Okładka książki Związek ducha i materii. Naukowe dowody na istnienie rzeczywistości równoległych Danuta Adamska-Rutkowska
Danuta Adamska-Rutkowska Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2016-01-01
2016-01-01

Świetna książka dla zainteresowanych takimi zjawiskami. Podoba mi się jak jest napisana, tzn. jak ułożona jest treść: najpierw wprowadzenie, potem "Status świadomości w relacjach historycznych" - podejście poszczególnych religii opisane kolejno, potem "Związki ducha i materii w myśli filozoficznej" i też filozofia grecka, chrześcijańska, racjonalna... Potem jeszcze kilka zagadnień okołotematycznych, przeżycia z pogranicza śmierci i naukowe próby ich wyjaśnienia, które to były dla mnie oczywiście najciekawsze ;)
Książka jest bardzo akurat napisana - nie przynudza, cały czas czyta/słucha się ciekawie, ale też nie jest nic za bardzo skrócone itp. Może nie jest tak dobra jak "Wieczna świadomość" Pima von Lommela, ale coś w tym kierunku ;) (z resztą do jego badań też są odniesienia). W ogóle odniesienia do badań są ciekawe, wszystkich cytować nie będę, ale ogólny wniosek jest podobny: "(...) podano w wątpliwość obowiązujące przekonanie, że świadomość jest zlokalizowana w mózgu." Z resztą jest jeszcze jedno ciekawe pytanie na temat świadomości, do którego się odnosi, a o którym wcześniej nie myślałem:

"Tym samym obowiązująca dziś wiedza nie tylko nie jest w stanie wytłumaczyć, czym konkretnie jest świadomość z fizycznego punktu widzenia, ale nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób pojawiła się."
- dobre! Jeśli więc komuś koncepcja istnienia świadomości po śmierci ciała wydaje się fantastyczna... to dla mnie w sumie nie bardziej niż nagłe pojawienie się świadomości u istot żywych. Tak więc ten świat jest niesamowity, w ten czy inny sposób ;)

I na koniec jeszcze jeden cytat:

"Także badania prospektywne prowadzone przez zespół dr. Sama Parni, szefa zespołu naukowego w Głównym Szpitalu Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania),wykazały występowanie doświadczenia śmierci klinicznej u 11% pacjentów zgodnie z rozszerzonymi kryteriami. Mierzona była zawartość gazów we krwi (02 i C02) i notowano podawane leki. Stwierdzono, że doświadczenie NDE ma zdecydowanie miejsce w momencie utraty przytomności. Ustaje wtedy większość funkcji mózgu, a pacjent pozostaje w głębokiej śpiączce, co oznacza, że zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną złożone przeżycia NDE ani nie mogą wtedy powstawać, ani nie mogą być zapamiętane. Nie można też oczekiwać wtedy generowania przeżyć, ponieważ ośrodki tym zawiadujące są nieaktywne. Stwierdzono również, że relacjonowane szczegóły prowadzenia reanimacji podczas doświadczenia opuszczenia ciała wykluczają możliwość zaobserwowania tych detali przed ustaniem funkcji mózgu lub tuż po odzyskaniu świadomości.

(czytana/słuchana: 15-19.12.2023, Legimi)
5/5 [9/10]

Autorka jednocześnie w profesjonalny ale i przystępny sposób pisze o istocie tego co zwiemy rzeczywistością. Mnie bardzo poukładało wiedzę na temat (niby)materii i tego co poza nią w głowie. Nie do przecenienia.

• Zzz_Kwantowa
  • A
  • Audiobooki
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Rzeczy Niezwykłe
  • 0 Posiadam