CLUE. Zagadka zegara maltańskiego

Okładka książki CLUE. Zagadka zegara maltańskiego Jørn Lier Horst
Okładka książki CLUE. Zagadka zegara maltańskiego
Jørn Lier Horst Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Clue (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Clue (tom 2)
Smak Słowa
2015-10-15
2015-10-15

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Operacja Król Kempingu Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Król ... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...

Z więzienia ucieka złodziej, który wychował się w Zatoce Okrętów. Oczywiście nie może to przejść bez echa i młodzież wplątuje się w niebezpieczną sprawę, w której gra toczy się o jakieś 30 milionów koron. Przy okazji przyjezdny zegarmistrz znajduje w zepsutym zegarze w pensjonacie czyjś dziennik. Okazuje się, że należał do matki Cecilli - musiała go tam włożyć w pośpiechu niedługo przed śmiercią. Kim jest tajemniczy L.? Co matka robiła przed śmiercią?
Ta część była już bardziej prawdopodobna, stąd moja wyższa ocena. Polubiłam bohaterów i bardzo wciągnęła mnie zagadka śmierci Iselin, co do której wskazówki są bardzo oszczędnie dozowane.
Książkę na pewno można polecić młodym miłośnikom kryminałów i Norwegii. Takiej innej, bo letniej i ciepłej.

Kryminał jak się patrzy, choć dla młodszego czytelnika to nie zaniża standardów, wręcz przeciwnie czyta się z dużą przyjemnością. Zwłaszcza że w dorosłych kryminałach istnieje tendencja do epatowania makabrą, kto, co bardziej krwawo wymyśli, tu można od tego odpocząć, wciąż delektując się kryminalną zagadką.

Kolejna część o małych i detektywach. Jak w pierwszej części zadają sobie filozoficzne pytania, tym razem ich myśli podążają myślami św. Augustyna z Hippony na temat zagadki czasu. Główni bohaterowie są dociekliwi, spostrzegawczy, sprytni a przede wszystkim odważni. W tej części zaczynają się wyjaśniać sprawy związane z tajemniczym zaginięciem a potem śmiercią matki Cecilii.

Serię CLUE łączy motyw tajemniczego zaginięcia mamy Cecilii. Następujące po sobie tomiki odsłaniają kolejne zdarzenia sprzed zniknięcia kobiety, być może przybliżają czytelnika do rozwikłania zagadki. Na pewno te szczegóły są ważne dla dziewczynki, która nie pogodziła się z dziwną śmiercią matki.
W Zagadce zegara maltańskiego Cecilia, Une, Leo i dzielny mały Egon stają przed próbą rozwikłania sprawy ucieczki z więzienia Leviego Hildonena i tego, gdzie ukrył skradzione precjoza, sztabki złota i tytułowy zegar Zakonu Maltańskiego.
Książka trzyma w napięciu, bohaterowie przeżywają czasami mrożące krew z żyłach przygody.
Sprawnie skrojony motyw kryminalny, a do tego nieco filozofii – tym razem dzieci i czytelnik mogą zastanowić się nad pojęciem czasu: czym on jest ? Krótka notatka o Św. Augustynie uzupełnia rozważania o czasie.

W Zagadce zegara maltańskiego Cecilia, Une, Leo i dzielny mały Egon stają...

Książka "Zagadka zegara maltańskiego" jest moim zdaniem wybitna. Kupowałam tą książkę z niechęcią, lecz gdy wróciłam do domu i przeczytałam I rozdział, nie mogłam się od niej oderwać. Książka jest chwilami zaskakująca, nieprzewidywalna, tajemnicza, a czasami trochę wzruszająca. "Zagadka zegara maltańskiego" opowiada o przyjaciołach którzy rozwiązują trochę nietypowe zagadki, przez które czasami mają problemy. Zachęcam do przeczytania tej książki nie tylko młodzieży, ale też dorosłym. Polecam tą książkę również tym którzy nie cztali części pierwszej. Podsumowując książka świetnym kryminałem!
kari2004

Czas na kolejną zagadkę do rozwiązania.

Czy zastanawialiście się czym jest czas? Jak można zdefiniować to pojęcie, które towarzyszy nam codziennie? Niby proste, ale jednak nie da się dokładnie określić pojęcia czasu. W kolejnej części serii CLUE – „Zagadce Zegara Maltańskiego” Jorn Lier Horst stara się przybliżyć nam pojęcie czasu odwołując się do filozofa Aureliusza Augustyna. Młodzi detektywi znów mają zagadkę do rozwiązania, a czas ucieka…

„Czasu nie można mieć albo nie mieć. Czas jest czymś, co się bierze. Z czego się korzysta.”

Minęło kilka tygodni od rozwiązania ostatniej zagadki kryminalnej. Cecilia, Leo, Une i uparty pies Egon tym razem mają do rozwiązania zagadkę związaną z kradzieżą Zegara Maltańskiego ze sklepu jubilerskiego. Jeden ze złodziei właśnie uciekł z więzienia i młodzi detektywi podejrzewają, że ukrywa się w okolicy. Czy i tym razem uda im się znaleźć na tyle wskazówek, by rozwiązać zagadkę?

