Gdyby Wenus była chłopcem

Vesper
2006-09-01
2006-09-01
Anna Kaniuka

Książkę kupiłam ładnych kilka lat temu „na wszelki wypadek” na nadmorskim kiermaszu, w razie gdyby nie było pogody. Zaintrygowała mnie okładką z okienkiem i opisem „W pokoju w londyńskim Soho mężczyzna zmienia się w złoto”… Jednak aura sprzyjała kąpielom słonecznym, więc lektura musiała odczekać swoje.

To historia mężczyzny o imieniu Desiree spisana po jego śmierci z nagrań wspomnień jakie pozostawił dla osoby, która w jakimś stopniu była dla niego ważna. Dla osoby, którą znał ze swoich rodzinnych stron. To opowieść o permanentnym poszukiwaniu miłości i akceptacji. Brzmi dość trywialnie, ale warto przeczytać pamiętnik Desiree zwanej także Kupidynem, by dać się zaskoczyć i przekonać jaka była naprawdę.

Opowieść pisana bardzo ładnym językiem z elementami bajkowymi i czasami nierzeczywistymi, ale przez to pięknymi. Wyjątkowa lektura, raczej nie do kupienia w tradycyjnych księgarniach. Ale może ktoś, na jakiejś aukcji będzie chciał odsprzedać. Polecam, bo warto.

To historia mężczyzny o imieniu Desiree spisana po jego śmierci z...

Poniższa opinia ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/ksiazka/gdyby-wenus-byla-chlopcem-o-pedalach-transach-i-pozostalych-zbokach-102017/

Nie przyszedłeś na ten świat, by czerpać garściami ze źródła zwanego MIŁOŚCIĄ. Byłeś drabiną, po której liczni kochankowie wspinali się na szczyt ekstatycznego raju.

Otwierałeś umysły zatwardziałych homofobów. Obdarzałeś pieszczotą emocjonalne sieroty. Tuliłeś do nagich piersi przedstawicieli obojga płci, dając z siebie więcej, niż mogli udźwignąć.

Nadałeś sobie rangę Misjonarza Niezaspokojonych Genitaliów i Zagubionych Dusz.

Wciąż ukierunkowany na innych. Otoczony ludźmi, a jednak samotny.

Wenus z penisem między nogami. Nowy Midas, któremu złoto wyżarło ciało.

Niedoceniona. Pozbawiona medialnego szumu. Poruszająca.

Skondensowana, a jednocześnie rozległa. Biseksualna Iliada, w której rolę Konia Trojańskiego odgrywają transwestyci, do broni sięgają zagorzali przeciwnicy wszelkich dewiacji, rasiści i chłopaczki z sąsiedztwa, gwałcący niewinne dziewczynki.

Przerażająca. Bezgranicznie smutna. Literująca na głos słowo AKCEPTACJA. Niby jest przypowieścią, fikcją literacką, z elementami, do których doczepić mogą się niewierzący w cuda.

Obrazoburcza. Zakrawająca o bluźnierstwo. Stawiająca na równi stworzenie i boga. Ewangelia czy mitologia? Kocham, więc cierpię. Poświęcam się dla dobra ogółu. Biblia człowiecza. Słowo jest ciałem, te zaś uchyla nieba.

Tragedia w kilku aktach. Teatr zużytych kondomów, zdemolowanych mieszkań, wyszukanych burdeli. Brud i piękno. Naturalizm i liryczna pieszczota.

Mądry Sutherland. Odważny Sutherland. Przepełniony empatią wodzirej zdań. Biedny Dėsirėe. Tchórzliwy Dėsirėe. Klucz do chwilowego zapomnienia. Dawca miłości. Chorągiew uzależniona od kierunku wiatru.

Gej. Pedał. Zbok. Ciota. Homo. Ciepłolubny. Queer. Trans. Bi. Obojnak. Gender.

A w tle piękna, surowa Szkocja. Pełna rozczarowanych życiem bezrobotnych, rabusiów i tanich etatowców. I tytuł, jakże adekwatny do meritum sprawy.

Przeczytaj jeśli masz klapki na oczach, uznajesz podział na to co męskie i żeńskie bez stanów pośrednich, jeśli brak Ci zrozumienia, chęci poznania. Nie wydawaj wyroków. Nie jesteś sędzią. Umiejętność wyciągania wniosków nie czyni z Ciebie osoby na wskroś inteligentnej. Dobrze widzi się tylko sercem. Nie pozwól mu zamienić się w złoto.

Otwierałeś umysły...

Książkę tą czytałam kilka lat temu i ciężko mi po takim czasie napisać o niej opinię. Wiem jednak, że wciągnęła mnie bardzo i pomimo mojego wolnego tempa czytania, nie odrywałam się od niej ani na chwilę aż do ostatniej strony. Zawsze lubiłam tragiczne postaci z problemami psychicznymi i ciężkim losem, a przedstawiona w tej książce miała wszystko, co chciałabym w niej widzieć.
Powieść króciutka, więc warto po nią sięgnąć, nawet gdy ktoś się waha. Dużo czasu nie zajmie, a może się naprawdę spodobać.

