Zapiski oficera Armii Czerwonej

Sergiusz Piasecki literatura piękna 172 str.
2007-01-01

LTW
literatura piękna
II wojna światowa

Porównaj ceny i

Każdy wielbiciel skrajnej lewicy powinien to przeczytać... Piękno komunizmu, sens kolektywizacji, prawdziwa natura socjalizmu w jednym. Plus humor.

Jedna z lepszych powieści historycznych którą czytałem. Opowieść o sowieckim okrucieństwie i prymitywizmie żołnierza stalinowskiej armii. Dla mnie bardziej dramat obyczajowo - wojenny niż tragikomedia. Przeżywa się! Rewelacyjna!

Mówiąc kolokwialnie książka "złoto". Piękna definicja "sowieckiego człowieka". A najsmutniejsze, że to ta satyra to prawda. Ja bym tę książkę do filmu "Miś" porównał, tylko krzywe (na pewno krzywe?) zwierciadło jest ustawione na początek tego wszystkiego. Panie Sergiuszu, jeszcze trochę i stanie się Pan moim ulubionym Pisarzem.

Śmieszno straszne

Na początku był śmiech. Później pod zasłoną śmiechu straszna prawda o wyzwalania ziem spod panowania burżujów. Może przez to przymrużenie oka książka wydaje się jeszcze bardziej ponura? I człowiek przestaje się śmiać, bo z każdą przeczytaną stroną dociera ponurość, przewrotność ludzi, wojny, sytuacji, które ona stwarza.

Czytając Wasze opinie o książkach kilkakrotnie zatrzymałam się na tych które mówiły o twórczości Sergiusza Piaseckiego. Nazwisko autora do tej pory mi nieznanego, co mówię z pokorą i wstydem, na tyle mocno zapisało się mojej pamięci że postanowiłam przy najbliższej wizycie w bibliotece wybrać sobie coś z jego twórczości. Nastawiałam się na "Kochanka Wielkiej...

Książka Sergiusza Piaseckiego tylko momentami śmieszy, większą jej część u czytelnika (przynajmniej mówię to ze swojej perspektywy ) budzi przerażenie i pewnego rodzaju bezsilność chwyta człowieka za gardło, że ledwo można przełknąć ślinę.
Autor idealnie w swojej książce odzwierciedlił nie tylko ideologię, ale także charakter ludzi ślepo zapatrzonych w komunizm. I tak jak...

Humoreska na bolszewickich wyzwolicieli. Nie dziwiło mnie zacofanie społeczno - ekonomiczno - kulturowe w Sowietach, ale to, że w przedwojennej Polsce, Polakom lepiej się żyło niż obecnie. Warta przeczytania.

Ta książka jest ohydnym żartem wymierzonym w niewykształconego, prostego człowieka. Takie śmieszne, że żył w nędzy, nie miał dostępu do edukacji, brakowało mu ogłady. Jedynym celem tej książki jest dokarmianie ego uprzywilejowanych dupków. Umiemy czytać nie po to, żeby czuć się lepiej od analfabetów.

Pamflety zazwyczaj bardzo źle się starzeją. Ten na pewno nie zestarzał się dobrze. Piasecki, dla którego język rosyjski był ojczystym, miał dużą szansę wniknąć w sposób myślenia żołnierzy radzieckich, którzy zajęli wileńszczyznę, więc jego książka miałaby wielką wartość, jednak forma, którą wybrał każe zadawać sobie pytania co do autentyczności i wiarygodności. Może w...

Dyskusje

2 149