Rilla ze Złotego Brzegu

Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Bellona Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8) Seria: Perły Literatury Młodzieżowej literatura dziecięca
Rilla Of Ingleside
2016-01-01
1977-01-01
Data 1. wydania:
1921-01-01
Bellona
Ania z Zielonego Wzgórza literaura dziecięca literatura młodzieżowa Lucy Maud Montgomery
Rilla Of Ingleside
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8)
literatura dziecięca
2016-01-01
Perły Literatury Młodzieżowej

Ostatnia część przygód Ani Shirley i jej rodziny. Tym razem główną bohaterką jest najmłodsza córka Ani i Gilberta – Rilla, dziewczyna całkiem różna od matki i rodzeństwa – kocha zabawę, nie lubi się uczyć, jest leniwa i nieco próżna. Gdy Rilla kończy piętnaście lat, wierzy, że najbliższe lata jej życia będą niekończącą sielanką. Wybucha jednak I wojna światowa, o której...

Tym tomem kończę swoją przygodę z Anią Shirley (tudzież panią Gilbertową Blythe). Niektóre części serii czytałam w innej niż chronologiczna kolejności, bo momentami byłam już samą Anią zmęczona.
W związku z tym wiedziałam już, że ten tom będzie poświęcony "Wielkiej Wojnie" i że nie każdy z rodziny Blythe'ów z tej wojny wróci.
Mimo to, książkę tą czytało mi się chyba...

Kupiłam specjalnie to wydanie, bo dowiedziałam się, że zawiera dodatkowe trzy rozdziały, których nie ma w pierwotnie wydanej wersji.

W opisie książki na tym portalu jest błąd. Kto przeczyta książkę, ten z łatwością go znajdzie. Ale mniejsza o to. Warto się z nią zapoznać, bo to dojrzała proza, której nie spodziewałam się po LMM. Cała seria o Ani jest dość nierówna - są tomy świetne, dobre i zwykłe zapchajdziury. Rilla na pewno nie należy do tych ostatnich.

Serdecznie wszystkim polecam tą książkę. Co lrawda nie jest ona tak wesoła jak poprzednie ale jest to miła odmiana. Mamy tutaj pokaze co czują osobu w czasie wojny jak żegnają bliskich. Bardzo też podoba mi sie postać Rilli której Mongomery wspaniale pokazała przemiane z próżnej dziewczynki do odpowiedzialnej młodej kobiety.

Dopiero, kiedy po wielu latach wróciłam do tej serii, uświadomiłam sobie jak bardzo brakuje mi tych starych, ciepłych książek. Bo, jest w nich... coś. Nie potrafię określić, czym jest to „coś”. Czy to tylko sentyment? Wracając do tych historii, czułam się jakbym wracała do domu. Nie na zasadzie powrotu do wspomnień z dzieciństwa, to bardziej poczucie takiego dziwnego...

I Wojna Światowa zmienia wszystko. Rodzina i przyjaciele wciąż myślą o sobie. Rilla jest wyjątkowa jak każde dzieci Ani i Gilberta. Tylko nie chce iść ślady swojego rodzeństwa i rodziców.

Po przeciętnych dwóch poprzednich częściach nie spodziewałam się niczego specialnego ale Pani Montgomery po raz kolejny pokazała jak się pisze powieści.
Historia jest bardzo wzruszająca i wciągająca. Główna bohaterka przechodzi dość oczywistą przemianę mentalną. Bohaterowie drógo planowi są interesujący, z zaciekawieniem dowiadujemy się ,,co u nich słychać". Książa porusza...

Druga książka tutaj, której daje komplet gwiazdek. Głównie dlatego, że po tych wszystkich częściach "Ani z Zielonego Wzgórza" - takich w dużej mierze beztroskich, w większości romantycznych, kończących się happy endem, teraz mamy tutaj smutną i pełną tragizmu opowieść o wojnie, jej skutkach, życiu tych, którzy nigdy nie byli pewni, czy zobaczą swoich najbliższych. Gdy już...

Bardzo ciekawie napisane losy dzieci Ani, szczególnie jej najmłodszej córki Rilli. Opowieść przeplatana wybuchem Wielkiej Wojny, strachem, niepokojem i odwagą. Historia jest tu tak sprytnie wpleciona, że czyta się z wielką satysfakcją (nigdy nie lubiłam historii, tym bardziej jest to dla mnie zaskoczeniem). Polecam gorąco.

7 327
    1 954