Na południe od granicy, na zachód od słońca

Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
literatura piękna
2013-01-01
Aldona Możdżyńska-Biała
literatura japońska powieść japońska

"Na południe od granicy, na zachód od słońca" jest dla mnie książką umieszczoną w przegródce: ważne.
Jest to pierwsza książka Murakamiego, którą miałam przyjemność czytać. I wracam do niej od lat.
Dziś, kiedy przeczytałam ją kolejny raz, patrzę na treść zupełnie inaczej, inne wartości w niej odnajduję. Widzę nie tylko (dobrą) historię, ale też prawdziwe emocje. Za każdym...

Na półkach: , , , , ,

"Ludzie chcą, by coś nimi wstrząsnęło. Dziewięć występów na dziesięć lepiej zapomnieć, ale wszyscy czekają na ten dziesiąty raz, na to uniesienie. To właśnie potrafi ruszyć świat z posad. Sztuka".
"Na południe od granicy na zachód od słońca" jest właśnie tym dziesiątym występem.

Powieść ta jest historią życia człowieka nieumiejącego pogodzić się z szarą rzeczywistością i...

Przeczytałam kilka lat temu i byłam zachwycona. Po latach jednak zajrzałam do książki ponownie i mój odbiór był zupełnie inny, bo i ja bardzo się zmieniłam.

Nie podoba mi się takie rozpamiętywanie przeszłości i oglądanie się za siebie, gdy człowiek już ułożył sobie życie. Było mi szkoda żony Hajime, bo nikt nie chciałby być tą "gorszą opcją".

stosunkowo krótka w porównaniu do innych pozycji autora, stąd też moje obawy, czy krótsze pole manewru nie pozbawi książki magii, którą tak pokochałem w poprzednich książkach Murakamiego. Teraz po lekturze biję się w pierś! Książka ma tradycyjny pazur mistrza. Dosyć długo nie potrafiłem ocenić, czy bliżej tej pozycji do Norwegian wood, czy Kroniki ptaka nakręcacza....

Zmroziła mnie swoją filozoficznością i polecam szczególnie tym, którzy studiują.
Uwielbiam to, że Murakami ma ten swój "rytm", który wynika z jego pasji do muzyki. Polecam delektowanie się tą powieścią od czasu do czasu, bo jest dosyć ciężka.

Główny bohater książki ma coś z Humphreya Bogarta. Zadymiony bar, whisky, w tle jazz. Sceny jak z Casablanki. Takie miałem skojarzenia podczas lektury. I ta unosząca się nostalgia. Tęsknota za nieuchwytną przeszłością, która nagle nieoczekiwanie powraca w osobie Shimamoto i równie nieoczekiwanie znika.
Jedna z moich ulubionych książek Murakamiego. Lubię do niej wracać.

Murakami po raz kolejny snuje opowieść o życiu i uczuciach…

Hajime jako dziecko poznał niezwykłą dziewczynkę – Shimamoto, do której pałał dziecięcą miłością. Jednak ich drogi rozeszły się w wieku dorastania… Czy spotkanie po latach na nowo obudzi drzemiące w nich uczucia?

„Na południe od granicy, na zachód od słońca” jest kolejnym utworem autora, będącym źródłem rozważań...

Na południe od granicy poszukujesz siebie, na zachód od słońca wpatrujesz się z tęsknotą. Chcesz wejść drugi raz do tej samej rzeki, by wypełnić pustkę, znów poczuć się sobą. Gdy postawisz krok - możesz nie znaleźć odwrotu, stracić wszystko za mrzonki z przeszłości. 🤷‍♂️☔️📚

Tym razem ciężko szło mi czytanie. Kiedyś książki Murakamiego były dla mnie przyjemne. Teraz nie mam pojęcia czy ta konkretna mi nie podeszła, czy ogólnie zmienił się mój odbiór tego autora. Na pewno sprawdzę to na co najmniej jeszcze jednej.
Co się tyczy tego tytułu, bohaterowie mnie irytowali niesamowicie. Ich problemy wydawały mi się jakieś takie bez sensu, a oni sami...

Hajime to każdy z nas - nie może uciec od przeszłości i stale do niej wraca wspominając swoją pierwszą prawdziwą miłość. Dzięki tej książce zakochałem się w książkach murakamiego.

Dyskusje

7 107