Never Never

Okładka książki Never Never Tarryn Fisher, Colleen Hoover Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Never Never
Tarryn FisherColleen Hoover Wydawnictwo: Moondrive, Otwarte Seria: Moondrive literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-01-08
Piotr Grzegorzewski
Inne

Oficjalne recenzje i

Ups, gdzie jest moja pamięć?

5754 656 410

To bez wątpienia najbardziej wartościowa książka dla nastolatków jaką czytałam. Wciągająca od pierwszej do ostatniej strony, trzyma w napięciu, bohaterowie są autentyczni i przekaz bardzo jasny i wzruszający. Kilka spraw pozostaje niewyjaśnionych, ale pocieszam się tym, że to w sumie zrozumiałe, że niektóre rzeczy pozostają zapomniane. Jedyne co mi się nie spodobało to epilog - jak w większości tego typu książek moim zdaniem jest zbędny a nawet psuje odbiór. Pomimo tego jest szczerze zdziwiona, że tak mało słyszałam o tej książce - jest słodka, szokująca, przerażająca, romantyczna, obyczajowa i autentyczna jednocześnie❤

Czemu tak mało mówi się o tej książce??

Opowieść trzyma w napięciu, momentami nie masz najmniejszego pojęcia co i czemu się dzieję. Wątek romantyczny nie jest słodko pierdzący, polega on na ciągłym zdobywaniu siebie. Bohaterowie piszą do siebie listy, które nie służą w tej historii tylko po to żeby zrobić "oh" i "ah" nad słodkością ich związku. Charlie ma swój charakter, nie biega, jak głupia z maślanymi oczami za chłopcem, chociaż nie za bardzo wie, co się wokół niej dzieje. Silas jest zabawny, opiekuńczy na nic nie nalega, chcę pomóc Charlie odnaleźć sie w tajemnicze sytuacji, chociaż sam też musi to zrobić.

Nie jestem do końca jednak fanką zakończenia tej książki oraz chyba nie do końca zrozumiałam epilog. Mimo tego historia poprowadzona z dwóch perspektyw, niesamowicie mnie wciągnęła. Pochłonięta w jedną noc, praktycznie bez odkładania. Radzę czytać tę wersję, w której są od razu 3cz. ;) Niech więcej osób usłyszy o tej książce!

Czemu tak mało mówi się o tej książce??

Jest to trzecia pozycja Hoover, którą miałam okazję przeczytać. O poprzednich słyszałam praktycznie wszędzie, o tej ktoś, gdzieś może wspomniał z dwa razy. I moim pytaniem jest dlaczego? Never Never jest moją ulubioną książką od Colleen, do tego mocno w moim osobistym rankingu prześcigające "It ends with us" oraz "ugly love". ...

Rozpoczynając książkę tych dwóch znanych pisarek spodziewałam się dokładnie tego, co otrzymałam. Lekkiej, nieskomplikowanej, a jednak zawierającej tajemnicę, fabuły. Prostego, w jakimś stopniu zabawnego i emocjonalnego love story na poziomie young adult. I w zasadzie wszystko by się zgadzało, gdyby nie jakieś lenistwo, które zakradło się w wymyślaniu detali, tworzących wypełnienie wątków. Co to oznacza? Mianowicie to, że wszystko było zupełnie absurdalne i kompletnie nie dodawało się ze sobą.

Nie znam książek Tarryn Fisher, ale znam dobrze Cooleen Hoover. Jej wadą jest wymyślanie idealnych mężczyzn. Kobiety mają w różnym stopniu mocne, a nawet drapieżne charaktery, natomiast mężczyźni są wspaniali na trzysta stron powieści, ale to tak naprawdę ciepłe kluchy, które miałabym ochotę rozszarpać po kilku chwilach znajomości. W pewnym momencie życia przychodzi świadomość, że wady tworzą ciekawą postać, a Silas nie miał ani jednej. Był okrutnie doskonały (nudny).

Sama fabuła ma masę irracjonalnych sytuacji, jak choćby fakt w jak dysfunkcyjnych rodzinach funkcjonowali bohaterowie. Nie ma opcji, żeby z takich domów wyszły dobre i mądre dzieciaki, bo po prostu nie miał ich kto wychowywać. Mogłabym wymieniać wiele faktów, jak choćby to, że nikt nie zauważył, że dwie szkolne gwiazdy nikogo nie rozpoznają i nie mają pojęcia co się dzieje. Jak sam fakt, że dwójka dzieciaków nie zwraca się do nikogo po pomoc w tak, jakby nie patrzeć, dramatycznej sytuacji, tylko uznają, że sami jakoś dadzą radę rozwikłać (być może medyczne) przyczyny amnezji. To było po prostu bez sensu.

Zaletą Hoover jest z kolei niezwykła lekkość pióra. Bo choć ta książka nie miała większego i głębszego sensu, to czytało się ją naprawdę szybko i z niewyjaśnioną przyjemnością. Bo te dzieciaki naprawdę były empatyczne i mądre. Fajnie się docierały, budowały zaufanie, budziły uczucie. Posługiwały się instynktem. Przyjemnie się temu przyglądało. Niestety całą książkę czekałam na wielki finał, który byłby wyjaśnieniem tego zaniku pamięci. I to też okazało się tak bardzo niedorzeczne jak historia Kopciuszka i jej magicznej matki chrzestnej.

To książka idealna dla młodego pokolenia lub dla osób mających bardzo romantyczne usposobienie. Ta grupa będzie zachwycona, bo historia jest na wskroś uroczo romantyczna. Ja okazałam się zbyt racjonalna (tudzież zbyt stara). Widzę jej zalety, ale wygląda to tak jakby autorki powymyślały je wszystkie, a później już nie do końca pracowały nad ich wypełnieniem.

Bardzo przyjemna książka o nastolatkach które w dziwnych okolicznościach traci pamięć. Czy ich miłość jest na tyle silna że odnajdą się i pokochają miłością tak silną by wróciły ich wspomnienia ? Polecam

Powiem tak, miałam inne oczekiwania co do tej książki, może lepiej byłoby gdybym jej nie miała, ale zakończenie mnie trochę, ale to troszeczkę rozczarowało. Pod tym względem, że nadal nie wiem dlaczego para straciła pamięć, albo nie czytałam książki uważnie. Co prawda, język prosty, na spokojnie nie trzeba wytężyć swojej uwagi. Chociaż bardzo fajne było to, że pomimo, że obaj stracili pamięć, to i tak odnaleźli się w sobie, jakby ich dusze były przeznaczone. Niektóre wątki mnie rozśmieszyły jak tatuaże na plecach, kto by pomyślał. Można wynieść z tej książki, że nawet warto pisać listy. W moim przypadku pisanie np. journalingu dużo pomaga, ponieważ można więcej dowiedzieć o sobie a także rozwiązać jakiś problem, przeanalizować lub odhaczać listy to do.

Czy da się zapomnieć o prawdziwej miłości?

Historia z interesującym motywem amnezji, która dotyczy tylko i aż dwóch osób jednocześnie, Charlie i Silasa. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i do czego może to doprowadzić? Warto to sprawdzić. Ja jestem zadowolona z tej historii. Choć momentami czuję, że nie jestem grupą docelową dla książek młodzieżowych, a tym bardziej dla ckliwych romansów, to autorki potrafiły stworzyć tę książkę w zgrabny sposób i nasycić ją uczuciami w odpowiednim stopniu i na dobrym poziomie. Może momentami książka była zbyt uproszczona, a niektóre wątki nie zyskały rozwinięcia, ale i tak będę miło ją wspominać. Kto wie, może nigdy jej nie zapomnę? 😉 Tym bardziej, że niektórzy nazywają ją dziwaczną. Tym lepiej, jestem zdecydowanie na tak, jeśli chodzi o nieoczywiste klimaty.

Czy da się zapomnieć o prawdziwej miłości?

