Joga snu i praktyka naturalnego światła

Okładka książki Joga snu i praktyka naturalnego światła
Czogjal Namkhai Norbu Wydawnictwo: Wydawnictwo A religia
religia
Wydawnictwo A
2012-03-09
2007-01-01
Jacek Sieradzan, Zbigniew Zagajewski
buddyzm joga

Klasyk. Książka przede wszystkim dla zainteresowanych tematem, ale dobrze pamiętać, że to jedna z tych książek, których - jeśli chcemy czegoś więcej niż zapoznania się z teorią - nie wystarczy przeczytać.
Osoby zainteresowane bardziej kulturą Tybetu i tybetańskim buddyzmem niż świadomym śnieniem także nie powinny jednak czuć się zawiedzione, bo autor pisze interesująco i przedstawia swój świat i świat swoich przodków w naprawdę pasjonujący sposób.
Przeczytałam kilka lat temu po raz pierwszy, ale co jakiś czas wracam do tej książki i zwykle znajduję w niej coś, co mi wcześniej umknęło.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś we śnie odzyskać świadomość?

No to teraz wyobraź sobie, że nie tylko odzyskujesz świadomość i wiesz już, że świat w którym jesteś, został utkany z subtelnej materii snu, ale masz też możliwość kształtować jego osnowę, tkać własny wzór, zbudować własną rzeczywistość...

I gdzie Cię to zaprowadzi? Jaki świat stworzysz i co będzie się w nim działo? Przecież we śnie nie obowiązują Cię narzucone reguły gry, nikt się o tym nie dowie, nikt nie ukarze za "grzeszne" postępki jeśli zaludnisz godziny nocy pięknymi ciałami kochanek (kochanków) i doświadczysz rozkoszy nie limitowanych nakazami i zakazami moralności czy religii...

A może zadasz filozoficzne pytanie o prawdę i poszukasz w tym iluzorycznym miejscu odpowiedzi? W końcu można by się przecież spotkać koło starej studni, gdzieś poza czasem, z samym Sokratesem i z nim ruszyć na nocne eskapady w świecie myśli...

A może odważysz się na wejście po schodach do opuszczonej świątyni w poszukiwaniu wędrowca z Nazaretu i znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytania o filioque?

Jakakolwiek byłaby Twoja odpowiedź, podejrzewam, że Czogjal Namkhai Norbu i tak Cię zaskoczy. Otworzył on bowiem dla nas, ludzi zachodu, ścieżkę świadomego śnienia aby dać nam wolność od snów.

Tak to już jest ze wschodnimi mędrcami, mogliby przecież śnić nasze zachodnie sny o dualizmie grzechu i czystości, o poszukiwaniu mądrości w świecie fałszu, o spotkaniu ze źródłem, a oni oferują nam wolność od wszystkiego, stan pełnej przejrzystości, gdzie sen i jawa okazują się dwoma twarzami bogini Mai.

Z jednej strony, książka jest więc przewodnikiem od wirtualnych rajów, z drugiej traktatem przenoszącym praktyki medytacji z dnia w noc i poszerzające świadomość na stan snu, jest też przesłaniem o inne, niż to się dzieje z coraz popularniejszym "lucid dreaming", odczytanie naszej obecności w świecie snu.

Nie wiem ilu odważnych wejdzie na tę ścieżkę - czekają na nich boginie i demony, materializujące się przedmioty przenoszone ze świata snu do naszej rzeczywistości, pojawiające się słowa dawnych mistrzów spotykanych w tej nie-rzeczywistości i, być może, własne, tęczowe, nieśmiertelne ciało.

A mnie wciąż kusić będzie perspektywa namiętnych pocałunków z hinduską dakinią, rozmowy z Sokratesem i przedstawienia mojego ad vocem pewnemu nazarejczykowi.

.:exile:.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś we śnie odzyskać świadomość?

I gdzie Cię to zaprowadzi? Jaki świat stworzysz i co będzie się w nim...

Bardzo dużo żmudnego opowiadania, mało praktycznej teorii, ale wprowadzenie jest :)

Czogjal Namkhai Norbu Joga snu i praktyka naturalnego światła Zobacz więcej
Czogjal Namkhai Norbu Joga snu i praktyka naturalnego światła Zobacz więcej