Tajemny szyfr

Okładka książki Tajemny szyfr Terry Brennan
Okładka książki Tajemny szyfr
Terry Brennan Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Strefa Sensacji kryminał, sensacja, thriller
Strefa Sensacji
The sacred cipher
Wydawnictwo Święty Wojciech
2018-03-10
2018-03-10
Małgorzata Bortnowska
sensacja tajemnica szyfr niebezpieczeństwo przygoda Egipt Jerozolima Nowy Jork

Słabiutkie to, przewidywalne, pełne schematów i uproszczeń... Zaciskałem zęby, żeby doczytać do 100 strony i móc się w miarę obiektywnie wypowiedzieć... Sztuczne postacie, sytuacje grubymi nićmi szyte. Męczące.

Akcja powieści: „Tajemny Szyfr” rozgrywa się we współczesnym Nowym Jorku. Tom Bohannon, dyrektor fundacji Bowery Mission dowiaduje się, że podczas remontu jednej z kamienic robotnicy znaleźli sejf, a w nim zabytkowe księgi i rękopisy. Mężczyzna okazał bardzo duże zainteresowanie tą niespodzianką, która na dodatek okazała się bezcenna. Postanowił więc iść tym tropem i rozszyfrować oraz przetłumaczyć te zwoje. Tom wiedział, że czeka go nie lada wyzwanie. Czekał go także bój, w którym mógł walczyć tylko on sam. Musiał zdecydować, czy klucz do zagadki jest wart spotkania z człowiekiem, z którym nie rozmawiał od ponad dziesięciu lat.
Zatem od czego tu zacząć? To przecież nie taki szyfr z jakim Tom miał do czynienia podczas II wojny światowej. Z czym go porównać? Przecież wszystkie litery były pomieszane w przypadkowych szeregach. W momencie wyruszenia w podróż, która miała na celu odkodowanie tajemnego szyfru, w jego grupie znajdowali się: Rodriguez - niepraktykujący katolik, Larsen, którego wychowano na członka Kościoła Episkopalnego, ale ostatecznie nie przynależał do żadnej wspólnoty, Rizzo, którego wiara okazała się tajemnicą dla wszystkich i Bohannon - chrześcijanin, stawiający liczne pytania i wciąż poszukujący odpowiedzi.
Czy ten dziwacznie dobrany kwintet podejmie się samodzielnego śledztwa, które mogło wywołać silne zawirowania w dwóch wielkich religiach świata?
Czy byli tego godni?
Czy byli też do tego zdolni?
A może byli szaleni?
Przeczytajcie, jeśli lubicie takie historie to bardzo zachęcam. Wraz z bohaterami będziecie przemierzać nieznane wody, nie mając pojęcia jak i kiedy skończy się ta wyprawa. I choć powieść ta to fikcja literacka, to znajdują się tu takie fakty historyczne jak np. przed ponad stu laty do Bramy Warrena w Jerozolimie można było dostać się jedynie wąskim szybem, zaś na dostęp do tego szybu pozwalano niezmiernie rzadko. W roku 1967 Ministerstwo Spraw Wyznaniowych Izraela wyraziło zgodę na wykopaliska archeologiczne, które trwały przez dwadzieścia lat i umożliwiły odkrycie fragmentów Zachodniej Ściany Płaczu.
A więc ta książka: „Tajemny Szyfr”, Drogi Czytelniku zabierze Cię w podróż w czasie i przestrzeni do XIX - wiecznego Egiptu, Jerozolimy oraz do współczesnego Nowego Jorku.
Jeśli masz ochotę na taką podróż, to nie trać czasu i usiądź do czytania.
Powodzenia!
Polecamy: Dobre Recenzje

Naprawdę udany thriller historyczny à la Dan Brown. Mało znany prawdopodobnie dlatego, że został opublikowany przez katolickie wydawnictwo i sporo potencjalnych czytelników pomyślało/myśli, że będzie to jakiś drętwy tekst. Tymczasem zagadka jest konkretna i przy okazji jej rozwikływania przez bohaterów można się sporo dowiedzieć o różnego rodzaju ciekawostkach z przeszłości. Książka jest podzielona zasadniczo na dwie części. W pierwszej akcja dzieje się w bibliotekach i gabinetach naukowców, którzy przygotowują się — nazwijmy to — intelektualnie do działania. Druga część to już 100% sensacji. Choć to debiut powieść jest napisana przystępnie i czyta się ją bez problemów. Autor jest dziennikarzem, więc ma już spore doświadczenie w operowaniu słowem pisanym. Oczywiście pojawiają się w tekście fragmenty traktujące o wierze w Boga, ale jest ich niewiele, i zajmują raptem kilkanaście stron. Zresztą pod koniec książki wątek religijny zmierza w... hmm... „intrygującym” kierunku.

Trochę z mieszanymi uczuciami czytałem ten thriller – z jednej strony niesamowity pomysł na akcje, gdzie pojawia się motyw odkrycia Świątyni ukrytej pod wzgórzem Świątynnym i meczetem, który tam stoi i za to wielki plus.

Z drugiej strony, choć autor stara się ukazać kwestie wiary w tej książce, to chwilami wydaje się, że postacie nie są aż tak głęboko wierzący czy oddani Bogu, jak można byłoby tego oczekiwać.

Niewątpliwie zaletą są fasynujące opisy Izraela z czasów obecnych, jak i historii Wzgórza Świątynnego, także jako kryminał polecam, natomiast czytelnikom szukającym bardziej głębszych i budujących wartości duchowych, polecam powieści Janette Oke

Terry Brennan to amerykański dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera, który przez jedenaście lat pełnił funkcję wiceprezesa fundacji Bowery Mission zajmującej się organizowaniem pomocy dla bezdomnych nowojorczyków. ,,Tajemny szyfr" jest jego debiutancką powieścią, za którą otrzymał Srebrny Medal w konkursie magazynu ForeWord Reviews.

