Glenn Gould czyli sztuka fugi

Okładka książki Glenn Gould czyli sztuka fugi Stefan Rieger
Okładka książki Glenn Gould czyli sztuka fugi
Stefan Rieger Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Artyści biografia, autobiografia, pamiętnik
Artyści
słowo/obraz terytoria
2007-01-01
1997-01-01
fuga muzyka

Strasznie się czyta ten potok grafomanii i pretensjonalnych metafor. Onanizm na miarę Kydryńskiego w trójce. Klasyczny przykład użycia "modnych bzdur". Czego do tego tygla erudycji rodem z panoramicznych krzyżowek nie wrzucono?! Znajdziemy wszystko: fizykę kwantową, teorię struktury czasu, czarne dziury, psychoanalizę, archetypy itp, itd. miłość do francuskiej postmoderny wylewa się z każdej stronicy. Egzaltowany pseudonaukowy bełkot, z którego absolutnie nic nie wynika, ale który zachwyci każdego studenta Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku socjologia i kulturoznawstwo. Muzykologiczne brednie nie poparte żadną argumentacją za to w ornamentyce złoconej barokowej ramy splecionej z dowolnie mieszanych pojęć.

Jestem zachwycona, najchętniej cytowałabym tę książkę w całości. Cudownie napisana i skonstruowana, a przy tym wyjątkowo poszerza horyzonty.

Ta książka to arcydzieło, osiągnięcie jedyne w swoim rodzaju. Każdemu, kto kocha muzykę i literaturę, lektura tej książki dostarczy niepowtarzalnych wrażeń.

Książka o muzyce, a nie tylko o Gouldzie. Błyskotliwa i otwierająca oczy. Dla laika momentami trudna do zrozumienia - Rieger jest krytkiem muzycznym, więc terminologia musiała się pojawić (nie mówię tego z zarzutem). Zadziwił mnie podział książki na 4 rozdziały dziełami Bacha, ponieważ np. w rozdziale 4 - Wariacje Goldbergowskie, Rieger wspomniał o tym utworze tylko pare razy.

Siła Straussowskiego kontrapunktu polega raczej na
umiejętności tworzenia poetyckich relacji między zwinnie szybującymi
w górę melodiami sopranu, mocno osadzonymi, „lustrzanymi" basami o niezmiennie kadencyjnej orientacji i, nade wszystko,
kunsztownie rozpiętą pomiędzy nimi, filigranową siecią
wewnętrznych głosów. W linearnych rysunkach Straussa pojawia
się znacznie więcej konfliktowych napięć niż u Wagnera, u którego
zagęszczanie faktury służy wyeksponowaniu w bardziej jednoznacznej,
zestandaryzowanej postaci dialektyki napięcia i odprężenia.
Jan Sebastian Bach, Orlando Gibbons,Jan Pieterszoon Sveelinck, Monteverdi, Richard Wagner, Richard Strauss, Arnold Schoenberg, Webern, Berg to wielcy kompozytorzy o których pisze Glenn Gould orzaz autor ksiązki w sposób zaangażowany, fascynujący, egzaltowany, natchniony, ale pomimo tego analiza ich twórczości jest odkrywcza i wnikliwa.

Siła Straussowskiego kontrapunktu polega raczej na
umiejętności tworzenia poetyckich relacji między zwinnie szybującymi
kunsztownie rozpiętą pomiędzy nimi, filigranową siecią
wewnętrznych głosów. W linearnych rysunkach Straussa pojawia
się znacznie więcej...

Książki o muzyce, kompozytorach są wyjątkowe. Jakby bogactwo dźwięków, piękno melodii, rozmaitość wykonań zmuszały język do podobnej wirtuozerii. To zresztą specyficzny, pełen emocji, tajemniczy trochę świat naznaczony obecnością wielkich indywidualności, jak Glenn Gould właśnie. Wybitny pianista, wielki interpretator Bacha u szczytu swej kariery porzuca koncertowanie, bo kontakt z publicznością psuje mu niejako relację z muzyką, karze wykonywać ją "pod publiczkę", gdy dla niego znaczenie ma tylko ona sama. Człowiek niezwykle serdeczny, ciepły, barwny, twórczy, doskonały rozmówca, a jednocześnie samotnik, który wyżej cenił cenił więź ze zwierzętami niż z ludźmi. Tylu rzeczy dokonał przez te krótkie 50 lat swojego życia, tak głęboko wpłynął na muzyczne interpretacje, tak bardzo przybliżył wielu muzykę i tak wiele tabu przełamał - niektórzy nie przestali widzieć w nim hochsztaplera...
Jakże cenne jest spotkanie takiego człowieka na swojej drodze. To jak dotknięcie łaski, która odmienia całe twoje życie. Może niewiele się w nim wydarzy, ale ty będziesz widział znacznie więcej, rozumiał i czuł znacznie więcej. Nie każdy pozna osobiście kogoś takiego, ale - są książki. Wspaniale było poznać Glenna Goulda.

• Muzyka
  • A: Posiadam