Narkotyki. Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix

Okładka książki Narkotyki. Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Ventigo Media informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Ventigo Media
2017-06-30
2017-06-30

I have spoken - reszta należy do was. 🙂 Tak zakończył tę świetną książkę Witkacy. Bardzo, bardzo mi się podobała. 1930r. Poczytałam też biografię, w gruncie rzeczy to samouk. Podziwiam szczerze. Inteligentny, spostrzegawczy z poczuciem humoru. Polecam!

Z jednej strony fantazyjnie napisana, z drugiej zaś bardzo ciekawa pozycja próbująca uciekać lekko w stronę naukowej obserwacji. Zachwyca doskonała harmonia pozornie sprzecznych tych elementów, bogactwo refleksji psychologicznych i społecznych. Pozycja konieczna, zwłaszcza dla zapalonych eksperymentatorów!

Ramota. Chwilami koszmarna – ze zdaniami tysiąckrotnie złożonymi, pretensjonalnymi makaronizmami, stylem wykwintnym, kompletnie nieprzystającym do melodii czworaków, którą ryczymy na co dzień. Ramota, a jednak zapiera dech swoją śmiałością. I nie chodzi tu o tzw. momenty, choć w jednym z rozdziałów kobiece narządy płciowe fruwają (dosłownie) w ilościach hurtowych.
Na wstępie Witkiewicz zapowiada, że jego „Narkotyki” są ostrzeżeniem przed używkami. Po mistrzowsku rozgrywa swój mit degenerata i wielkiego narkomana relacjonując nam w sposób bardzo dosadny, niespotykany wcześniej ani później w polskiej literaturze i publicystyce, konsekwencje korzystania z substancji psychoaktywnych. Co ciekawe, wyprzedza epokę, zaliczając do nich alkohol oraz nikotynę. Swój, męczący chwilami, wywód prowadzi tak, że nie do końca wiadomo, czy jego esej/eseje są pisane serio czy to kolejny piramidalny żart twórcy. Na pewno żarty kończą się w rozdziale poświęconym korzystaniu z peyotla i jego efektom. Właśnie efektom a nie konsekwencjom. „Peyotl” to dokładny zapis eksperymentu, jaki pisarz/malarz przeprowadza na sobie, jego „magical mystery tour” po umyśle zarażonym kaktusem. Powiedzieć, że śmiałe, to mało. Witkiewicz o ponad ćwierć wieku wyprzedza cieszących się w pewnych kręgach kultową sławą popkulturowych guru z okolic bitników, Kena Kesseya i Timothy’ego Leary’ego. Wyprzedza, a sposób w jaki relacjonuje swoją psychodeliczną podróż – pozbawiony „poezji”, wzniosłości i tym podobnych nadpisań, sprawia, że staje się wciąż niedościgłym liderem o opisie ludzkiego szaleństwa/słabości/głupoty/ciekawości czy czego tam jeszcze można się doszukać.
Ale „Narkotyki” to nie tylko psychodeliczny lot. Drugim, nie mniej ciekawym wątkiem tej książki są uwagi o Polakach. Witkiewicz nie był ich entuzjastą. Łatwo to wyczytać w rozdziałach o nikotynie i alkoholu. W wielkim finale już nie trzeba grzebać w literach, żeby zobaczyć, co ten arcytwórca przeklęty myślał o rodakach.
Są tu jeszcze refleksje na marginesie. Smakowite, bo dotyczą literatury i mediów. Smakowite tym bardziej, że widać, że nic się nie zmieniło. Wręcz jest gorzej.
Trudno się to czyta. Ale warto. Facet był naprawdę Dużym Gościem.

Na...

polecam, jako książkę o profilaktyce antynarkotykowej ;)
każdego narkotyku są przedstawione zalety i wady, z czego te drugie zawsze przeważają.

polecam, jako książkę o profilaktyce antynarkotykowej ;)

Świetna rzecz i bardzo ciekawa. Wiele celnych obserwacji, ale przede wszystkim wypowiedzianych w kapitalnym stylu. Warto szczególnie dla opisu wężowych, przepełnionych elementami podświadomości wizji po zażyciu peyotlu. Zabawny appendix.

Dodaj cytat z książki Narkotyki. Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix