Szyfr Egiptu. Jean-François Champollion i hieroglify
- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- Cracking the Egyptian Code: The Revolutionary Life of Jean-François Champollion
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2016-05-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-05-10
- Liczba stron:
- 392
- Czas czytania
- 6 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380693548
- Tłumacz:
- Sebastian Szymański
- Tagi:
- Sebastian Szymański Egipt egiptologia pismo egipskie odkrycia Champollion
Pierwsza w Polsce książka o człowieku, który odczytał hieroglify egipskie.
Tajemnice starożytnego Egiptu fascynowały Greków i Rzymian na długo przed nadejściem naszej ery. Jednak już wówczas nie było na świecie nikogo, kto potrafiłby odczytać pismo, którym posługiwali się starożytni Egipcjanie. Treść hieroglifów była nieodgadnioną zagadką dla Aleksandra Macedońskiego, Juliusza Cezara, a także królowej Kleopatry.
W ciągu następnych niemal dwóch tysięcy lat nikt nie potrafił złamać egipskiego szyfru. Wątpiono nawet, czy w ogóle jest to możliwe. Do odczytania hieroglifów potrzeba było szczęśliwego przypadku i geniusza, który będzie go umiał wykorzystać. Geniusz – Jean-François Champollion – przyszedł na świat w 1790 roku. Szczęśliwy przypadek – odkrycie kamienia z Rosetty – wydarzył się dziewięć lat później. Wkrótce egipskie hieroglify miały przemówić, pierwszy raz po tysiącach lat milczenia.
W swojej barwnej i pod każdym względem wyjątkowej książce Andrew Robinson opowiada niezwykłą historię odczytania egipskich hieroglifów i dramatycznego życia Jeana-François Champolliona. To prawdziwa perła wśród – bardzo nielicznych – książek poświęconych tej postaci. „Szyfr Egiptu” to także pierwsza książka o Champollionie, jaka ukazuje się w języku polskim.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 40
- 17
- 8
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
"Szyfr Egiptu" to pierwsza książka traktująca o Champollionie, jaka ukazała się w języku polskim. Nie jest to jednak typowa biografia tego naukowca, gdyż opisuje jego życie jako szereg wydarzeń, które predestynują go w końcu do odczytania języka hieroglifów. Pozycja ta przedstawia również w sposób szkicowy zmagania Champolliona z Thomasem Youngiem. Nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi na temat wpływu odkryć Anglika, na te dokonane przez Francuza.
Książka warta uwagi, jako przyczynek do dalszych studiów nad egiptologią i językiem hieroglifów.
"Szyfr Egiptu" to pierwsza książka traktująca o Champollionie, jaka ukazała się w języku polskim. Nie jest to jednak typowa biografia tego naukowca, gdyż opisuje jego życie jako szereg wydarzeń, które predestynują go w końcu do odczytania języka hieroglifów. Pozycja ta przedstawia również w sposób szkicowy zmagania Champolliona z Thomasem Youngiem. Nie daje jednak...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka obiecująca dużo, a zostawiła mnie z pewnym niedosytem. Za szczeniackich czasów z płonącymi policzkami pochłaniałam książkę o archeologach - Cerama "Bogowie, groby, uczeni", napisaną tak wspaniale, że opowieść o Champollionie i odcyfrowaniu hieroglifów pamiętam do dziś. Dlatego wzięłam do ręki biografię uczonego z nadzieją, że dowiem się o nim więcej. Owszem, są fakty, jest opowieść o życiu, małżeństwie, badaniach naukowych, jest bardzo, bardzo dużo wyjaśnień dotyczących odczytywania hieroglifów. Niemniej mam niedosyt, pewnie związany jednak z brakiem umiejętności autora. Ta biografia to niezły materiał na powieść w gruncie rzeczy sensacyjną, a dostajemy do ręki dziełko napisane sucho, bez ikry. Ciekawe, i owszem, ale brakuje w nim polotu.
