Teraz, gdy wróciły na swoje miejsce, Bielscy mogą spodziewać się wielu niezapowiedzianych wizyt. W dodatku gości z przeszłości należy podejmować tak, by nie odczuli szoku cywilizacyjnego. Tata historyk będzie w swoim żywiole, chociaż – podobnie jak dwunastoletni Staś – przeżyje niejedną nerwową chwilę.

Oprócz regularnie powracającego Spytka, wielbiciela lemoniady i coli, drzwi spiżarni przekroczą jeszcze: szlachetnie urodzony Wilibald von Ohlau, rycerz w służbie Zakonu Szpitalników Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (wspomniany Krzyżak na dopingu),rozgadana Kaśka, taszcząca pranie króla Jana („Praczką jestem i króla jegomości giezła i gacie do stawu niosę prać”),przerażony uczeń i ścigający go bakałarz („Za każdą linijkę tekstu rzyć mu wygarbuję!”),wiking, który pozostawił po sobie tylko hełm oraz pusty garnek po bigosie, schorowany żołnierz z epoki napoleońskiej, wielki kanclerz litewski Lew Sapieha, kot z nieustalonego stulecia, miły pan z tacą ciastek zygmuntówek oraz rosyjscy żołnierze. Każda z tych wizyt będzie nie lada wyzwaniem dla współczesnej rodziny oraz sprawdzianem ich historycznej wiedzy. Przy okazji skorzystają też młodzi czytelnicy, którzy z krótkich, rysunkowych historyjek zamieszczanych po każdym rozdziale dowiedzą się, „co Stanisław już wie” („opłaca się mieć tatę historyka”).

Książkę Marcina Przewoźniaka przeczytałam szybko i z prawdziwą przyjemnością. To wciągająca, zabawna historia, która w nienachalny, atrakcyjny sposób przemyca wiedzę o dawnych wiekach. Zderzenie staropolskiego z nowopolskim okazało się kapitalnym pomysłem: jest nie tylko źródłem komicznych scen, ale też uzmysławia młodym czytelnikom, że istniał kiedyś świat bez telefonów, tabletów i pralek – i jakoś się żyło. Dodatkową atrakcję stanowią liczne komiksowe rysunki Nikoli Kucharskiej, które upodabniają „Puk, puk! Zastałem króla” do uwielbianego przez dzieci „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinney`a. Czego chcieć więcej? Niczego – poza drugą częścią, oczywiście.

Recenzja opublikowana na blogu:

Okazuje się, że historia może być nadzwyczaj ciekawa... Wystarczy tylko wspaniała wyobraźnia, nietypowy pomysł i magiczny przedmiot, który potrafi przenieść nas w czasie :-) "Puk, puk! Zastałem króla?" to rewelacyjna książka, dzięki której "poznajemy historię z zupełnie innej strony" :-) Wszystko zaczyna się w jednym z mieszkań stuletniej kamienicy... Stanisław mieszka tam ze swoją rodziną, pewnego dnia jego tato na targu staroci kupuje zabytkowe drzwi, które o dziwo idealnie pasują do ich spiżarni. Od tego momentu w mieszkaniu dzieją się rzeczy niesłychane. Okazuje się, że te drzwi to tunel czasu... Dzięki nim Staszek ma okazję poznać historię w zupełnie inny sposób niż czytając podręcznik do historii. Może spotkać się z zabłąkanym rycerzem krzyżackim, błaznem Zygmunta Starego, nadworną praczką Jana III Sobieskiego lub żołnierzem z armii Napoleona... Tacy goście to duże wyzwanie dla rodziny Bielskich, ale i ogromna przygoda ;-) :-) Taki pomysł zresztą wprowadza do fabuły mnóstwo zabawnych sytuacji. "Puk, puk! Zastałem króla?" to książka, którą czyta się jednym tchem... Dodatkowo ogromnym jej atutem jest fakt, że dzięki niej każdy nastolatek poznaje najważniejsze fakty z naszej historii. Nie wiem jak wy, ale ja to kupuję ;-) :-) I oczywiście polecam :-)

Jak tu się oprzeć wypraniu gaci królowi? Oto rewelacyjna książka, która wprost zaraża miłością do historii. Odkąd przez drzwi w starym domu Stanisława zaczynają przybywać licznie goście z dawnych czasów, nic nie pozostaje na swoim miejscu (włącznie z bigosem). Przygoda goni przygodę, a do tego można zdobyć, zupełnie niechcący i całkowicie przypadkiem, mnóstwo wiedzy o tym, jak się kiedyś żyło i co się wtedy działo.

Puk, puk. Zastałem króla?
Książka napisana prostym, przystępnym językiem dla młodego odbiorcy. Wszelkie zwroty, które mogłyby być niezrozumiałe dla czytelnika są wytłumaczone w oryginalny sposób, bo oprócz opisu są poparte rysunkami przedstawiającym daną rzecz/osobę /miejsce/pojęcie. W ogóle ilustracje w książce są bardzo pomysłowe. Samo połączenie opowiadania z elementami komiksu sprawia, że książka szybciej "się czyta" i nie nudzi się po kilku stronach.
_
Historia rodziny Bielskich, którzy z dnia na dzień stali się najbardziej odwiedzaną rodziną w mieście(przez różne postacie historyczne) jest, choć niesamowita, to pouczająca. Dzieciaki z pewnością chętnie poznają perypetie wynikające z wizyt ludzi z przeszłości. W końcu nikt nie wie kto zapuka w Twoje drzwi...

Puk, puk. Zastałem króla?

• Dla dzieci
  • XBiblio łopaciński - dzieci
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Zielona Sowa
  • Dla starszych dzieci
  • Serie

Dodaj cytat z książki Puk, puk! Zastałem króla?