Turkusowe szale

powieść historyczna
2017-03-17
literatrura polska Dywizjon 303 Lwowscy Puchacze Zachód wojna fakty lotnictwo

Oficjalne recenzje i

Hołd dla polskich lotników

[ 9 ] Link do recenzji

Znacie dywizjon 303? O bohaterskich lotnikach z Polski pisał nie tylko Arkady Fiedler. Ale w czasie II wojny światowej brytyjskiego nieba broniło więcej eskadr opatrzonych biało-czerwoną szachownicą. Remigiusz Mróz w jednej ze swych pierwszych książek wziął na tapet 307. Dywizjon Myśliwski Nocny Lwowskich Puchaczy i w przejmujący sposób opisał ich przygody w oddziałach...

Genialna

Polecamy fanom literatury historycznej sfabularyzowaną opowieść o przygodach lotników- Lwowskich Puchaczy z Dywizjonu 307.

Jedna z pierwszych książek P. Mroza - jakoś specjalnie mnie nie porwała, tempo akcji średnie, postacie mało wyraźne, mimo, że to w głównej mierze lotnicy dywizjonu walczącego w Rafie.
Szczerze mówiąc nie polecam, chyba, że ktoś już naprawdę nie ma co czytać albo jest bardzo zapalonym i wiernym fanem twórczości Remigiusza Mroza.

Bardzo fajna książka, nawet jak na Mroza.

Nuuuda. Nie wiem czy temat mi nie odpowiadał , czy po prostu "wyrosłam" już z książek Mroza. Bałagan panuje w tej książce, bohaterowie jacyś tacy rozmemłani. Ble.

To pierwsza powieść historyczna, która nie jest lekturą szkolną, a którą przeczytałam.
I…
Bardzo mi się podobała! Co prawda, trochę ją wymęczyłam przez tydzień, ale po prostu nie jestem przyzwyczajona do czytania o beaufighterach, RAF-ie, mauserach HSc, czy messerschmittach 🙈 Żeby przyswoić te wszystkie nazwy, itd., potrzebowałam spędzić trochę więcej czasu na jednej...

Na plus: tło historyczne. Przystępnie nakreślone, plastyczne. Przerysowani, wyraziści bohaterowie-awanturnicy. Nie każdy lubi, ale ja kocham takich.
Na minus: nie za dużo tego szczęścia? (Szczerze, to byłoby mi przykro, gdyby było go mniej.)

TURKUSOWE SZALE pokazują odwagę i ogromną wolę walki Dywizjony 307.
Przy okazji ukazane są relacje między Polakami a Anglikami.
Wszystko Ok tylko trochę mało ... gdyby nie przygoda na wyspie jednego z pilotów - Essker byłoby wręcz nudno ...

Moje pierwsze spotkanie z twórczością R. Mroza. Warto było... Podziwiam wyobraźnię, kunszt. Ciekaw jestem jego kryminałów, political fiction...

Dyskusje

1 554