„Zagadka Zegara Maltańskiego” to druga część kryminalnej serii dla młodzieży CLUE. Autor miał fenomenalny pomysł stworzyć taką serię, która jest jednocześnie pouczająca, ciekawa i przesycona tajemnicą. Zapewne zaciekawi niejednego młodego czytelnika, jak i również może oczarować starszych wyjadaczy. W „Zagadce Zegara Maltańskiego” mamy kolejną kryminalną sprawę do rozwiązania i razem z bohaterami zbieramy wskazówki, które mogą nas doprowadzić do rozwiązania i złapania sprawców kradzieży.

„Czas zawsze posuwa nas do przodu. Nigdy do tyłu. I dlatego nie można nic zrobić później.”

Autor zadbał o to, by czytelnik nie nudził się podczas czytania. Młodzi książkomaniacy są niezwykle wymagającymi czytelnikami, dlatego książki dedykowane głównie do nich muszą być wyjątkowe. Horst włożył w pisanie całe serce i pasję do kryminałów. Język i styl są na wysokim poziomie, a cała zagadka jest nieprzewidywalna. Akcja biegnie do przodu, nie zwalniając tempa do ostatniej strony. Fabuła jest dobrze dopracowana, przez co czytanie staje się jeszcze bardziej ekscytujące.

Bohaterów już znamy – ci pierwszoplanowi się nie zmieniają. Natomiast zmieniają się goście pensjonatu „Perła”. Poznajemy bliżej niektóre postacie drugoplanowe, które wprowadzają jeszcze więcej tajemnicy.

W tej części, by rozwiązać zagadkę bohaterowie muszą zmierzyć się z pojęciem czasu. Każdy z nich zastanawia się nam swoją definicją i starają się dojść do takich samych wniosków jak filozof Św. Augustyn z Hippony. Dzięki temu czytelnicy mogą poznać trochę historii oraz zapoznać się z postacią filozofa. Krótki życiorys o nim znajduje się na końcu powieści.

Seria CLUE jest i ciekawa, i pouczająca. Myślę, że młode umysły chętnie będą chłonąć historię Cecilii, Leo, Une i Egona oraz poznawać najwybitniejszych filozofów na świecie. „Zagadkę Zegara Maltańskiego” polecam każdemu, nie tylko młodzieży, bo to naprawdę bardzo dobrze napisana książka, która wiele daje i pozostawia po sobie wyjątkowe książkowe wspomnienia.

Czas na kolejną zagadkę do rozwiązania.

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tutaj, książka jest doskonale przygotowana dla młodego czytelnika: czcionka, długość rozdziałów, prosty język, konstrukcja fabuły. Na początku książki autor przedstawił nam krótką charakterystykę naszych głównych bohaterów a na końcu pogłębimy wiedzę o czasie. Gdyby ktoś sięgnął po "Zagadkę zegara maltańskiego" bez znajomości pierwszego tomu, znajdzie tu sporo skrótowych informacji kto kim jest i co działo się w życiu bohaterów wcześniej. Jednak polecam czytanie we właściwej kolejności, nie zepsujecie sobie dobrej zabawy odkrywając tajemnice w odpowiednim czasie. Ja osobiście jestem zafascynowana tą serią i z rosnącą niecierpliwością czekam na dalsze przygody nieustraszonych nastolatków!

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/02/jrn-lier-horst-zagadka-zegara.html

Troje wiernych sobie przyjaciół i nie mniej wierny im pies, to czy do przygody trzeba czegoś więcej, chyba jedynie sprawnego pióra, które też tutaj mamy. Po książkach dla dorosłych z przyjemnością sięgnęłam po Horstowe "młodzieżówki".

Każda z części serii ma też mocną podbudowę filozoficzną, a myśleć jak filozof wbrew pozorom wcale nie jest łatwo o czym przekonają się nasi bohaterowie.

Opinia dotyczy "Zagadki Salamandry" i drugiego tomu "Zagadki Zegara Maltańskiego"

Nazwisko Horsta jeszcze do nie dawna nie było u nas praktycznie znane i pewnie tylko osoby będące na bieżąco z literaturą zagraniczną wydawaną poza naszymi granicami słyszały o tym norweskim pisarzu.

Teraz już mamy u nas jego trzy kryminały z serii o komisarzu Wistingu i jego córce (Jaskiniowca, Poza sezonem i Psy gończe) i myślę zwiększającą się grupę wielbicieli jego pisarskich dokonań. Po klimatycznych kryminałach dla dorosłych wydawnictwo Smak Słowa przygotowało coś dla młodszego czytelnika autorstwa Horsta. Są to mini powieści z serii Clue opowiadające perypetie grupy nastolatków zmuszonych do podjęcia na własną rękę śledztw kryminalnych. Do rąk czytelnika trafiły w tym roku dwie powieści, po nowym zaś pojawią się dwie kolejne zamykające serię.