Książka obiecująca dużo, a zostawiła mnie z pewnym niedosytem. Za szczeniackich czasów z płonącymi policzkami pochłaniałam książkę o archeologach - Cerama "Bogowie, groby, uczeni", napisaną tak wspaniale, że opowieść o Champollionie i odcyfrowaniu hieroglifów pamiętam do dziś. Dlatego wzięłam do ręki biografię uczonego z nadzieją, że dowiem się o nim więcej. Owszem, są...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo wszelką literaturę popularnonaukową związaną ze starożytnym Egiptem sięgam z nieskrywanym entuzjazmem. Książka, która tym razem wpadła mi w ręce, opowiada historię jednego z najważniejszych odkryć na drodze do zrozumienia do dziś nie do końca pojętej kultury egipskiej, czyli odczytania hieroglifów.
„Szyfr Egiptu” to lektura niewątpliwie ważna dla każdego, kto interesuje się historią i kulturą państwa faraonów, ale nie można jej traktować wyłącznie w kategoriach kroniki ważnego odkrycia. To przede wszystkim opowieść o człowieku, który, chociaż w młodości wiązał swoją przyszłość z innymi zainteresowaniami, ostatecznie poświęcił swoje życie zagadce hieroglifów. Champollion od najmłodszych lat wykazywał się niezwykłymi zdolnościami lingwistycznymi, nie powinien więc dziwić fakt, że to właśnie on podołał zadaniu odczytaniu starożytnego pisma egipskiego. Myli się jednak ten, kto sądzi, że dla tak uzdolnionego człowieka jak Champollion, był to działanie proste – wręcz przeciwnie, Andrew Robinson nie szczędzi czytelnikom opowieści o trudach badawczych Francuza. Kolejne nietrafione teorie nie tylko nie pomagały Champollionowi zbliżyć się do prawdy, ale także narażały go na pośmiewisko w środowisku egiptologów, bardzo łasym na sukcesy, żądnym nowych odkryć, sławy, uznania na arenie międzynarodowej.
Książka Robinsona jest wspaniałą panoramą egiptologicznego środowiska naukowego Francji pierwszych dziesięcioleci XIX wieku. Atmosferę, jaka wówczas panowała, autor słusznie nazywa egiptomanią. Opracowanie Robinsona zostało oparte na bogatym materiale źródłowym, potwierdzającym tę nazwę. Starożytny Egipt, badania nad nim, ciągła rywalizacja o prawo do odkryć, znajdują swoje odzwierciedlenie w listach i pamiętnikach, nie tylko pisanych przez Champolliona, ale również przez pomagających mu badaczy, a także tych, którzy z nim rywalizowali.
Książka, chociaż bogata w interesującą wiedzę, podpartą niezliczoną liczbą źródeł, do których dotarcie musiało się wiązać ze znacznym wysiłkiem, potrafi chwilami przytłoczyć. Nie polecę jej więc komuś, kto szuka lekkiej, przygodowej rozrywki w stylu Indiany Jonesa. „Szyfr Egiptu” to zupełnie inny typ opowieści, stateczny, niezbyt dynamiczny, zasypujący czytelnika setkami dat, nazwisk, nazw miejscowych, a wszystko po to, by utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że do wielkich odkryć nie dochodzi się przypadkiem, ale ciężką pracą.
Przyjemnym urozmaiceniem tej bardziej naukowej niż popularnej książki są liczne ilustracje, zarówno te przedstawiające samego Champolliona, jak i sceny w egipskiego życia czy też hieroglify.
Po wszelką literaturę popularnonaukową związaną ze starożytnym Egiptem sięgam z nieskrywanym entuzjazmem. Książka, która tym razem wpadła mi w ręce, opowiada historię jednego z najważniejszych odkryć na drodze do zrozumienia do dziś nie do końca pojętej kultury egipskiej, czyli odczytania hieroglifów.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Szyfr Egiptu” to lektura niewątpliwie ważna dla każdego, kto interesuje...
Pozostawia pewien niedosyt... Niby opis życia jest, walki z odczytaniem hieroglifów też, konflikty, podróże, no i ma wielka miłość Egipt, a jakoś tak bez życia i ikry.
Pozostawia pewien niedosyt... Niby opis życia jest, walki z odczytaniem hieroglifów też, konflikty, podróże, no i ma wielka miłość Egipt, a jakoś tak bez życia i ikry.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to