Glenn Gould czyli sztuka fugi

Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

więcej Więcej

Ta książka to arcydzieło, osiągnięcie jedyne w swoim rodzaju. Każdemu, kto kocha muzykę i literaturę, lektura tej książki dostarczy niepowtarzalnych wrażeń.

Książka o muzyce, a nie tylko o Gouldzie. Błyskotliwa i otwierająca oczy. Dla laika momentami trudna do zrozumienia - Rieger jest krytkiem muzycznym, więc terminologia musiała się pojawić (nie mówię tego z zarzutem). Zadziwił mnie podział książki na 4 rozdziały dziełami Bacha, ponieważ np. w rozdziale 4 - Wariacje Goldbergowskie, Rieger wspomniał o tym utworze tylko pare razy.

Siła Straussowskiego kontrapunktu polega raczej na
umiejętności tworzenia poetyckich relacji między zwinnie szybującymi
w górę melodiami sopranu, mocno osadzonymi, „lustrzanymi" basami o niezmiennie kadencyjnej orientacji i, nade wszystko,
kunsztownie rozpiętą pomiędzy nimi, filigranową siecią
wewnętrznych głosów. W linearnych rysunkach Straussa pojawia
się znacznie więcej...

Książki o muzyce, kompozytorach są wyjątkowe. Jakby bogactwo dźwięków, piękno melodii, rozmaitość wykonań zmuszały język do podobnej wirtuozerii. To zresztą specyficzny, pełen emocji, tajemniczy trochę świat naznaczony obecnością wielkich indywidualności, jak Glenn Gould właśnie. Wybitny pianista, wielki interpretator Bacha u szczytu swej kariery porzuca koncertowanie, bo...

• Chcę w prezencie
  • A: Posiadam