rozwińzwiń

Etyka solidarności oraz Homo sovieticus

Okładka książki Etyka solidarności oraz Homo sovieticus Józef Tischner
Okładka książki Etyka solidarności oraz Homo sovieticus
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-03-26
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324053629
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część I Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Ocena 7,2
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...
Okładka książki Uwierzcie w koniec świata! Współczesne proroctwo o powtórnym przyjściu Chrystusa Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Ocena 7,2
Uwierzcie w ko... Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel. Część II Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel
Ocena 7,2
Czas ciekawy, ... Leszek Kołakowski,&...
Okładka książki Światłość świata Benedykt XVI, Peter Seewald
Ocena 7,5
Światłość świata Benedykt XVI, Peter...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
382
122

Na półkach:

Warto preczytać, aby więcej rozumieć.

Warto preczytać, aby więcej rozumieć.

Pokaż mimo to

avatar
346
346

Na półkach:

Młodszym czytelnikom warto chyba przypomnieć, że pod koniec lat 80-tych XX wieku ksiądz profesor Tischner stał się jednym z pierwszych księży-celebrytów. Obdarzony dowcipem i talentem oratorskim był dyżurnym duchownym polskich mediów. Dość powiedzieć, że jego rozmówcami byli i Adam Michnik i Jarosław Gowin. Wielostronicowe artykuły w największym dzienniku, programy w TVP.

Oczywiście tylko część tej popularności ksiądz Tischner zawdzięczał swojej erudycji. Dużo wynikało z tego, że jego poglądy pasowały szefom mediów w których się pojawiał. Zdecydowanie pro-rynkowy, przestrzegający przed nacjonalizmem i ciemnym, zsowietyzowanym motłochem, a jednocześnie w koloratce, która w tamtych czasach dodawała mu, w oczach znaczącej części społeczeństwa, wiarygodności i autorytetu.

Odgrzebując przez przypadek jego książeczkę, ucieszyłem się, że będę mógł na spokojnie skonfrontować jego diagnozy i rady, pisane ponad 30 lat temu, z obecną rzeczywistością. Co ciekawe najbardziej eksponowane obawy księdza okazały się zupełnie płonne. Strach przed homo sovieticus, jako największą przeszkodą w tworzeniu nowoczesnego społeczeństwa nie znajduje potwierdzenia w historii ostatnich 30 lat. Polacy chętnie przyswoili kapitalistyczną etykę pracy i nieskrępowaną wymianę poglądów. Jeszcze raz swoją rację udowodniła szkoła austriacka, która za największą wadę socjalizmu uznaje brak rynku, a tym samym brak niezakłóconego przepływu informacji pomiędzy jego uczestnikami, a nie sposób organizacji pracy. Duża część diagnoz dotyczących totalitaryzmu i przeszkód w budowaniu prawdziwie wolnego społeczeństwa pozostaje aktualnych. Choćby te o monologicznej koncepcji prawdy w systemach totalitarnych, a więc i kluczowej roli cenzury czy o władzy nad człowiekiem jaką osiąga tyran ograniczając prawo do posiadania. En masse jednak są to dość oczywiste i wtórne konstatacje.

Niestety te pozycje, uznawane za fundamentalne w czasach powstawania dzieła, okazują się w z dzisiejszej perspektywy dość jednorazową, interwencyjną pozycją quasi-filozoficzną, bardziej świadectwem czasu niż dziełem mającym i dziś znaczenie.

Młodszym czytelnikom warto chyba przypomnieć, że pod koniec lat 80-tych XX wieku ksiądz profesor Tischner stał się jednym z pierwszych księży-celebrytów. Obdarzony dowcipem i talentem oratorskim był dyżurnym duchownym polskich mediów. Dość powiedzieć, że jego rozmówcami byli i Adam Michnik i Jarosław Gowin. Wielostronicowe artykuły w największym dzienniku, programy w TVP....

więcej Pokaż mimo to

avatar
541
458

Na półkach: ,

Czytałem kilka razy i jeszcze nie raz przeczytam, dzisiaj niestety to już zapomniana lektura ale ciągle obowiązkowa...

Czytałem kilka razy i jeszcze nie raz przeczytam, dzisiaj niestety to już zapomniana lektura ale ciągle obowiązkowa...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    96
  • Przeczytane
    83
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    5
  • Filozofia
    3
  • Filozofia
    2
  • Filozofia Religia
    1
  • Filozofia i Polityka
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • 52/2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Etyka solidarności oraz Homo sovieticus


Podobne książki

Przeczytaj także