Na każdą powieść składają się odrębne wątki dotyczące jakieś sprawy kryminalnej oraz jeden będący spoiwem całej serii. Miejscem akcji jest Pensjonat leżący nad Zatoką Okrętów oraz jego okolice. Główną bohaterką, z której perspektywy narrator opowiada historię jest Cecilia córka właściciela Pensjonatu. Towarzyszyć jej będzie najlepsza przyjaciółka Une ze swym psem Egonem oraz Leo, który niedawno wprowadził się do Pensjonatu wraz ze swoją matką, która tam podjęła pracę zastępując zmarłą przed rokiem matkę Cecili.

Pierwszy tom otwiera scena, w której Cecilia znajduję nad wodą zwłoki mężczyzny. Tam też poznaje 13 letniego Leo, który właśnie się wprowadził ze swoją matką do Pensjonatu. Policja uznaje, że śmierć mężczyzny to tragiczny wypadek polegający na tym, że łódź, którą płynął mężczyzna rozbiła się niefortunnie o skały. Cecilia ma jednak przeczucie, że przyczyna śmierci mężczyzny może mieć całkiem inny powód. jej przypuszczenia wzięły się z tego, że gdy znalazła zwłoki były przy nich świeże ślady stóp. Ktoś widział trupa, lecz nie zawiadomił policji. Trójka nastolatków szybko tworzy zgraną grupę i w jakiś naturalny sposób rozpoczyna swoje własne śledztwo. Obeznany w elektronice i oprogramowaniu Leo od początku staje się specem od fotografii i tropienia śladów w internecie. Głównym miejscem ogniskującym wydarzenia jest Pensjonat, do którego trafiają różne osoby mogące być podejrzane w sprawie Zagadki Salamandry, której nazwa wzięła się od tatuażu znajdującego się na ramieniu martwego mężczyzny.

W Zagadce Salamandry oprócz prowadzonego przez nastolatków śledztwa ujawnia się inny wątek, który podejrzewam będzie spajać całą 4 tomową serię. Chodzi tu o to zagadkową śmierć matki Cecili, która miała miejsce przed rokiem. Matka Cecili podobnie jak mężczyzna z wytatuowaną salamandrą została znaleziona w wodzie. Nikt nie wie, co się wydarzyło i co było bezpośrednio przyczyną śmierci. czy Cecilia zrozumie tamte wydarzenia i odkryje co przytrafiło się jej matce? Mam nadzieje, że dowiem się po nowym roku.

Cała opinia dotycząca dwóch tomów znajduje się na moim blogu: https://ksiazkizklimatem.wordpress.com/2015/12/10/jorn-lier-horst-zagadka-salamandry-oraz-zagadka-zegara-maltanskiego/

Na samą myśl przeżycia drugiej przygody z bohaterami serii Clue aż przeszedł mnie dreszcz :) Poważnie! Jednocześnie zastanawiałam się czy po wielkim WOW po pierwszej części, ta mnie przypadkiem nie rozczaruje, no bo czym niby miałby mnie autor jeszcze zaskoczyć? A jak było?

Zatokę Okrętów obiega informacja o zbiegu z więzienia, który przepadł jak kamień w wodę. Może nie byłoby w tej wiadomości nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że zbieg w dzieciństwie mieszkał właśnie w tych stronach. Cecilia, Leo i Une od razu zaczęli "węszyć". Koniecznie chcieli poznać historię Leviego Hildonena. Wkrótce w pensjonacie "Perła" zaczęły dziać się niepokojące rzeczy, a na domiar złego Cecilia znalazła coś, co ze zdwojoną siłą kazało jej myśleć o wydarzeniach sprzed roku, kiedy to podczas jednego z przyjęć w pensjonacie zaginęła jej matka. Celowo nie zdradzam nic więcej z treści, by nie psuć Wam zabawy. Gwarantuję jednak, że napięcie towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony... hmmm nawet po rozwiązaniu zagadki :)

Ach, ależ emocjonująca historia! Strasznie cieszę się, że autor oprócz nowej, fascynującej zagadki postanowił rozbudować wątek śmierci matki Cecilii - sama nie wiem, która sprawa interesowała mnie bardziej! Nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie! Chcę więcej, i więcej i więcej! Tym razem młody czytelnik próbując rozwiązać zagadkę zegara maltańskiego mógł zastanowić się nad upływającym czasem i samym pojęciem czasu, który wcale nie jest łatwy do sprecyzowania.

Na końcu książki znajduje się pierwszy rozdział kolejnej części i... czytałam z otwartą buzią :) Dwie stopy? Czy to nie brzmi niepokojąco? Nawet gdybyście oglądali tylko taki film, prawda? Oj nie mogę się doczekać kolejnej części, która ma się ukazać w styczniu :)

• Literatura młodzieżowa
  • 2015