Księga rekordów. Brazil 2014: Encyklopedia piłkarska FUJI (tom 47)

Okładka książki Księga rekordów. Brazil 2014: Encyklopedia piłkarska FUJI (tom 47)
Andrzej Gowarzewski Wydawnictwo: GiA Cykl: Encyklopedia piłkarska FUJI (tom 47) Seria: Encyklopedia Piłkarska Fuji sport
sport
Encyklopedia piłkarska FUJI (tom 47)
Encyklopedia Piłkarska Fuji
GiA
2014-12-01
2014-12-01
Fuji piłka nożna futbol mistrzostwa świata mundial

Dzięki współpracy z wydawnictwem GiA trafiła do mnie publikacja Andrzeja Gowarzewskiego BRAZIL 2014. KSIĘGA REKORDÓW MISTRZOSTW ŚWIATA, która zamyka mundialowy pięcioksiąg encyklopedii piłkarskiej FUJI.

Autor to niezwykle doświadczony dziennikarz. Uczestniczył w dziewięciu turniejach finałowych - od tak udanych dla Polski mistrzostw w Hiszpanii (1982) do ostatniego mundialu w Brazylii (2014.).

Na okładce opisywanej książki znajduje się zdjęcie z finału Niemcy - Argentyna. Przedstawia cieszących się ze zwycięstwa Niemców, ale także zawiedzionego i smutnego po przegranej asa argentyńskiej reprezentacji Leo Messiego, który - niejako na pocieszenie - został wyróżniony tytułem najlepszego piłkarza turnieju.

Pierwsze strony tomu to słowo wstępne - w kolejności - ówczesnego prezydenta FIFA Josepha Blattera, potem autora mundialowej serii i w końcu angielskiego dziennikarza, uczestnika wielu turniejów finałowych Keira Radnedge'a.

Mundialowa seria składa się z pięciu tomów. Ten opisywany przeze mnie jest ostatnim. BRAZIL 2014. KSIĘGA REKORDÓW MISTRZOSTW ŚWIATA zawiera niezwykle bogaty opis zmagań oraz dokumentację ostatnich finałów i eliminacji.

W książce znajdziemy prezentację 32 uczestniczących reprezentacji wraz ze statystykami. Lektura wzbogacona jest o wiele fotografii. Znalazło się także miejsce na podsumowanie występów w eliminacjach i finałach wszystkich drużyn, które kiedykolwiek brały w nich udział oraz prezentację kontynentalnych konfederacji.

Wszystkie mecze BRAZIL 2014 - podobnie jak te z wcześniejszych turniejów, które znalazły się w dwóch poprzednich tomach serii FUTBOLOWA WOJNA ŚWIATÓW i MUNDIALE Z AKREDYTACJĄ - opisywane są z niezwykłą dokładnością. Znajdziemy więc wynik, numer spotkania podczas turnieju i w historii, datę, godzinę, miejscowość, stadion, liczbę widzów, nazwiska sędziów, składy, strzelców bramek i żółte / czerwone kartki.

Ważna część publikacji to rozdział z biogramami uczestników mistrzów świata. To kontynuacja tego, co znalazło się w pierwszym tomie serii HEROSI ZŁOTEJ NIKE. Są więc noty nowe (debiutanci), uzupełnione o kolejny turniej i poprawione, co w sumie daje wszystkich piłkarzy, którzy w latach 1930-2014 grali w najważniejszej piłkarskiej imprezie.

Uzupełnieniem jest także kolejna część książki - bohaterowie mistrzostw, o których pisze autor oraz zbiór mundialowych spraw ważnych i drobnych jako dopełnienie tego, o czym napisano już w poprzednich tomach serii.

Z kolei tytułowy, niezwykle rozbudowany rozdział 'Księga rekordów' to (nie tylko) statystyczne podsumowanie tego, co działo się od mistrzostw w Urugwaju do ostatniego turnieju w Brazylii - całe mnóstwo mundialowych rekordzistów! Rzecz jasna z polskimi akcentami.

Książkę kończy materiał, który można potraktować także jako suplement do czwartego w serii tomu PIŁKARSKA AMERICA. To 'Moja Brazylia i okolice mundiali', czyli południowoamerykańskie mistrzostwa z punktu widzenia autora. Co ważne - architekta. Finałowe mecze były dotąd rozgrywane na 18 stadionach. Andrzej Gowarzewski ma ich na koncie 17. Co z tym jednym? Odpowiedź na kartach tomu.

BRAZIL 2014. KSIĘGA REKORDÓW MISTRZOSTW ŚWIATA to pozycja godna polecenia wszystkim miłośnikom piłki nożnej - zarówno tym, którzy cenią tekst, jak i tych, których interesują statystyki. Po tę książkę będą sięgali przez wiele lat.

Dodaj cytat z książki Księga rekordów. Brazil 2014: Encyklopedia piłkarska FUJI (tom 47)