Współczesny Nowy Jork. Podczas remontu kamienicy ekipa budowlana odkrywa tajemne pomieszczenie z sejfem i mnóstwem antyków. Tom Bohannon, dyrektor fundacji Bowery Mission, do którego należy kamienica wyjmuje z sejfu zabytkowe księgi, zwoje, rękopisy i broszury ozdobione złoceniami. Jest bardzo zaintrygowany znaleziskiem i prosi szwagra Joego Rodrigueza, który jest bibliotekarzem oraz doktora Richarda Johnsona, by pomogli mu odczytać zwój zapisany znakami nieprzypominającymi żadnego znanego alfabetu. Zadanie okazuje się trudne, a do tego ktoś podąża ich śladem i stara się nie dopuścić do rozszyfrowania zagadki.
Dziewiętnastowieczny Egipt. Angielski pastor Charles Haddon Spurgeon przemierza dzielnicę Attarine w poszukiwaniu antyków i starożytnych rękopisów biblijnych. Od ulicznego handlarza kupuje grawerowaną tubę z dziwnymi symbolami złożonymi z długich, krętych linii splecionych na krwistoczerwonym tle, w której znajduje się pergaminowy zwój. Wkrótce odkrywa, że zwyczajnie wyglądający zwój jest jednym z najniebezpieczniejszych dokumentów, jakie istnieją i są ludzie, którzy nie cofną się przed morderstwem, by go zdobyć lub zniszczyć.

Autor wykreował ciekawych i oddanych swoim pasjom bohaterów, którzy pomimo niebezpieczeństw dążą do rozszyfrowania zagadki zwoju. Joe Rodriguez wychowany na Południowym Bronksie, syn imigrantów z Puerto Rico kieruje oddziałem czasopism w centrum badawczym nowojorskiego systemu bibliotek publicznych. Jest magikiem komputerowym i jednym z najbardziej szanowanych apologetów bibliotekoznawstwa w kraju. Wykorzystuje całą swoją wiedzę i doświadczenie, by pomóc szwagrowi utworzyć katalog woluminów znalezionych w kaplicy. Doktor Richard Johnson kieruje katedrą historii starożytnej na Uniwersytecie Columbia i jest członkiem Muzeum Brytyjskiego. Od dziesięciu lat prowadzi spór z Tomem i początkowo zalewa go fala wściekłości na samą myśl o współpracy z nim nad rozszyfrowywaniem demotycznych znaków. Stopniowo jednak ogarnia go ekscytacja, radosne podniecenie, jak przed kolejnym poszukiwaniem skarbu. Rozszyfrowanie znaczenia zwoju budzi w Tomie reportera śledczego. Uwielbia takie śledztwa i ekscytujący dreszcz gonienia za nieznanym. Mężczyźni przeżywają wspólnie mnóstwo emocji: frustrację, złość, wrogość, lęk, smutek, strach, ale żadne zagrożenia ani lęki nie zmniejszają ich pragnienia, by zrozumieć przesłanie zwoju.

Choć powieść jest fikcją literacką, to niektóre elementy fabuły zostały oparte na faktach np.: Bowery Mission jest jedną z najstarszych i najprężniej działających instytucji służącej potrzebującym mieszkańcom Nowego Jorku, historia kamienia z Rosetty eksponowanego od 1802 roku w londyńskim Muzeum Brytyjskim też jest prawdziwa. Sir Edward Elgar-angielski kompozytor romantyczny istniał w rzeczywistości i był wielbicielem zagadek, łamigłówek i szyfrów.

Terry Brennan za pomocą powieści zwraca uwagę, na to co się dzieje na Wzgórzu Świątynnym, do którego muzułmanie praktycznie zamknęli dostęp nawet dla legalnych badań znanych archeologów. Przedostanie się w pobliże Wzgórza jest niemożliwe, chyba że jest się wyznawcą islamu. Naukowcy nie mogą uzyskać pozwoleń na jakiekolwiek badania na tym obszarze, dlatego że muzułmanie boją się, żeby nie odkryto dowodów potwierdzających istnienia żydowskiej Świątyni na Wzgórzu. Muzułmańska organizacja religijna Waqf demoluje Wzgórze Świątynne, bezkarnie niszczy niezastąpione pamiątki, chce udaremnić wszelkie roszczenia Żydów do Wzgórza. Bohaterowie powieści dążąc do rozwiązania zagadki zdają sobie sprawę, że to co odkryją, może stać się międzynarodową bombą historyczno-dyplomatyczną, a spór Izraelczyków z muzułmanami w każdej chwili może doprowadzić do zamieszek.

,,Tajny szyfr" to wciągająca powieść, w której Czytelnik znajdzie starożytne historie, legendy o Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, zagadkę lingwistyczną, zapalonych naukowców dążących uparcie do rozwiązania zagadki sprzed tysięcy lat i gwałtowne próby udaremnienia poszukiwań. Nieoczekiwane zwroty akcji, niespodziewane rozwiązania i pełnokrwiści bohaterowie, to atuty tej powieści. Jeśli macie ochotę na taką przygodę, to zachęcam do czytania:)

Współczesny Nowy Jork. Podczas remontu...

• Przygodowe
  • 2015-2018
  • Do przeczytania w 2021
  • Thriller kościelny

Dodaj cytat z książki Tajemny szyfr