Na początku zapowiadała się bardzo fajnie- dwójka nastolatków traci pamięć w tym samym czasie (mimo że jestem przeciwniczką jakichkolwiek wątków nierealistycznych to to na prawdę mnie zaciekawiło), za każdym razem próbują poznać się na nowo i wyjaśnić tą chorą sytuacje, która im się przytrafiła. Chwilami nie mogłam się doczekać, aż znowu wezmę się za jej czytanie. W dalszej części książki fabuła jest dość chaotyczna - trudno było mi posklejać wszystkie kawałki puzzli z obrazkiem pt. "Dlaczego Charlie ma tak nędzne życie, a Silas żyje w bogactwie?" Koniec końców nie dowiadujemy się dlaczego główni bohaterowie tracą wspólne wspomnienia i nie pamiętają bliskim im osób, co mnie bardzo zawiodło. Nie mogłam się doczekać prawdy, czytam i czytam.. a tu nagle BUM! -koniec książki :) Kolejna zagadką jest to że w epilogu ich córka również straciła pamięć. Dziwna ta ich historia :/. Nie wiem czy ją polecam, najlepiej przeczytajcie sami i sprawdźcie czy przypadnie wam do gustu :)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drogi czytelniku, pewnego dnia budzisz się rano i nie pamiętasz, kim jesteś, skąd pochodzisz ani co wydarzyło się wcześniej. Co zrobisz? Zaczniesz żyć od nowa czy mimo wszystko spróbujesz dowiedzieć się i co chodzi? 🤔
„Powiedziałaś mi kiedyś, że zbyt wiele zaznanego w życiu dobra hamuje rozwój. Powiedziałaś, że ból jest konieczny, bo żeby odnieść sukces, każdy musi najpierw nauczyć się walczyć z przeciwnościami losu”. ❤️

Z książkami @colleenhoover mam tak, że je po prostu lubię. Czytałam już 2 jej powieści i żadna nie wywołała u mnie łez tak jak u innych. Jedynie lekkie wzruszenie. Aż dotąd. 🥺

Powieść pod tytułem „Never Never”, którą Hoover napisała w duecie z @tarrynfisher, wzbudziła we mnie ogrom emocji. Co więcej, dawno nie miałam tak, że musiałam zarwać nockę, aby dowiedzieć się, jak owa książka się skończyła. Tym razem tak właśnie się stało, totalnie nie mogłam się od niej oderwać. Z jednej strony chciałam jak najszybciej poznać zakończenie a z drugiej wcale jej nie kończyć! 🤗 Ona jest niemalże nieodkladalna, jak już zagłębisz się w fabułę i włożysz buty głównych bohaterów, tak szybko ich nie zdejmiesz, a przynajmniej aż do ostatniej kartki. Bardzo podoba mi się wykorzystany tutaj motyw, jakim jest amnezja. Jest on niezwykle zaskakujący. 😍

Historia tutaj opisana jest piękna, pełna tajemnic, wspomnień, które niekiedy mogą być gorsze niż zapomnienie. A żeby odkryć siebie, trzeba podążać za pewnymi rzeczami, które zupełnie nic nam nie mówią. To także opowieść o tym, że zawsze należy słuchać głosu swojego serca oraz rozumu. Nie warto tracić czas na kogoś, kto nie jest tego wart, a już na pewno nie chronić kogoś, kto na to nie zasługuje. Podatność na wpływy innych to najgorsze co możemy sobie w życiu zrobić. Nigdy nie pozwólcie, aby ktoś kształtował waszą osobowość.🥹

Polecam zapoznać się z tą lekturą, gdyż #calyswiatpoleca 🙌🏻

P.s. Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki w Przasnyszu @mbp_przasnysz 😘

slabo pamietam

slabo pamietam

Należy pamiętać, że jest to literatura młodzieżowa a wtedy naprawdę ma się przyjemność z czytania. Trochę przewidywalna i słodka. Z drugiej strony to romansidło więc nie powinno to dziwić. Nie zostanie w mojej głowie na długo ale nie żałuję czasu spędzonego na czytaniu. Także może być.

Video

Video