Okładka książki Na tropie zaginionego Breslau: Przewodnik na podstawie powieści Marka Krajewskiego
Małgorzata Urlich-Kornacka Wydawnictwo: Via Wrocław - Małgorzata Urlich-Kornacka turystyka, mapy, atlasy
30 str. 30 min.
turystyka, mapy, atlasy
Via Wrocław - Małgorzata Urlich-Kornacka
2015-08-31
2015-08-31
30 min.
przewodnik Mock Marek Krajewski Breslau

Książeczkę kupiłem dwa lata temu podczas kilkudniowej wizyty we Wrocławiu. Podczas tej wizyty słuchałem również kryminału Marka Krajewksiego. Niestety zbyt słabo znam Wrocław aby móc odnaleźć się w planie współczesnych jak i dawnych ulic i miejsc opisanych w kryminale Marka Krajewskiego. Nie miałem zbyt wiele czasu aby nauczyć się topografii Wrocławia. Tylko niewiele miejsc z przewodnika udało mi się zidentyfikować i znaleźć. Raczej było to spowodowane tym iż nie miałem zbyt wiele czasu na odkrywanie i szukanie miejsc. Może kiedyś znów wrócę do Wrocławia i będę szukał śladów Eberharda Mocka. Na dzień dzisiejszy w czasach pandemii koronawirusa pozostaje mi tylko podróżowanie palcem po mapie. Tak aby oderwać się od rzeczywistości postanowiłem myślami odwiedzić miejsce, którego na razie i tak nie mogę odwiedzić, ze względu na ograniczenia w podróżowaniu.

Dobrze, że powstają takie pozycje jak ta, które łączą współczesny świat w z czasem opisany w kryminałach retro.

12002

Na półkach: , , , , , ,

Polski egzemplarz poprzedzony jest apostrofą do uczestnika spaceru śladami Mocka, więc przynajmniej część nakładu była przewidziana dla spacerowiczów z żywym przewodnikiem. Na końcu kilka stron reklamujących książki autorki i M. Krajewskiego - cóż mamy kapitalizm, a reklama dźwignią. Tekst właściwy rozpoczyna mapka (skróty niemieckich nazw ulic w opracowaniu wyd. PLAN wołają do Walhalli o pomstę Lokiego za niemiecką ortografię) z naniesionymi wszystkimi, ponumerowanymi kolejno 24 punktami spaceru, w których autor osadził m.in. miejsce zamieszkania, pracy, ulubione knajpy Mocka, a także niektóre, położone w centrum obiekty, w których rozgrywa się akcja książek. Wszystkie dostępne piechotą. Jest to w gruncie rzeczy zwiedzanie Wrocławia z rozszerzeniem o wątki z wrocławskiej serii kryminałów Krajewskiego. Krótkie notatki o poszczególnych obiektach po drodze zawierają sporo ciekawostek i w żadnym razie nie są przeładowane szczegółami. Poszczególne obiekty ilustrowane są bardzo ciekawymi starymi pocztówkami z kolekcji autorki, które choć ukazują inne czasy (zdecydowana większość z początku XX wieku, gdy akcja kryminałów toczy się w latach dwudziestych i trzydziestych), lecz są na tyle interesujące, że to nie przeszkadza. Tekst przewodnika uzupełniają wyróżnione czerwoną czcionką cytaty z 5 "wrocławskich" kryminałów autora oraz ze wspomnień Gerharta Hauptmanna ("Przygoda mojej młodości", Wrocław 1998).