Turkusowe szale

Bellona
2017-03-17
2014-08-14
literatrura polska Dywizjon 303 Lwowscy Puchacze Zachód wojna fakty lotnictwo

Hołd dla polskich lotników

Ta książka stała się moim uwielbieniem twórczości Remigiusza Mroza. Nie mogłam przebrnąć przez serię z Chyłką i jestem zdania, że ta opowieść wojenna została napisana po prostu świetnie. Nietuzinkowa, poruszony temat ciekawego polskiego dywizjonu w klimacie angielskim, fantastycznie wykreowane postacie, narracja trzymająca napięcie. Czułam się, jakbym oglądała "Top Gun", a bardzo lubię ten film.

Książka, która przeniosła mnie w czasie i w przestrzeni - na Wyspy Brytyjskie podczas II Wojny Światowej.
Świetna przygoda z polskimi lotnikami z trochę mniej znanego dywizjonu niż 303....
Książka oddaje klimat miejsca i czasów, akcja wciąga, postaci można od razu polubić.
Nie zawiodłam się i polecam.

Nie zawiodłam się i polecam.

Moja ulubiona tematyka: II wojna światowa i wątek szpiegowski. "Turkusowe szale" to oparta na prawdziwych dokumentach i wspomnieniach historia 307 Dywizjonu polskich lotników, zwanych Lwowskimi Puchaczami. Autor przyznaje, że większość zdarzeń i postaci jest wytworem jego wyobraźni. Mimo to książkę czyta się z rosnącym zainteresowaniem a lotnicy przypominają "podniebnych kowbojów."

12 marca 2023 roku miałem zacząć czytać książkę, która ukazała się w Wydawnictwie Bellona. Mój wybór padł na książkę pt. "Turkusowe szale", autorstwa Remigiusza Mroza.
Powieść ta opowiada o losach Dywizjonu 307, znanego jako "Lwowskie Puchacze". Mimo, że książka ta jest oparta na prawdziwych wspomnieniach oraz dokumentach, to historia w niej zawarta jest całkowicie fikcyjna.
"Turkusowe szale" rozpoczynają się całkiem nieźle. Lotnicy ze wspomnianego dywizjonu zostali praktycznie całkowicie uziemieni. RAF w żaden sposób nie chcą zaufać polskim lotnikom lub przekazują im najgorsze z możliwych samolotów. Jednak Polacy nie chcą odpuścić i wykorzystują to, co mają i to wbrew zwierzchnikom z RAF-u. Jedna z załóg pokazuje swoje nieprzeciętne umiejętności i sytuacja nieco się poprawia. Polacy mają także inne zmartwienie, gdyż w Dywizjonie ukrywa się szpieg, który przekazuje informacje Niemcom. Wielu próbuje znaleźć owego szpiega, mając po drodze różne przygody. Niektóre z nich są wręcz nierealne.
Tytuł ten jest zakwalifikowany jako powieść sensacyjna. Jednak myślałem, że dużo będzie działo się w powietrzu i niestety zawiodłem się gdyż spora cześć wydarzeń z tej 522 stronicowej książki miało miejsce na ziemi.
Na przeczytanie wspomnianych stron potrzebowałem dziesięciu dni oraz siedmiu posiedzeń. Wynik taki plasuje tę powieść na 99 miejscu wśród 214 książek Przeczytanych Na Tronie. Mnie nie do końca przypadła do gustu, lecz może Wam bardziej się spodoba.

Miałem na półce i jakoś odkładałem na lepsze dni .W ubiegłym tygodniu będąc u teściów w Anglii na święta wybrałem się z teściem do muzeum RAF. Na żywo widziałem samolot defiant. Faktycznie latający słoń w porównaniu do spitfire. A ta wieżyczka strzelca tuż za plecami pilota robi wrażenie.. zgroza..
A książka? Liczyłem na więcej walk powietrznych jak i osiągnięć Dywizjonu 307 który pozostał w cieniu 303ego. Mniej zestrzeleń i osiągnięć? Porównajcie sobie samoloty na których latali. Większość fabuły dotyczy pilota Esskera. Może się podobać ale wolałbym trochę więcej faktów.

A książka? Liczyłem na więcej walk powietrznych jak i osiągnięć Dywizjonu...

To jest zdecydowanie moja ulubiona książka autora.

To jest zdecydowanie moja ulubiona książka autora.

Mam mieszane uczucia. Po pierwszy początek jest (jakieś 200 stron) to się męczyłem strasznie. Potem jest trochę lepiej. Ale dalej to książka jakaś tak pozlepiana z przypadkowych zdarzeń. Czytadło do poduszki może być, ale nie spodziewałbym się jakiś wybitnych odczuć.

Na prawdę nie wiem jak to się stało, że nie przeczytałem tego wcześniej. Genialna powieść!

Nie lubię twórczości Mroza, ale zdarzają się wyjątki, do których należy ta książka

Sensacja, II wojna Światowa, historia związana z Polakami - takie książki chętnie czytam.
"Turkusowe szale" to historia mocno fikcyjna, ale opierająca się na wspomnieniach pilotów 307 Dywizji zwanej "Lwowskimi Puchaczami". Sam pomysł autora oraz inspiracja są bardzo interesujące. Jednak samo wykonanie pozostawia sporo do życzenia.
Choć czytałam książkę z olbrzymim zainteresowaniem to jestem zobligowana zwrócić uwagę na pewne minusy, a dokładnie: chaos w fabule, nie do końca dopracowane sylwetki bohaterów, czy momentami niedopieszczone dialogi. Jedno muszę przyznać autorowi - zainteresował mnie tematem, więc pewnie poszukam innej literatury z tego zakresu.

Choć czytałam książkę z olbrzymim...

• Remigiusz Mróz