Idealna.
To nie jest książka, którą kończy się, a potem jak gdyby nigdy nic odkłada się ją na stos innych, szukając nowej o tej zapominając.
Jest kontrowersyjna, a przebieg wydarzeń zachęca czytelnika do myślenia nad nią.

Wyjątkowość.
Kiedy zmyślona książka wydaje się tak realistyczna, że mimo zmyślonych wydarzeń i niemożliwego końca przeżywasz wszystko co wydarzyło się bohaterowi.
Jestem tylko człowiekiem i interesuję się tym co ''inne''. Z czasem mamy dosyć oklepanych romansów czy powieści fantasy i chcemy zasięgnąć po coś, co przyśpieszy nasz oddech i podda nasze umysły niekonwencjonalnemu myśleniu.
Mają tu miejsca takie wydarzenia, których nasza wyobraźnia nie wykreowałaby ot tak. Podziwiam talent pisarza i z pewnością będę biegłym obserwatorem jego pisarskiej kariery.

Idealna.

Wyjątkowość.

To opowieść o ciągłym poszukiwaniu siebie, własnej tożsamości oraz akceptacji. O lęku, rezygnacji, próbie ucieczki do lepszego życia, które wpędza nas w bagno bez wyjścia. Jedyne co nam pozostaje, to stawić czoło codzienności, złudnie lepszej od tej, którą do tej pory znaliśmy. To opowieść o odnajdywaniu własnej tożsamości, przyznawaniu się do niej przed samym sobą, a przede wszystkim, o niemal rozpaczliwym poszukiwaniu miłości w czasach, w których próżno jej szukać w brudnych zaułkach, narkotykach i seksie za pieniądze w domach publicznych.
Niezwykle poruszająca spowiedź, pociągająca i przerażająca zarazem. Godna polecenia miłośnikom niebanalnej literatury.

Pewnego marcowego dnia, za kulisami koncertu do mężczyzny o pseudonimie L.S. (zapewne są to inicjały samego autora) podszedł młody chłopak - Pascal. Usilnie starał się nawiązać kontakt i nakłonić mężczyznę do pójścia z nim do przyjaciela, Desiree, którego ten poznał w dzieciństwie. Wychowywali się na tej samej szkockiej wyspie, lecz dzieliło ich 6 lat życia. Mężczyzna nie postąpił jednak zgodnie z wolą Pascala, nawet gdy dowiedział się, że Desiree umiera. Po prostu go nie znał, po co miałby tam chodzić...? Miesiąc później L.S. otrzymuje paczkę, w której odnajduje kilka płyt kompaktowych, stare zdjęcia, listy, biżuterię i inne bibeloty, a także małą karteczkę upewniającą go w przekonaniu, że jest to prezent od Desiree - mężczyzny, którego historia opowiedziana i zapisana na płytach wstrząsnęła słuchaczem i stała się powodem wydania tej książki. Czy jest to opowieść oparta na faktach? Tego nie wiem. Jednak wydaje się tak nieprawdopodobna, że nie zdziwiłabym się, gdyby tak historia rzeczywiście miała miejsce.

"Gdyby Wenus była chłopcem" jest swego rodzaju pamiętnikiem człowieka, który u kresu swego życia, mając niecałe 40 lat, zamienia się w czyste złoto. Nie wierzycie mi, ale tak się działo naprawdę! Każda kartka książki przedstawia nam kolejne momenty życia Desiree, autor pamiętnika wciąga nas niesamowicie głęboko w swój świat, świat dziwny, skomplikowany, samotny i smutny, choć nie mówi się o tym wprost. To, co wydaje mi się najdziwniejsze w tej książce, to fakt, że choć ocieka ona seksem opisanym często czysto mechanicznie, nie jest to powieść wulgarna. Wręcz przeciwnie. Wciąż okazywałam współczucie temu biednemu człowiekowi, który do końca życia nie odkrył chyba kim tak naprawdę był. Wiedział tylko w jakim celu pojawił się na świecie - żeby sprawiać ludziom przyjemność rozkoszą cielesną.

Mój opis nie oddaje tego, co w książce najpiękniejsze, bardzo spokojnego stylu pisarskiego L. Sutherlanda, ciekawie skonstruowanych wątków. Autor jakby wyczuwał moje znudzenie tematem i już w następnym akapicie zmieniał temat lub przedstawiał fakty z nieco innej strony. Przyznam szczerze, że historia Desiree wciągnęła mnie tak, że nie mogłam oderwać się od książki, a to rzadkie wydarzenie :) Polecam tę pozycję wszystkim, którzy lubią nietuzinkowe historie z nietypowymi bohaterami w roli głównej.

Naprawdę dobra, choć nie każdemu może się podobać. Wzruszająca opowieść o miłości ludzi z "marginesu społeczeństwa".

Właśnie tak musi wyglądać współczesna powieść o miłości. Jestem pewna.

Właśnie tak musi wyglądać współczesna powieść o miłości. Jestem pewna.

• G. Miałam - oddałam/sprzedałam
  • 2k14-15