Rilla ze Złotego Brzegu

Okładka książki Rilla ze Złotego Brzegu
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Bellona Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8) Seria: Perły Literatury Młodzieżowej literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8)
Perły Literatury Młodzieżowej
Rilla Of Ingleside
Bellona
2016-01-01
2016-01-01
Ania z Zielonego Wzgórza literaura dziecięca literatura młodzieżowa Lucy Maud Montgomery

Piękna powieść o czasach I wojny światowej i o przemianie głównej bohaterki - Rilli, która z próżnej dziewczyny zmienia się w dojrzałą kobietę. To smutna książka w porównaniu do innych części Ani z Zielonego Wzgórza,ale jednocześnie piękna i poruszająca, jest przepełniona cierpieniem. Czytając ją uroniłam łzę. Uwielbiam Waltera i Rillę.

Rilla to jedna z moich ulubionych bohaterek - z krnąbrnego podlotka zmienia się w dojrzałą, pracowitą kobietę. Wszystko w otoczeniu trudnych czasów I wojny światowej oraz typowej, sielankowej scenerii Wyspy Księcia Edwarda. Moja ulubiona część całego cyklu o Ani Shirley.

Porywająca historia o ciepłych relacjach i zabawnych wydarzeniach przeplatanych smutkiem i melancholią wojny

Rilla - najmłodsza córka Ani i Gilberta - jest jedną z najładniejszych dziewczyn w okolicy. W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa nie zależy jej na nauce, a na zabawach i tańcach. W końcu okres między piętnastym a dziewiętnastym rokiem życia to okres najpiękniejszy, który trzeba dobrze wykorzystać. Jednak radość młodości przerywa wybuch I wojny światowej. Z dnia na dzień...

Na półkach: , , , , , , ,

Lubię ten tom, choć jest chyba najsmutniejszym z całej serii, w końcu sama tematyka nie nastraja optymistycznie. Lubię też tytułową bohaterkę - Rilla jest naprawdę dobrą dziewczyną, choć może trochę próżną na samym początku historii.

Cieszę się, że to już koniec całej serii o Ani, bo choć bardzo lubię zarówno Anię jak i książki o niej, to jednak uważam, że zbyt długie...

(chyba) pierwsza książka nad którą płakałam

"Rilla ze Złotego Brzegu" to książka tak pięknie smutna. Różni się klimatem od poprzednich, raczej radosnych tomów, raczej brak w niej tej sielskości, beztroski, pojawia się strach, oczekiwanie, ale także nadzieja. Rytm życia jest podyktowany przez wojnę. Zarazem jest to ostatnia część "Ani", więc wraz z przeczytaniem jej zamyka się jakaś historia.

Jest to pozycja bardzo...

Jakiś czas temu postanowiłam przeczytać całą sagę o Ani. Pamiętam z dzieciństwa, że jej przygody bardzo mi się podobały i zawsze byłam ciekawa co było dalej. Od pewnego momentu (Wymarzony dom Ani) bardzo brakowało mi jej samej, bo historię przejęły jej dzieci, lub inne poboczne postaci. Rilla ze Złotego Brzegu jednak bardzo mi się podobała, niemal tak samo jak pierwsza...

Książka o wojnie i przemianie mieszkańców ze Złotego Brzegu zwłaszcza Rilli. Najbardziej podobał mi się wątek z dzieckiem wojennym i o czekającym piesku.

7,5/10

7 813